Ребров: «Футбол – це про голи, а не про контроль м’яча»
У понеділок, 5 серпня, відбулася прес-конференція за участю головного тренера збірної України Сергія Реброва, яка, в основному, була присвячена підбиттю підсумків виступу національної команди на Євро-2024.
– Минуло це Євро, треба дійсно проаналізувати наш виступ там і рухатися далі, у нас є нові цілі, будемо рухатися до відбіркового циклу ЧС-2026. Не має значення, як буде вирішено завдання щодо виходу на чемпіонат світу – через Лігу націй чи через відбірковий цикл. Треба готуватися і використовувати весь потенціал, який є в українського футболу.
Якщо говорити про аналіз, то треба насамперед згадати скаутинг, який стосується збірних U-17, U-19. Тому що по національній і молодіжній збірних уся інформація у нас є. Зараз дуже важливо переглядати гравців, які виїхали з України і грають у маленьких клубах, знаходити відеоматеріали з ними. Вони потенційно можуть стати гравцями збірних різного віку. Тому ми намагаємося поліпшити скаутинг і переглядати якомога більше таких виконавців.
– Минуло багато часу з моменту старту збірної України на Євро-2024. І зараз хотілося б почути від вас розгорнуту відповідь щодо матчу з Румунією. Є думка, що гравці повинні були поставитися до цієї гри з більшою відповідальністю. Є думка, що вони перегоріли. Який ваш погляд з цього приводу зараз? Чому ми отримали 0:3 від Румунії?
– Не треба якийсь матч відокремлювати. Говорив гравцям перед чемпіонатом Європи, що цей турнір – дуже швидкий. Тут немає часу на якусь розкачку, на те, щоб вийти на поле і подивитися, як воно все буде – треба грати з першої хвилини.
Я не згоден із тим, що ми матч із Румунією програли за всіма показниками. Вважаю, ми непогано грали, але в деяких компонентах ми супернику поступилися. Я люблю статистику, у мене є статистика не тільки всіх наших матчів, а й матчів провідних збірних, які виступали на Євро-2024. Так от, у поєдинку з Румунією ми контролювали м’яч, але, на жаль, не створювали моментів. І на це я звернув увагу футболістів у перерві. Ми не завершували атаки. Це було проблемою. На чужій половині поля ми відбирали дуже багато м’ячів. Навіть більше, ніж це робили топ-команди. Але, на жаль, ми це не використовували. Ми не завершували атаки, у нас не було достатньої кількості гравців у штрафному майданчику суперника, щоб завершувати ці атаки. Так, ми контролювали м’яч, втрачали його, знову відбирали його і контролювали, але знову не було завершення атак.
Крім того, на жаль, у ключових моментах ми робили безглузді помилки. І тут треба сказати, що багато що залежить від того, як футболісти грають у своїх клубах. Наприклад, помилка Луніна у випадку з першим пропущеним м’ячем. Чому він зіграв на фланг? Тому що в «Реалі» від нього вимагають, щоб він у подібних ситуаціях не просто вибивав м’яч, а знаходив адресата на своїй половині поля. Але в нас не «Реал», ми не можемо грати так, як грає ця команда, у нас немає футболістів такого рівня. Тому іноді, коли ми перебуваємо під тиском, нам треба грати просто.
Також ми не адаптувалися до тієї оборони, яка була в Румунії, а вона була дуже компактною, дуже щільною. Зламувати таку оборону завжди дуже складно.
Нарешті, на мій погляд, наші лідери не показали свого справжнього рівня. І не тільки в матчі з Румунією. Багато наших футболістів грають у топ-чемпіонатах, і всі від них очікують відповідного рівня, проте вони його на Євро не показали.
Але я вдячний хлопцям. Напевно, нам потрібен був такий матч. І зі Словаччиною всі грали зовсім по-іншому. Футбол – це не тільки атаки і контратаки, футбол – це найчастіше перехідна фаза. Тому важливо, що ми робимо в перехідній фазі, що ми робимо, коли втрачаємо м’яч, і що ми робимо, коли отримуємо м’яч. І важливо, як ми на це реагуємо. І в цьому плані в матчі зі Словаччиною на полі була зовсім інша команда. Я не можу сказати, що це була наша найкраща гра, але це була інша команда. Я не знаю, чому ми зреагували тільки після дуже міцного удару в голову – від Румунії.
