Сьогодні 23 січня 2025 р.

Скрижалі. Скептики й песимісти отримали щиголь по носу

Михаил МЕЛЬНИК, «Футбольный клуб»

Здобувши у другому поспіль виїзному матчі перемогу у кваліфікації ЧС-2002, цього разу над Норвегією (1:0), збірна України помітно виправила своє турнірне становище у 5-й відбірній групі.

«Головне, що, крім перемоги, у Єревані нам вдалося уникнути серйозних пошкоджень гравців, -- сказав після повернення додому Леонід Буряк. – Як будемо готуватися до матчу з Норвегією? Відновлюватися!»

…Спарений виїзд до Вірменії і Норвегії, який виник за примхою сліпого жеребу, від самого початку здавався найбільш складним у розкладі збірної України у поточному відбірному циклі. Ця складність посилилася домашньою поразкою від поляків.

Добре, що у вірменській столиці три очки взяти вдалося. А як буде в Осло? Відповідь на це запитання прихильників синьо-жовтих чекала за чотири дні, протягом яких українська команда провела по два тактичних і розминочних заняття у Конча-Заспі.

Цього часу вистачило, аби повністю прийшли до норми Лужний і Гусін, котрі відчували певне нездужання і займалися за індивідуальною програмою. Натомість Валерію Лобановському проблеми зі здоров'ям знову не дозволили вирушити у відрядження, і з посиланням на сімейні обставини він залишився вдома.

Після закавказького сонця норвезька столиця зустріла українську делегацію вологою, прохолодною погодою і дощем, який не припинявся тут протягом кількох днів. Навіть виникла загроза, що обом командам буде відмовлено у проведенні на стадіоні «Уллевол» передматчевих тренувань, однак дренаж газону арени випробування витримав.

Утім, наступного дня знайомитися з полем довелося наново, оскільки після невеличкого передиху Осло знову заволокло важкими свинцевими хмарами, а буквально за годину до поєдинку над стадіоном розпочалася справжня злива. Отже грати довелося в екстремальних умовах.

Для підопічних Нільса-Йохана Семба матч проти української команди був не менш важливим, ніж для нас. Тому що головний фаворит 5-ї відбірної групи на старті кваліфікації втратив очки вдома з Вірменією (0:0), на виїзді з Уельсом (1:1) і опинився у хвості турнірної таблиці.

Семба, котрий 1998 року змінив біля керма скандинавів фартового Егіля Ольсена (з ним норвежці двічі виходили до фінальної частини чемпіонатів світу), і так не надто шанували на батьківщині. А тут словесних стусанів побільшало у рази.  

Пригадали й Євро-2000, на якому Семб обрав боягузливу тактику, маючи в розпорядженні цілу низку класних виконавців атакувального штибу. Футболісти розгубили свої найкращі якості, команда не вийшла з групи. А нападнику Туре Андре Фло навіть довелося звертатися до психолога, щоб подолати депресію і повернути звичний психологічний стан.

Фло представляв лондонський «Челсі». Ще більш зірковим вважався форвард «Манчестер Юнайтед» Уле Гуннар Сульшер. До міри їм були Іверсен і Леонардсен з «Тоттенхемf», Бергдольмо з «Аякса», Бакке з «Лідса», Берг з «Блекберна». З такою компанією норвежці, як вважали багато хто, гори могли зрушити.

Не вийшло.

Нічого не виходило у підопічних Семба і у протистоянні з українцями. Примітивні навіси, особливо – з появою на полі здоровенного Фло (зріст 195 см), силова боротьба, тиск на суперника – ось і весь наступальний арсенал господарів.

undefined



Утім, декілька небезпечних моментів біля воріт Шовковського норвежці усе ж створили. Двічі синьо-жовтих виручав голкіпер, ще в одному епізоді одноклубники Іверсен і Леонардсен виявили дивовижну неузгодженість і втратили м'яч, коли його було треба забивати. По перерві небезпечного удару завдавав Сульшер.

Багато чого не вистачало і збірній України. Не йшла комбінаційна гра, не виходило діяти на швидкостях, на мокрому полі не завжди слухався м’яч. Не вдалося реалізувати й свої моменти. Приміром, коли із зручної позиції не зумів пробити влучно Гусін. Або в ситуації, коли з ударом забарився Воробей.

І все ж на 50-й хвилині гості провели яскраву і результативну атаку. Попов і Дмитрулін обмінялися пасами у середині поля, Воробей продовжив комбінацію м'якою передачею у штрафний майданчик на Шевченка, а той, прийнявши м’яч на груди, наступним дотиком відправив снаряд у ціль – 1:0. До слова, для форварда «Мілану» це був 13-й гол за збірну, і за цим показником він вийшов на перше місце, обігнавши Реброва.

Як не дивно, після цього гра нашої збірної стала більш збалансованою і впевненою. Багато у чому посприяла поява на полі уродженця російської Вологди Артема Яшкіна – футболіста технічного, розумного, такого, що вміє віддати гостру передачу, і якому симпатизував Лобановський, бачучи в ньому нового Заварова.

