Сьогодні 21 грудня 2024 р.

Скрижалі. Домашня заготованка для Филимонова

Михайло МЕЛЬНИК, «Футбольний клуб»

Історичний гол Андрія Шевченка у ворота росіян приніс збірній України нічию (1:1) у заключному поєдинку кваліфікації Євро-2000, а заразом і перепустку до плей-оф.

…Матч у Москві між росіянами й українцями опинився під загрозою зриву. У вересні 1999 року безмежними болотяними просторами пострадянської імперії прокотилася серія терактів, яка не оминула і тамтешню столицю.  

«Ми дуже занепокоєні тим, що відбувається у сусідів, – ще майже за місяць до поєдинку висловлював стурбованість Йожеф Сабо. – Напевно, керівництво європейського футболу повинно прийняти якесь рішення. Адже  мова йде про безпеку людей і передусім – учасників матчу».

Однак в УЄФА не поспішали. Та й господарі усіма силами постаралися заретушувати проблему. І навіть на державному рівні прийняли документ, згідно з яким посилювався режим охорони і нагляду на стадіонах. Зокрема, у Лужниках, де планувалося проведення зустрічі, було встановлено металошукачі, скорочено кількість турнікетів, посилено контроль над реалізацією квитків.

undefined

  
Інцидентів під час самого поєдинку вдалося уникнути. Натомість не обійшлося без хамських підначок на адресу гостей з боку місцевої преси. Деякі видання буквально конкурували одне з одним за те, хто дошкульніше покепкує з молодшого, як вони продовжували вважати, брата.

«Бий, Хохлов, рятуй Росію!» – з претензією на винахідливість назвало свій матеріал одне з них, намагаючись обіграти прізвище футболіста своєї збірної. «Чи тремтять прожилки у сала?» – уїдливо запитувало інше.

А на державному телеканалі з'явився ролик: «Миколо, чому ти зі мною не розмовляєш? Це ж не я на воротах стояла!»

Дісталося й Андрію Шевченку. Колись солідна газета «Известия» назвала його вигаданою зіркою, не бачила у трансфері форварда у «Мілан» нічого видатного і пророкувала, що на апеннінських хлібах українець швидко здується.

Шева відповів хет-триком у ворота «Лаціо». Та й взагалі вихором увірвався у Серію А.

Довелося вибачатися…

undefined

  
Наставники обох команд – і Сабо, і Романцев – постаралися вберегти своїх підопічних від зайвих емоцій і підготовку до поєдинку проводили за закритими дверима. Росіянин лише зауважив: «Мене довколафутбольні нюанси менше усього цікавлять. Куди більше хвилює те, що у відмінній формі перебувають Шевченко і Ребров».

А що до безпосередньо прийдешнього матчу додав: «По-перше, він для нас вирішальний, без права на помилку. По-друге, нам потрібно грати виключно на перемогу. А, по-третє, суперник не зазнав жодної поразки і не пропустив жодного м’яча на виізді. А нам треба забивати!..»

«Очевидно, Україна не стане вплутуватися у відкритий, авантюрний футбол, – також припустив Романцев. – Команда ця дисциплінована, уміє і любить грати на контратаках».

І поскаржився на проблеми в обороні своєї збірної, пов'язані насамперед з травмою провідного центрального захисника Чугайнова. Бентежила росіянина і позиція голкіпера. Він вибрав Филимонова, котрий останнім часом, м'яко кажучи, не виблискував у рамці воріт «Спартака».

«Чи не викликає у вас побоювань його гра?» – спитали у Романцева. «Викликає, – відповів той. – Проте все одно Филимонов кращий за інших».

undefined

  
Свої кадрові проблеми були і у Сабо. Як і росіяни, наша команда підготовку до прийдешнього матчу розпочала за п’ять днів до нього. На збір до Конча-Заспи тренерський штаб запросив 22-х футболістів. Уперше виклик отримали динамівці Кернозенко та Кормильцев – уродженець алтайського Барнаула на той час став громадянином України.

Сповнений здоров'я нарешті прибув у розташування збірної півзахисник Геннадій Мороз з «Кривбаса», котрого раніше турбували травми. Натомість вже у Києві невдало впав і зламав руку зенітовець Максимюк. Через перебір попереджень не міг допомогти партнерам Попов.

«Це дуже цінний футболіст, справжня робоча конячка, – нахвалював гірника Сабо. – Та разом з тим, як і інші донецькі збірники, – наш біль. Як на мене, Бишовець їх просто знищив. Складається враження, що цей тренер був спеціально засланий у «Шахтар». Хіба це нормально, коли гравець національної команди з незрозумілих причин позбавлений у клубі ігрової практики?..»

Перепало від керманича синьо-жовтих і бременському «Вердеру», у якому постійно створювали перепони, аби Скрипник і Максимов своєчасно не встигали прибути до збірної. Ось і цього разу Максимов на добу запізнився.

Натомість Шевченку Сабо навпаки надав зайвий день відпочинку: «Андрій тільки о четвертій ранку прилетів у Бориспіль і мав втомлений вигляд. Тому ми відпустили його додому, нехай відіспиться».

А про матч у Москві сказав: «Відсиджуватися в обороні і сподіватися на нічию ми не збираємося – це ризиковано. Будемо атакувати!» І випустив у стартовому складі відразу трьох форвардів.

undefined

  
Схема взагалі-то була звична, от тільки цього разу вона виявилася недієвою. І невдовзі після початку поєдинку стало очевидним, що Сабо припустився тактичної помилки.