Ми проаналізували всі наші матчі на Євро-2024, і тепер дуже важливо зробити правильні висновки. І рухатися далі.
– Прокоментуйте гол у матчі з Румунією, який ми пропустили з кутового. Це була сиюмоментна розконцентрація? Чи команда перестала вірити у свої сили? Тому що пропускати такі голи на чемпіонаті Європи... Ми всі були шоковані.
– Я теж був шокований. Якщо ви думаєте, що ми не говоримо футболістам, що вони повинні робити те, що повинні робити, не говоримо їм, що не повинно виникати, наприклад, ситуації, коли під час подачі кутового є два суперники і ніхто туди не йде, то це не так.
Що стосується стану команди, то на чемпіонаті Європи навіть не очки, а голи вирішують дуже багато. І між 0:2 і 0:3 різниця величезна. Так, ми намагалися замінами освіжити команду, але, на жаль, сталося те, що сталося.
Зі Словаччиною все було зовсім інакше, але ми працюємо вже рік, і цих помилок припускалися ще у відбірковому циклі. Дуже важливо те, як ми реагуємо на ці помилки. Як ми зреагували на поразку від Румунії? Так, резонанс був дуже великий. І я «отримав», і вся команда, і всі ми цього заслуговували. Але, на щастя, гравці правильним чином на це відреагували.
– А чому команда не зуміла виглядати з Румунією так, як вона виглядала зі Словаччиною? Невже так потрібен був цей удар, щоб вони відреагували? Адже всі футболісти говорили, що вони вийдуть, будуть битися, будуть віддаватися, але цього не сталося.
– На жаль, у нас триває війна. Я багато читав про Євро, читав багато відгуків, читав, що ми не належною мірою налаштували команду, не дали їй мотивацію. А яка ще може бути мотивація?!
Тут є ще проблема, що всі гравці різні. Одному треба дати мотивацію, а іншого вона на такому рівні, що, виходячи на поле, він не знає, що йому робити. Мотивація може дуже сильно тиснути. Це зараз, через рік роботи в національній команді, я вже розумію, кому треба дати більше мотивації, а кому – менше. Але в нас на Євро-2024 була наймолодша команда. А що таке молода команда? Це дуже багато рухів, але це не про досвід. Проблема в досвіді. Навіть для мене це перше Євро. І це було перше Євро для дуже багатьох гравців.
І в цій ситуації дуже корисним досвідом стає не той момент, коли ти забиваєш, а той момент, коли ти пропускаєш, той момент, як ти будеш реагувати, коли програєш 0:1. І в цих ситуаціях дуже важливо, щоб на полі був лідер. Пам’ятаю, у нас був на полі Лужний. І коли ми пропускали гол, то моментально розуміли, що зараз почнеться зовсім інша гра. А зараз, на жаль, я не бачу лідера на полі, який своєю працею і словами показав би, що треба робити.
Я пам’ятаю матч із Північною Македонією у відбірковому циклі. Коли ми програвали 0:2. Якщо брати перший тайм цієї зустрічі, то я взагалі не пам’ятаю, щоб збірна України так погано грала. Але перший забитий м’яч додав гравцям упевненості і в результаті ми перемогли з рахунком 3:2.
І, от, я не розумію, чому перед матчем із Румунією всі говорили, що збірна України є фаворитом. Румунія виграла свою відбіркову групу. Так, група була не дуже сильною, але в ній була Швейцарія – дуже міцна команда. І тому я не розумію, чому всі говорили, що ми стовідсотково повинні вигравати в Румунії. Ця команда показала свою якість після першого забитого нам м’яча: вони як працювали дуже кваліфіковано в обороні, так і продовжували це робити.
Гол із кутового. Нехай, хтось не пішов туди, де мав би перебувати. Але має опинитися хтось поруч, хто йому скаже: «Гей! Іди туди! Іди швидко! Так, 0:2, але нічого, є шанс, ми повинні грати!». А, на жаль, усі розгубилися, думали про себе, про свою позицію, але не думали про всю команду.
