Скрижалі. Метр керував грою у Лондоні по телефону
За відсутності Лобановського, котрий занедужав, збірна України мала цілком гідний вигляд на полі славнозвісного «Уемблі» у спарингу з англійцями, хоча й поступилася – 0:2
Ще у лютому 2000 року вітчизняні медіа заполонили повідомлення про те, що збірну України запрошують до себе у гості не аби хто, а самі родоначальники футболу – англійці.
«Умови контракту нам підходять, і найближчим часом ми відправимо підтвердження нашої згоди на цей спаринг, – запевнив президент ФФУ Валерій Пустовойтенко. – Для України, безперечно, дуже престижно зіграти з таким сильним суперником. Тим більше що матч на «Уемблі» стане останнім перед реконструкцією славетної арени».
Заковика полягала у тому, що аналогічні запрошення англійці надіслали також росіянам і хорватам.
«До остаточного рішення ми ще не дійшли і продовжуємо розглядати варіанти, зізнався прес-секретар англійської асоціації Едріан Бівінгтон. – Зрозуміло лише те, що призначений на 31 травня матч обов'язково відбудеться, оскільки він у планах підготовки нашої збірної до фінального турніру Євро-2000».
Вирішальну роль у тому, що перевагу зрештою було надано синьо-жовтим, зіграли запити конкурентів – і Росія, і Хорватія наполягали, щоб у контракт було внесено пункт про візит англійців у відповідь. Тих така постановка питання не влаштувала, а наші виявилися більш зговірливі. Тим більше що усі витрати з організації поєдинку взяла на себе приймаюча сторона.
Вірогідно, єдиним, хто був проти спарингу на «Уемблі», виявився… Валерій Лобановський: «Це не найкращий варіант, що ми погоджуємося грати у кінці сезону. Англійці цілеспрямовано готуються до європейської першості, перед ними чітко визначені цілі, їхні футболісти мотивовані.
А наші легіонери ні фізично, ні психологічно додати уже не можуть. Та й у внутрішніх змаганнях настала пора вирішальних матчів, у яких збірникам треба викладатися на межі можливостей».
Проте вмикати задню ніхто не збирався. І Метр був змушений сформулювати задачу: «Прийдешню зустріч необхідно розглядати як контрольний поєдинок, у якому ми зможемо перевірити можливості своїх футболістів. Але вимагати від них померти на полі ми не маємо морального права. Ми не можемо примусити хлопців здійснити подвиг, зіграти через не можу. Хоча поєдинок, безумовно, престижний, а суперник – іменитий».
За кілька днів до вильоту у Лондон Лобановський ще раз поспілкувався з журналістами, повідомивши, що Йожеф Сабо став тренером-селекціонером національної команди.
А ще зазначив, що не збирається звертати з обраного курсу, хоча певні корективи у ньому можливі. Що тренерський штаб намагається підняти фізичний стан гравців інших клубів, щомісяця виїжджаючи на місця і проводячи тестування. Що Шевченко у «Мілані» розучився вести боротьбу, і його треба повертати до того футболу, у який він грав раніше.
Ну, і далі у тому ж дусі…
Найприкріше те, що сам Валерій Васильович до британської столиці вилетіти не зміг – прихопило здоров'я, і матч з англійцями він дивився вдома по телевізору. Втім, не просто дивився, а періодично давав вказівки по телефону своїм помічникам – Буряку і Веремєєву. За що ті після закінчення поєдинку висловили Метру подяку.
До спарингу на «Уемблі» готувалися лише 19 футболістів. Кільком динамівцям, які за чотири дні до того стали володарями Кубка України, але ще не вирішили питання з чемпіонським титулом, Лобановський надав можливість перепочити. Шовковський до всього, травмувавши коліно, був прооперований і потребував тривалої реабілітації.
З воротарями взагалі виникла ледь не критична ситуація. Ні Кернозенко, ні донеччанин Вірт, котрий уперше отримав виклик до збірної, не мали за плечима жодного матчу під синьо-жовтим прапором. Так само, як і вихованець «Таврії» Левицький, якого взяли на олівець в останній момент завдяки його успішним виступам за новоросійський «Чорноморець».
