Скрижалі. Стикові пригоди у Любляні
Поступившись у Любляні у першому матчі плей-оф ЄВРО-2000 словенцям (1:2), збірна України перервала свою безпрограшну серію з 13-ти поєдинків і ускладнила собі завдання з виходу до фінальної частини турніру.
Як не намагалися лікарі нашої збірної поставити на ноги Лужного, це їм не вдалося. Капітана на правому фланзі оборони замінив Парфенов. Вийшов у стартовому складі й лісабонець Кандауров – гравець технічний, креативний, такий, що вміє створити гостроту.
«Цей футболіст має достатньо майстерності, щоб відразу стати своїм у національній команді, – нахвалював півзахисника Веремєєв. – Його гра імпонує тренерам і відповідає вимогам, які ставляться перед гравцями збірної».
Однак екстрений виклик Кандаурова не став для синьо-жовтих порятунком. Хоча у першому таймі виїзного матчу із словенцями вона й виглядала солідно, упевнено, незважаючи на те, що віддала господарям ініціативу і немов вичікувала зручного для себе моменту.
Такий момент настав на 33-й хвилині, коли з найкращого боку проявив себе Шевченко. Отримавши від Кандаурова прихований пас п'ятою, міланець розібрався з опікуном і завдав дивовижного за красою і влучністю удару з лівої ноги у дальню дев'ятку воріт суперника.
Голкіпер словенців Дабанович з бельгійського «Локерена» витягнувся в струнку, але завадити шедевру українця не зумів. Проблема воротаря, до слова, найбільше турбувала наставника балканців Сречко Катанеця. Основний вартовий Сімеунович з «Марибору» був травмований, а його дублеру Дабановичу не вистачало ігрової практики у клубі. Однак відстояв він цього разу на відмінно.
Попри візуальну територіальну перевагу господарів, до перерви вони не створили біля воріт Шовковського нічого суттєвого. Сабо відрядив в оборону відразу п'ятьох виконавців, у середині поля Гусін, Косовський і Кандауров активно накривали опонентів, а Шевченко і Ребров не гребували відходити назад на допомогу партнерам.
Усе круто змінилося у другому таймі. Заводієм активізації дій словенців, як і слід було очікувати, став Захович. Він і до цього вирізнявся на тлі товаришів – спершу завдав різкого удару, який, утім, виявився безрезультатним. Згодом здійснив слаломний рейд до штрафного майданчика синьо-жовтих, але втратив м’яч.
Проте по перерві, та ще й за підтримки Ачимовича, якого через не найкращу фізичну форму Катанець притримав у запасі, розгулявся сповна. Попервах виручив Шовковський, зреагувавши на небезпечний постріл хавбека. Потім нашого голкіпера підстрахувала штанга. А на 53-й хвилині вже нічого не допомогло. Захович перехопив м'яч, рвонув уперед і щільним пострілом примусив голкіпера «Динамо» капітулювати – 1:1.
Ось тут усе й почалося!
Підопічні Сабо сіли глибоко, занервували, почали припускатися позиційних помилок. Швейцарський арбітр Урс Майєр немов чекав, коли гості похитнуться, і посадив українську команду на свисток. При цьому Кандауров настільки завівся, що Сабо, аби убезпечити його від вилучення, випустив на поле Кардаша.
Однак вилучень уникнути не вдалося. Кардаш виявився неготовий до гри. Саме через його неузгодженість з Парфеновим виникла ситуація, коли останній заробив другу у матчі жовту картку. А під завісу поєдинку друге попередження схопив ще й Гусін.
На той час господарі були вже попереду. Синьо-жовтим довелося перебудовувати лави, латати дірки, відбиватися через не можу. При цьому Сабо не зробив більше жодної заміни – побоювався, що це тільки погіршить ситуацію. Але гірше було нікуди.
Переможний для словенців гол був з розряду таких, природу якого важко зрозуміти. Шовковському навіщось знадобилося гнатися за м'ячем, який спокійно міг вийти з гри за лицьову лінію. Може, хотів швидше розпочати атаку, можливо – потрапив у запару. Але побіг до самого кутового прапорця…
Згодом воротар і сам не міг пояснити свої дії. Наздогнав м'яч, зупинив, придивився і… щосили запустив його ледь не у середину центрального кола. А там напоготові був тямущий Ачимович, котрий, недовго думаючи, направив снаряд упритул з дальньою стійкою. І як не намагався протверезілий від скоєного Шовковський у відчайдушному стрибку дотягнутися до м’яча, той глузливо юркнув у самісінький куточок – 1:2.
Багаторічний вартовий «Динамо» і збірної з часом зізнався, що цей ляп у Любляні коштував йому переходу в один з провідних клубів Європи…
Збірна України на «Бежиграді» зазнала першої поразки в 14-ти останніх зустрічах і таким чином перервала свою рекордну серію. А Йожефу Сабо і його помічникам треба було добряче помізкувати над тим, ким у матчі-відповіді замінити тих, хто проштрафився. Адже вперше в історії нашої дружини в одному поєдинку сталося два вилучення.
«Другий гол у ворота нашої команди я коментувати не буду – це якась примара, – ледь стримував роздратування Сабо. – Та й перший – випадковість. За свою тренерську кар'єру я не отримував голи хіба що через якогось птаха, який випадково пролітав над полем…
Ми контролювали гру, поки не сталося щось незрозуміле. Зупинилися, перестали виконувати настанови, повірили, що все у наших руках. А суперник був тут як тут. Будемо аналізувати, що сталося. У нас чотири дні для роботи над помилками. Сподіваюсь, у Києві ми зможемо їх виправити».
Перепало від Йожефа Йожефовича і арбітру: «Майєр був явно націлений на допомогу господарям, приймав непослідовні рішення. Тому що, вилучивши наших футболістів, він мав би вигнати з поля і Кнавса. Той на червону картку напрацював навіть більше, ніж Парфенов і Гусін разом узяті».
«А що – такі голи, який забив Шевченко, це буденне явище? – парирував Сречко Катанець. – Так, вашому нападнику вдався чудовий удар! Та не менше заслуговували на свої голи і мої футболісти.
Я не спокушаюсь – рахунок занадто слизький. І розумію, що у другому поєдинку нам буде ще складніше. Однак в одному впевнений – шанси на успіх залишаються рівними. І в українській столиці ми зробимо все, щоб схилити шальки терезів на свій бік».
Матч №57
СЛОВЕНІЯ – УКРАЇНА 2:1
13.11.1999. Любляна. Стадіон «Бежиград». 9 000 глядачів. Матч плей-оф ЄВРО-2000.
Арбітр – Урс Майєр (Швейцарія).
Словенія: Дабанович, Карич, Рудонья, Миланич (к) (Остерц, 73), Милинович, Кнавс, Новак, Чех, Удович (Ачимович, 46), Захович, Павлин.
Тренер – Сречко Катанець.
Україна: Шовковський, Парфенов, Гусін, Головко (к), Ващук, Дмитрулін, Кандауров (Кардаш, 56), Попов, Косовський, Шевченко, Ребров.
Тренер – Йожеф Сабо.
Голи: 0:1 Шевченко (33), 1:1 Захович (53), 2:1 Ачимович (84).
Попереджені: Кнавс, Павлин, Милинович, Рудонья – Кандауров, Парфенов, Гусін.
На 60-й хвилині вилучений Парфенов, на 88-й – Гусін (обидва – повторне попередження).
24 листопада 2024 09:00