Калитвинцев: «Останній шанс відшліфувати помилки, яких на Євро не вибачать»
Національна збірна України завершує підготовку до Євро-2024. У вівторок, 11 червня, синьо-жовта дружина проведе свій заключний з трьох контрольних матчів перед континентальною першістю. В Кишиневі підопічні Сергій Реброва поспарингують з командою Молдови.
Колишній тренер юнацьких (U-17 та U-19) та національної збірних України, житомирського Полісся та ще низки вітчизняних клубів Юрій Калитвинцев поділився думками щодо прийдешньої гри та перспектив у ній України, а також згадав попередні товариські поєдинки команди Сергія Реброва з Німеччиною (0:0) та Польщею (1:3).
– Юрію Миколайовичу, як Вам рівень гри України перед стартом Євро-2024 крізь призму попередніх ігор проти німців та поляків?
– Україна вже провела два досить цікаві товариські матчі проти хороших команд і тренерський штаб отримав дуже багато важливої інформації. Збірна показала, що вміє добре оборонятися, хоч і були певні проблеми з перехідними фазами (від захисту до нападу) у першій грі проти Німеччини.
Натомість у другому поєдинку, з Польщею, синьо-жовті вже продемонстрували, що вміють і атакувати, але проявилися дуже серйозні проблеми в задній лінії. Тобто, повторюсь, зараз у Реброва і його асистентів дуже багато інформації, яку потрібно до старту Євро-2024 переварити.
– Попереду гра з Молдовою і довгоочікуване Євро-2024. Які очікуванні від гри в Кишиневі? Дочекаємося нарешті перемоги?
– Контрольна гра, не більше того. Як би не завершилася гра в Кишиневі, не варто надто зважати на підсумковий рахунок. Звісно, у психологічному плані потрібно, щоб наша команда перемогла, але це не має бути головною метою. Найголовніше – уникнути травматизму. Ось що я маю на увазі.
– Ми можемо очікувати на якісь зміни складу, щоб заплутати наших суперників по групі?
– Зараз щось приховувати Реброву немає ніякого сенсу. На сьогодні всі наші суперники на Євро мають повну інформацію про Україну, впевнений на сто відсотків. Всі хто слідкує за нашою збірною знає її сильні і слабкі сторони та потенціал провідних футболістів. Якщо ж Сергій Станіславович все ж хоче щось «затемнити» у грі своєї команди, то це можна зробити хіба за рахунок зміни тактик, але не складу.
– Порівняно з матчами проти Німеччини та Польщі, зміни будуть великими?
– Проти Молдови наші ключові виконавці мають отримати достатню кількість ігрового часу, практики. Як на мене, це дуже важливо. Звісно, у того ж Довбика чи Циганкова, чи Судакова її (практики) і так вистачало протягом сезону, але. Ротацію складу України ми вже бачили. Просто порівняйте стартові одинадцятки на гру проти бундестім і Польщі.
– В обох випадках не мав ні секунди ігрового часу Лунін. Може, вже варто і Андрію дати пограти?
– Цілком ймовірно, що саме він і розпочне цю гру зі старту. Не виключаю такого варіанту. Однак, ми ж з вами не знаємо, які насправді нині фізичні кондиції у Луніна. Він кінцівку сезону пропустив через хворобу (в Андрія був грип, – прим.).
– У нас одразу декілька виконавців під кінець клубного сезону не просто перехворіли, а мали травми. Віталій Миколенко, Руслан Малиновський, Роман Яремчук.
– Так. От про що я і кажу, що всім нашим топам потрібно дати достатньо часу, щоб вони були в максимальному тонусі до старту Євро-2024. Взагалі ж, я впевнений, що Ребров вже визначився з основним складом на Євро. На 90-95 відсотків. Головне, щоб всі були здоровими і ніхто, не дай Боже, не травмувався на тренуванні чи проти Молдови.