А ось у матчі зі Словаччиною під час стандартних положень усе було зовсім по-іншому. Усі прагнули допомагати один одному, розмовляти один з одним. Але я не розумію, навіщо для цього треба було програвати перший матч...
– Які у вас були запитання до футболістів після матчу з Румунією?
– Їх було дуже багато. Навіть самі футболісти один одного запитували багато про що. Уже коли закінчилася післяматчева прес-конференція, до мене підійшов Андрій Ярмоленко і сказав: «Можна ми поспілкуємося всередині команди?». Бо була проблема: коли я зайшов у роздягальню після матчу, то побачив, що деякі футболісти дивляться у свої телефони, щоб дізнатися, яку вони отримали оцінку за гру, що їм там пишуть уболівальники, і кого ті вважають винними. Тобто, вони не вважали винними себе, а шукали винних. Напевно, тому Ярмоленко захотів поговорити з командою.
Про що ми думаємо, коли вимовляємо всякі слова перед матчем? А я завжди кажу футболістам: «Коли ви виходите на поле з прапорами України, то це дуже красиво і патріотично. Але всі дивитимуться не на те, як ви тримаєте прапор, а на те, як ви б’єтеся на полі – тільки там ви можете показати, як любите свою країну».
– Ви питали Ярмоленка, про що він говорив із командою?
– Ні, це їхня внутрішня розмова.
– Тобто головна проблема – це ставлення гравців, їхній настрій? У цьому корінь проблеми?
– Ви шукайте корінь проблеми? А в чому корінь проблеми, що після року роботи всі наші збірні потрапили на Євро, на Олімпіаду? Ми працюємо тільки рік. Я ніколи не відокремлював гравців і себе. Перша вина – моя, у тому, що я чогось не доніс до гравців. Але я не розумію, чому журналісти намагаються знайти якийсь скандал. Я сиджу на передматчевій пресконференції і думаю тільки про те, ким мені замінити гравця, який травмувався, а мене запитують: «Може, ви не вгадали зі складом?». Вважаю, що журналісти повинні поважати тренера. Тому що коли він приходить на пресконференцію, він теж думає про щось, що дуже важливо для команди. Іноді я можу дати відповідь, яка комусь не сподобається, але це не через те, що я когось не поважаю, а через те, що в цей момент я думаю зовсім про інші проблеми.
Тому я не кажу, що це вина гравців у тому, що сталося – це вина всіх нас. Напевно, я не так налаштував гравців, як треба було.
– Які висновки ви зробили за підсумками Євро-2024? Що треба зробити, щоб цього не повторювалося?
– Не повторювалося чого саме? Ми здобули чотири очки. Уперше в історії чемпіонатів Європи команда не вийшла з групи з чотирма очками. Висновки треба робити з нашого першого матчу. Ось, кажуть, що ми вибрали на цю гру неправильну тактику. Але Румунія навіть не пресингувала: вона просто стала на своїй половині поля. Це завжди складно – зламувати таку оборону. Тим більше, якщо лідери команди не показують свого максимуму, а сама команда не створює моментів.
Але, повторюся, навіть у матчі з Румунією ми дуже багато відбирали м’ячів на половині поля суперника. Я не можу сказати, що ми програли по грі – ми програли за результатом, ми програли в ключових моментах. І, на жаль, перший удар у площину воріт Румунії відбувся тільки близько 80-ї хвилини гри. Ось це проблема! Про це ми повинні думати. Ми повинні грати вперед. Футбол – це про голи, а не про контроль м’яча. Контроль м’яча важливий для того, щоб підготувати атаку, але цю атаку потрібно завершувати. А цього, на жаль, у матчі з Румунією з нашого боку не було.
– Попереду Ліга націй і група з Албанією, Чехією та Грузією. Наскільки складно буде грати проти цих суперників?