Але за поребриком уже нагострили жало, щоб загарбати кримчанина, котрий народився у Ростовській області, до своїх лав. Отже виклик Левицького до української збірної виявився дуже доречним. Як і його вихід на заміну на кілька хвилин у матчі з англійцями.
У цікавому статусі вирушив до Англії Ребров. Фактично він був ще динамівцем, однак уже були узгоджені і затверджені всі деталі його трансферу до «Тоттенхема». Деякі британські видання перед спарингом з українцями навіть представляли його, як форварда лондонського клубу. Хоча насправді угоду з Ребровим було підписано через кілька днів.
…Для підопічних Кевіна Кігана поєдинок із збірною України був ключовим з точки зору визначення 22-х виконавців (з 28-ти, що перебували в його розпорядженні), які мають увійти до заявки на Євро-2000. Зайвим не бажав опинитися ніхто, усі рвалися у бій і прагнули якнайкраще проявити себе.
Показовий приклад ліверпульця Фаулера. Отримавши у попередньому контрольному матчі з бразильцями (0:0) лише кілька хвилин ігрового часу, він перед зустріччю з нашою командою поставив Кігану ультиматум: «Якщо на мене серйозно не розраховують, то я просто залишу тренувальний табір збірної».
Тренер почув підопічного і випустив його у стартовому складі проти українців на пару з незамінним в атаці Ширером. При цьому ледве не вперше випробував схему з трьома центральними захисниками (Адамс, Саутгейт, Кемпбелл), максимально наситивши середню лінію. Це дозволило британцям, маючи таких майстрів, як Джеррард, Скоулз, Бекхем, Макманаман, хазяйнувати у центрі поля.
Проте синьо-жовті не стушувалися під тиском англійців і на удар Скоулза у штангу відповіли трьома гострими випадами у виконанні Реброва, Кандаурова і Шевченка. Втім, у цілому перевага була на боці Левів, і під завісу першого тайму Фаулер добив м'яч у ворота Кернозенка після кутового, який заробив Ширер.
Головний бомбардир господарів приклав ногу і до другого голу. Після подачі ще одного корнера він переправив м'яч під удар Адамсу. Але перед цим тричі реальні шанси зрівняти рахунок мав Шевченко, і тричі на його шляху ставав голкіпер англійців Мартін. У свою чергу підопічні Кігана могли довести перевагу до розгромної, однак тут уже виблиснув Кернозенко, нейтралізувавши небезпечний вихід Хескі.
«Навіть з урахуванням поразки, ми можемо занести матч до активу, – підбив підсумок Буряк. – Якби у нас у спарингах було більше таких суперників, як збірна Англії, то й наша команда швидше б прогресувала».
«А якби ми реалізували свої моменти, то могли б розраховувати й на інший результат, – додав Веремєєв. – Так, були окремі помилки, декотрим нашим футболістам не вистачило майстерності, однак всі старалися, ніхто не випав з гри. Отже, будемо вважати задачу виконаною…»
Матч №60
АНГЛІЯ – УКРАЇНА 2:0
31.05.2000. Лондон. Стадіон «Уемблі». 55 975 глядачів. Товариський матч.
Арбітр – Любош Міхел (Словаччина).
Англія: Мартін, Джеррард (Дайєр, 82), Ф.Невілл (Баррі, 73), Саутгейт, Адамс, Кемпбелл, Бекхем, Скоулз (Бармбі, 73), Ширер, Фаулер (Хескі, 46), Макманаман.
Тренер – Кевін Кіган.
Україна: Кернозенко (Левицький, 85), Лужний (к), Тимощук, Головко, Ващук, Дмитрулін, Попов (Воробей, 71), Гусін, Кандауров (Мороз, 64), Шевченко, Ребров.
Тренер – Валерій Лобановський.
Голи: 1:0 Фаулер (44), 2:0 Адамс (68).
17 грудня 2024 09:00