Вихід Фло, навпаки, лише спростив гру господарів, які збилися на відверту навалу, і це полегшило завдання синьо-жовтим втримати перемогу.



«Ми налаштовували своїх футболістів тільки на максимальний результат – цього нагально вимагало турнірне становище, -- нарікав Семб. – Але ми втратили ще три очки. Після голу Шевченка усі наші зусилля виявилися марними. Про перше місце у групі тепер можемо забути. Усі сили треба кинути на боротьбу за друге».

«Скептики повинні зрозуміти, що в Україні є конкурентоспроможна збірна, яку не можуть зупинити ні дощ, ні вітер, ні хмари, ні сльота. Ні самі норвежці, більшість з яких грають у провідних професіональних західних клубах», -- не приховував піднесеного настрою президент ФФУ Григорій Суркіс.

І додав: «В Україні мужні футболісти, котрі з честю вийшли із ситуації, яка склалася на старті турніру. Скептики й песимісти сьогодні отримали щиголь по носу. Ну, а я особисто щасливий з того, що ми йдемо на зимові канікули з достатнім очковим вантажем».

Після трьох турів збірна України набрала шість очок. Стільки ж було у білорусів. В активі валійців значилося два бали, як і у Норвегії. І лише один у Вірменії. А лідирувала з сімома очками Польща, яка, утім, у рідних стінах не зуміла здолати Уельс (0:0).

Попереду у синьо-жовтої дружини були березневі поєдинки з Білоруссю та Уельсом. А на лютий запланований двотижневий тренувальний збір і участь у міжнародному турнірі на Кіпрі…

Матч №63
НОРВЕГІЯ – УКРАЇНА      0:1
11.10.2000. Осло. Стадіон «Уллевол». 23 612 глядачів. Відбірний матч ЧС-2002.
Арбітр
– Урс Майер (Швейцарія).
Норвегія: Ольсен, Бергдольмо, Йонсен, Берг (к), Басма, Іверсен, Мюкланд, Леонардсен (Фло, 55), Бакке (Хельстад, 76), Сульшер, Странд.
Тренер – Нільс-Йохан Семб.
Україна: Шовковський, Лужний (к) (Федоров, 80), Головко, Ващук, Несмачний, Дмитрулін, Гусін, Попов (Яшкін, 51), Воробей, Шевченко, Ребров.
Тренер – Валерій Лобановський.
Гол: 0:1 Шевченко (50).
Попереджені: Мюкланд – Несмачний.

***

Збірна України 2000 року
Проведено
5 матчів: (3 перемоги, 2 поразки, різниця м'ячів 6 –7).
По 5 матчів провели: Владислав Ващук, Олександр Головко, Андрій Гусін, Юрій Дмитрулін (усі – «Динамо»), Олег Лужний («Арсенал»), Сергій Ребров («Динамо», «Тоттенхем»), Андрій Шевченко («Мілан»).
Кращий бомбардир (5 м’ячів) – Андрій Шевченко.
Усього за історію (1992 – 2000) збірна України провела 63 матчі (26 перемог, 17 нічиїх, 20 поразок, м’ячі 77 – 69).
Найбільшу кількість матчів за історію провели: 40 – Олександр Головко («Таврія», «Динамо»), 39 – Сергій Ребров («Шахтар», «Динамо», «Тоттенхем»), 38 – Олег Лужний («Динамо», «Арсенал»), 36 – Сергій Попов («Шахтар», «Зеніт»).
Кращі бомбардири за історію: 13 м'ячів – Андрій Шевченко,12 – Сергій Ребров («Динамо», «Тоттенхем»), 8 – Тімерлан Гусейнов («Чорноморець»), 6 – Віктор Леоненко («Динамо»).

3 січня 2025 12:00







Матеріали на тему

Скрижалі. Дубль Шевченка у відповідь на дубль Петросяна
29 грудня 2024 09:00


Скрижалі. Розумний і дисциплінований футбол Енгеля
23 грудня 2024 09:15


Скрижалі. Метр керував грою у Лондоні по телефону
17 грудня 2024 09:00


Скрижалі. Перемога у Софії під наглядом Кайзера Франца
11 грудня 2024 09:26


Скрижалі. Особлива думка і кредо Лобановського
5 грудня 2024 19:00


Скрижалі. Білий сніг, білий м'яч, білі футболки…
29 листопада 2024 09:00


Скрижалі. Стикові пригоди у Любляні
24 листопада 2024 09:00


Скрижалі. Жеребкування в Ахені вказало на Словенію
18 листопада 2024 18:00


Скрижалі. Домашня заготованка для Филимонова
12 листопада 2024 09:00


Скрижалі. Нічого нового – метушня, навіси, штовханина…
6 листопада 2024 09:10




Коментарі


Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.

Реєстрація, Вхід



Поділитися

Звернення Президента України Володимира Зеленського наприкінці 1062-го дня повномасштабної війни

 

20 січня 2025 21:30

Футбольна вікторина: Владислав ВАНАТ | #1

 

20 січня 2025 13:26

Звернення Президента України Володимира Зеленського у 1061-й день повномасштабної війни

 

19 січня 2025 16:31