– Буде складно з усіма. Усі ці команди дуже дисципліновано грали на Євро-2024. У нас є інформація про кожну з цих збірних. Я завжди кажу: ми повинні поважати будь-якого суперника. Вважаю, ми непогано грали проти Німеччини, Італії, Англії, але ми повинні концентруватися на своїй грі. Ми повинні аналізувати проблеми, які ми мали на Євро, прагнути їх виправити і виходити на поле впевненими у своїх силах. Це дуже важливо. І дуже важливо, щоб на поле виходила команда, готова битися за Україну. А не тільки говорити про це. Це стосується і гравців, і мене: ми повинні захищати свою країну на футбольному полі.
– Якби у вас була можливість змінити заявку збірної України на Євро-2024, ви б щось змінили в ній? Чи є в нас дефіцитні позиції?
– Такі позиції є. Але ми для того й працюємо, щоб вирішити цю проблему: прагнемо створити структуру, в якій буде департамент скаутингу. Зараз скаутинг сам по собі існує, але люди, які там працюють, зайняті не тільки в УАФ. А для нас дуже важливо, щоб скаути були зосереджені тільки на роботі, спрямованій на збірні. Скауїтнг – це дуже важливо.
Чому ми раніше натуралізували бразильців? Тому що деякі позиції часом вимагають іншого рівня конкуренції. Я не можу сказати, що в нас зараз немає конкуренції, але, з іншого боку, є футболісти, які не можуть конкурувати в національній команді за деякими позиціями.
Що стосується заявки... Взяти, наприклад, Піхальонка. Це потенційний гравець збірної України, але перед Євро він дуже довго відновлювався після травми. Тому в заявку і потрапили ті, хто мав ігрову практику і досвід. І я не можу сказати, що заднім числом я б щось змінив у заявці.
– Ви сказали, що не побачили лідера в матчі з Румунією...
– Я говорив не тільки про цей матч, а взагалі. Візьміть той самий поєдинок із Північною Македонією у відбірковому циклі. На перший пропущений гол ми абсолютно ніяк не відреагували. Ми відреагували тільки після перерви. І навіть після перерви, якби не було того першого забитого м’яча, я знаю, як би закінчився матч. У цій грі в нас теж не було лідера. Футболісти отримали впевненість за рахунок іншого – за рахунок першого забитого м’яча.
– Чи не було у вас думки про те, що забити Словаччині ще один гол – це простіше, ніж потім обігравати Бельгію?
– Після 0:3 від Румунії у мене була думка про те, що дуже важливо здобути три очки в матчі зі Словаччиною. Ви вважаєте, що за рахунку 2:1 ми повинні були всією командою бігти до її воріт? Словаччина – дуже хороша команда. Яка перед цим обіграла Бельгію. І я не можу сказати, що наші заміни були спрямовані на утримання рахунку 2:1. Виняток тут становить тільки остання заміна на останній хвилині гри, коли вийшов Таловєров. Я не говорив гравцям, що ми повинні утримувати рахунок 2:1. Так, я говорив їм, що тепер потрібно більше концентрації при обороні, але це не означає, що ми не повинні атакувати.
На той момент найважливішим було те, щоб ми здобули три очки. Ось, випустили б ми другого нападника. І зіграли б 2:2. І що б ви мені сказали на післяматчевій прес-конференції?
Моїм завданням було перемогти в цьому матчі. І я впевнений, що після 0:3 усі гравці теж виходили на поле з бажанням здобути три очки за будь-яку ціну.
– Гліб Платов продовжить працювати аналітиком у вашому тренерському штабі? Могли б розвінчати міф про те, що це він ухвалював рішення про заміни в матчах із Румунією?
– А хто таке говорив узагалі? Ось мені це цікаво! Хтось взагалі бачив, щоб Гліб до мене підходив і щось говорив? Не треба звинувачувати УАФ у війні між Глібом і агентами. Я дуже поважаю Гліба, я з ним працюю дуже давно. І де я буду працювати, там буде працювати і він. У якій якості, це я вирішу сам.
