Сьогодні 18 жовтня 2024 р.

Румунія – Україна. Декілька фактів напередодні

Матвій КИСЛЮК, «Футбольний клуб»

У понеділок, 17 червня, національна збірна України на мюнхенській «Альянц Арені» проведе свій стартовий матч Євро-2024 проти команди Румунії.

Цей матч стане для синьо-жовтих 184-м в офіційних змаганнях під егідою ФІФА та УЄФА – відбірних та фінальних турнірах чемпіонатів світу і Європи, а також у Лізі націй (86 перемог, 50 нічиїх, 47 поразок, різниця м'ячів 261 – 173).

Безпосередньо у фіналах континентальної першості українці візьмуть участь учетверте (11 матчів, 3 перемоги, 8 поразок, м’ячі 8 – 19). Найвищим досягненням є вихід у чвертьфінал на Євро-2020, який з ковідних причин відбувся роком пізніше. Керманичем збірної тоді був нинішній президент УАФ Андрій Шевченко.

39 матчів (19 перемог, 7 нічиїх, 13 поразок, м’ячі 53 – 44) головна команда країни провела на нейтральній території, сім з них – у Німеччині. Двічі це були товариські зустрічі, а ще п’ять під час мундіалю 2006 року, коли наші земляки теж сягнули чвертьфіналу.

Обидва нейтральні німецькі спаринги відбулися у баварських містах Грассау та Інгольштадт – з ОАЕ (1:1) та Туреччиною (0:2). У Нюрнберзі, що також знаходиться у цій федеральній землі, відбувся і нещодавній контрольний поєдинок із німцями у рамках підготовки до європейських оглядин (0:0).

А от власне у Мюнхені, столиці Баварії і третьому за кількістю населення (понад півтора мільйони жителів) місті Німеччини, синьо-жовті гратимуть уперше. Мюнхен стане 11-м містом країни, де залишить свій слід збірна України.

Суперник. Збірна Румунії вже п’ять разів брала участь у фінальній частині чемпіонатів континенту (найвище досягнення – чвертьфінал Євро-2020). Ще сім разів наші сусіди виступали на першості світу (і теж досягали чвертьфіналу 1994 року).

Загалом румунська команда за свою історію провела 748 поєдинків (329 перемог, 194 нічиї, 225 поразок, м’ячі 1 218 – 944).

Шість з цих матчів румуни зіграли з українцями, причому у перших трьох неодмінно здобували перемоги – 2001 року під час міжнародного турніру на Кіпрі (1:0), 2002-го – у товариському матчі у Констанці (4:1) і 2003-го у спарингу в Донецьку (2:0).

У наступних трьох дві перемоги в українців: 2010 року у Львові (3:2) та 2016-го у Турині (4:3, по голу в активі нинішніх збірників – Андрія Ярмоленка і Олександра Зінченка). А єдина нічия зафіксована 8 лютого 2011 року у Паралімні – ще одному кіпрському місті, де проводився Кубок Афродіти (2:2).

Щоправда, по пенальті підопічні Юрія Калитвинцева тоді виграли (4:2), вийшли до фіналу, а зрештою привезли трофей на батьківщину.

В офіційних поєдинках Україна і Румунія зустрінуться вперше.

Кадровий потенціал. Рекордсменом збірної Румунії за кількістю проведених матчів є Дорінел Мунтяну, котрий провів у складі трикольорових 134 гри. Другим тут є славнозвісний Георге Хаджі – 124. Хаджі разом з Адріаном Муту очолює й список бомбардирів (по 35 голів).

У заявці на Євро-2024 гравців хоча б бодай трохи схожого калібру у румунів немає. Найвідомішим, мабуть, є 22-річний захисник «Тоттенхема» Раду Дрегушин. Певним авторитетом користуються Резван Марін з «Емполі» та Яніс Хаджі з «Алавеса» -- син Георге Хаджі.

Натомість шістьом виконавцям уже перевалило за 30, зокрема капітану команди Ніколає Станчу із саудівського «Дамака». У колективах Близького Сходу грають ще двоє виконавців. Десятеро футболістів представляють країни європейської топ-5, але, без образ, що це за клуби – «Райо Вальєкано», «Піза», «Емполі», «Барі»…

Найбільше матчів і забитих голів із нинішнього складу у Станчу – відповідно 70 і 14.

У двох останніх контрольних поєдинках наш найближчий суперник взагалі не забивав – 0:0 у зустрічах з Болгарією і Ліхтенштейном.

Але важливе попередження: румуни вміють грати у футбол…

Легіонери в Україні. Якщо спитати, хто з футбольних людей Румунії залишив найпомітніший слід на теренах України, то найпершою на думку спаде, безумовно, персона Мірчі Луческу – найтитулованішого тренера нашої країни, котрий попрацював з обома найсильнішими клубами – «Шахтарем» і «Динамо».

Вистачало в українському футболі і вправних майстрів шкіряного м’яча, починаючи з Іонела Пірву та Маріана Аліуце (приїхали 2000 року) і закінчуючи Еріком Бікфалві (востаннє грав 2015-го).