– Погоджуюсь з Вами, що Сергій Станіславович вже десь записав собі прізвища тих, хто вийде на гру проти Румунії на ЧЄ. Це як мінімум. Однак особисто мені до кінця не зрозуміло за якою схемою гратиме Україна на Євро і у заключному товариському поєдинку. 5-4-1 чи 4-5-1?
– У п’ять захисників Ребров вже грав (проти Німеччини, 0:0). І що ми побачили? Вміє Україна грати організовано, грати на результат? Вміє. Так, було кілька моментів у німців в кінці гри, але це вже були наслідки втоми, підсіли дещо наші хлопці.
Що було у Варшаві проти Польщі? Сергій Станіславович протестував атакувальну модель гри, нехай і з одним форвардом. Знову ж таки, Україна продемонструвала пристойну гру у нападі, але підвела десь виконавча майстерність в заключній фазі.
Яка схема буде в Кишиневі, я прогнозувати не берусь. Можливо, знову буде п’ять захисників, малоймовірно, але не виключаю такого варіанту, а, може, Ребров спробує взагалі з трьома оборонцями зіграти. Єдине, у чому я впевнений, – не буде у поєдинку проти Молдови награватися схема на перший поєдинок на Євро-2024 проти Румунії. Різні за силою молдавани і румуни.
У грі проти Молдови команда Сергія Реброва – фаворит, вона має домінувати. Це останній шанс, останній матч, де можна відшліфувати якісь помилки, котрі мали місце у попередніх поєдинках і яких на Євро не пробачать.
– Головна проблемна ланка України – захист. Це не лише моя думка, а й дуже багатьох колишніх гравців збірної. Наприклад, мав нагоду днями поспілкуватися з Василем Кобіним, то він сказав, що у грі на стандартних положеннях у матчі з Польщею (1:3), до прикладу, у нас був повний швах. Поява у складі Іллі Забарного покращить надійність наших оборонних редутів?
– Забарний провів дуже пристойний сезон в АПЛ за Борнмут. Буквально пару ігор пропустив. Він мав дуже пристойне і фізичне, і психологічне навантаження. Розумієте, Забарний гравець такого рівня, що може встати з ліжка та відразу зіграти. Вважаю, що він буде залізобетонним гравцем основи нашої команди на Євро-2024. По ньому питань найменше. І, зрозуміло, що це додасть міці та надійності нашій обороні.
Якщо ж говорити про захист в цілому, то тут не все так просто. З Польщею ми бачили квартет у складі Миколенка, Бондаря, Таловєрова і Тимчика. Ви пригадуєте хоч одну гру, щоб ці четверо грали разом? Я – ні. Дали хлопцям практику. Тому оцінювати якість оборони України по одному матчу якось не дуже правильно.
– Давайте поговоримо про напад. Не лише у грі з Польщею і Німеччиною, а й у більшості поєдинків відбору наша збірна незмінно діяла лише з одним нападником. Між тим, коли на полі були разом і Довбик, і Яремчук, це виглядало потужно. Саме цей дует витягнув майже програну гру плей-офф проти Боснії і Герцеговини (2:1). Чи не варто дати Артему і Роману час пофеєрити разом хоча б у Кишиневі, якщо не на Євро?
– Ми з вами знаходимося не всередині команди. Україна з Довбиком і Яремчуком дійсно виглядає дуже агресивно попереду, тут погоджуюсь. Однак, як їх використовувати краще, разом чи окремо, даючи кожному приблизно рівну кількість часу, вирішувати Реброву.
У нас лише три нападники у заявці на Євро-2024: Довбик, Яремчук і Ванат. Ніби й мало, але вибір є. Знову ж таки, дуже важливо, щоб усі були здоровими. Хто б з Молдовою не зіграв, не варто буде робити ніяких глобальних висновків.
– Прогноз від Юрія Калитвинцева.
– Впевнений, що Україна переможе, а з яким рахунком… Тут не скажу.
11 червня 2024 11:45