Росіяни максимально наситили середню лінію, відрядивши уперед одного Панова. І цілковито домінували у центральній зоні поля, створюючи момент за моментом. У першому таймі гольових епізодів біля воріт Шовковського  назбиралося з півдюжини.

У трьох випадках врятував голкіпер, ще у трьох господарів підвела влучність. Але, усвідомивши, що гра валиться, Сабо ще до перерви прибрав з поля Скаченка, випустивши замість нього Микитина, котрий зайняв позицію на лівому фланзі оборони. У свою чергу Дмитрулін перебрався до півзахисту, і у грі нашої команди з’явився довгоочікуваний баланс.

І от, коли, здавалося, гра перейшла у зручне для синьо-жовтих русло, трапився момент, який примусив неабияк похвилюватися. Ващук порушив правила проти Аленічева, Карпін потужно пробив зі штрафного, м’яч зачепив Головка, змінив напрямок польоту, і Шовковський був безсилий завадити голу.

undefined

  
Потуги українців спробувати перейти у масований наступ ні до чого не призводили. Росіяни щільно окопалися у тилах, діяли розважливо, страхували один одного і практично жодного разу не дозволили гостям створити щось небезпечне.

Не надто обнадійливий вигляд мав і стандарт за фол Смертіна на Мізіні. До воріт метрів 30, м’яч біля бокової лінії, у карному майданчику господарів стовпотворіння. Пробити таку стіну шансів практично не було, залишалося тільки навісити. Всі навіса і чекали. От тільки навіщо виконувати його взявся Шевченко, йому б туди – у гущавину подій…

Андрій розбігся, вклав в удар залишки сил і підкручений м'яч, здалося, летить прямо у руки Филимонову. Та що це? Голкіпер росіян несподівано зробив крок назад, оступився і гарячково спробував утримати снаряд у рукавичках. Але той не послухався, вивалився на газон і з відскоком зрадницьки покотився у ворота.

Гол?.. Гол! 1:1!

undefined

  
...До кінця поєдинку залишалося три з невеличким хвилини. Прагнення господарів змінити перебіг подій на свою користь виявилися марними. Путівка до плей-оф Євро-2000 дісталася збірній України! А напряму, вигравши у Ісландії (3:2), у фінал потрапила Франція.



«Для мене гол Шевченка випадковим не став, – без жодних сумнівів заявив після матчу Йожеф Сабо. – Андрій постійно відпрацьовує такі удари на тренуваннях. Можна сказати, це наша домашня заготованка».

Стосовно ж гри у цілому, Йожеф Йожефович зазначив: «Звичайно, було важко. Нагніталося багато пристрастей, наші хлопці психологічно трохи перегоріли. Ми могли і поступитися.

Зізнаюся, по ходу поєдинку, коли нитка гри нами була втрачена, я дуже переживав, що суперник відкриє рахунок, і мої підопічні зламаються. На щастя, цього не сталося. Своєчасно внесені корективи дозволили зміцнити середину поля і відстояти таку важливу нічию».

Матч №56
РОСІЯ – УКРАЇНА     1:1
09.10.1999. Москва. Стадіон «Лужники». 78 600 глядачів. Відбірний матч Євро-2000.
Арбітр
– Девід Еллерей (Англія).
Росія: Филимонов, Хлестов, Хохлов, Смертін, Аленічев, Дроздов, Онопко (к), Карпін, Титов, Панов (Семак, 79), Тихонов (Безчастних, 61).
Тренер – Олег Романцев.
Україна: Шовковський, Лужний (к), Мізін, Головко, Ващук, Дмитрулін (Ковальов, 75), Максимов (Мороз, 77), Гусін, Скаченко (Микитин, 41), Шевченко, Ребров.
Тренер – Йожеф Сабо.
Голи: 1:0 Карпін (75), 1:1 Шевченко (87).
Попереджений: Хлестов.

12 листопада 2024 09:00







Матеріали на тему

Скрижалі. Нічого нового – метушня, навіси, штовханина…
6 листопада 2024 09:10


Скрижалі. Обмінялися повагою один до одного
30 жовтня 2024 15:00


Скрижалі. Спаринг, у якому вирували емоції
23 жовтня 2024 09:00


Скрижалі. Тривожний вояж до Єревану
17 жовтня 2024 09:10


Скрижалі. Спіткнулися на олімпійському городі
12 жовтня 2024 09:00


Скрижалі. Бартез зреагував колінями
5 жовтня 2024 19:00


Скрижалі. Перемоги з кавказьким присмаком
30 вересня 2024 21:00


Скрижалі. Листоношам подзвонили двічі
24 вересня 2024 09:00


Скрижалі. Поставили зухвальців на місце
17 вересня 2024 09:00




Коментарі


Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.

Реєстрація, Вхід



Поділитися

Звернення Президента України Володимира Зеленського наприкінці 1032-го дня повномасштабної війни

 

21 грудня 2024 19:17

Звернення Президента України Володимира Зеленського за підсумками 1031-го дня повномасштабної війни

 

20 грудня 2024 20:02

Звернення Президента України Володимира Зеленського за підсумками 1027-го дня повномасштабної війни

 

16 грудня 2024 21:19