Якщо футбольна асоціація запрошує тренера, то цей тренер приходить зі своєю командою. Я довіряю Глібу, і все, що мені потрібно, він робить. Але я не розумію, чому в нашій футбольній спільноті вважають, що він вищий за мене по вертикалі. Я вам розповім, який вигляд має вертикаль: спочатку я, потім Унаї Мельгоса (головний тренер молодіжної збірної України, – прим. ред.), а потім – Гліб, який дає нам інформацію, і ми її використовуємо. Мені дуже подобається працювати з Глібом, тому що він чітко розуміє свою роль. Вони нікуди не влазить і ніколи не скаже чогось зайвого. І він буде працювати зі мною, він залишиться зі мною в штабі.
– Як буде вирішуватися проблема відсутності лідера і проблема того, що гравці вас у чомусь не почули?
– Не можна піти, умовно, у «Кривбас» і сказати: «Нам потрібен лідер». У нас є кістяк команди. Те, що команда молода, дає нам великий плюс, але потрібен час, щоб вона заграла. А шукати лідера... Ми ж не в клубі працюємо і не можемо сказати скауту: «Шукай нам у Європі гравця з лідерськими якостями». Ярмоленко, коли постійно грає, – лідер, він допомагає гравцям своїм авторитетом. Те ж саме можна сказати про Степаненка.
Лідера для збірної не можна знайти. Вона постійно змінюється. Зараз ми будемо викликати якихось інших гравців, переглядати кандидатів у національну команду. Але я не можу сказати, що я зараз цілеспрямовано займуся пошуком лідера. Напевно, після цих матчів на Євро-2024 футболісти виходитимуть на поле з іншим настроєм. Успіхів можна досягти тоді, коли всі видають максимум. Не розумію, чому були розмови про те, що ми повинні були виграти Євро-2024. Це молода команда. У неї я бачу дуже велику перспективу. Але треба працювати. І потрібен час.
– Чому так часто у збірної України не виходить гра в першому таймі?
– Будемо все вирішувати. Повторюся, напевно, потрібен був цей матч із Румунією. Щоб команда трохи переналаштувалася. Я не можу сказати, що зі Словаччиною та Бельгією ми показали свою найкращу гру – ні, там було багато помилок. Але я побачив іншу команду, гравці якої розуміли, що результат залежить від кожного. А не те, що я, мовляв, не побіжу назад, бо там достатньо гравців, або я не побіжу в атаку, бо там достатньо гравців. Після матчу з Румунією хлопці зовсім інакше ставилися до гри. Подивимося, як буде далі. І це буде важливо. Тому що Албанія, Чехія і Грузія – це дуже міцні команди. Якщо ми не покажемо з цим суперниками свого максимуму, то нам буде дуже складно.
У збірної України завжди максимальні завдання. Ми розуміємо, в який час працюємо, розуміємо всі складнощі з логістикою, але що це порівняно з мотивацією, яка є, коли в твоїй країні триває війна?
– У чому ви бачите свою провину в тому, що сталося в матчі з Румунією? Що б ви змінили, якби була така можливість?
– Ми все проаналізували, ми розуміємо, що сталося, але кажу ще раз: я ніколи не відокремлюю себе від команди і не стану звинувачувати когось із гравців. Так, є установка на гру, на якій чітко сказано, що треба робити A, B, C. Але це все тактично. Гравці – не роботи. Є ситуації, в яких ми повинні грати просто, в яких ми не повинні втрачати м’яч. З іншого боку, рівень гравців нинішньої національної команди дозволяє робити в останній зоні все, що завгодно. Нам потрібно ризикувати в останній зоні. Гравці намагалися виконати установку на матч, але не показали свого максимуму.
Чому це сталося? Ми провели багато розборів у команді, аналізували всі матчі, і я впевнений, що на наступний цикл футболісти підійдуть із зовсім іншим настроєм, із зовсім іншим психологічним станом.
– Може, треба було відмовитися від спарингу з Молдовою?
– Але це неможливо. Так, деякі команди провели перед Євро два товариські матчі, ми провели таких матчів три. Але якщо ви бачили ці ігри, то могли помітити, що в підсумку всі наші футболісти отримали приблизно однакове навантаження. Адже не було такого, що всі три спаринги грала одна команда, один склад, який поїхав на Євро і виявився не готовим.
5 серпня 2024 17:30