Хто замість Мудрика?
Міркування про те, хто тепер у «Шахтарі» закриватиме позицію лівого вінгера. Є п'ять кандидатів та варіант зі зміною структури гри...
«Шахтар» завершив свій найуспішніший вихідний трансфер в історії. Ще під час переговорів з «Челсі» та «Арсеналом» щодо Михайла Мудрика тренерський штаб донеччан напевно шукав ідеї з приводу того, як і ким замінити свого найефективнішого атакуючого виконавця. Адже з команди ніхто не знімає як завдання-мінімум (не випасти із топ-2 УПЛ), так і мету взяти золоті медалі.
У сезоні-2022/2023 Мудрик встиг зробити 18 (10 голів, 8 асистів) результативних дій, 13 з яких (7 голів, 6 асистів) припали на УПЛ. В обох варіантах статистики йдеться майже про 50 відсотків голів команди. Адже «Шахтар» забив 37 голів у всіх змаганнях та 29 голів – в УПЛ.
Навряд чи «помаранчево-чорні» оперативно знайдуть заміну Мудрику – хоча б приблизно рівних новачкові «Челсі» за класом гравців в українському чемпіонаті немає, якісні легіонери до нас зараз не поїдуть. Тому «Шахтарю» доведеться орієнтуватися на внутрішні резерви. Які є.
Іван Петряк
28-річний вінгер має контракт до літа 2026 року, але, мабуть, навесні він матиме останній реальний шанс довести свою необхідність «Шахтарю». Бо осінь Петряку відверто не вдалася. Футболіст, який обійшовся гірникам у 1,5 млн євро, у 17-ти матчах зміг зробити лише один асист, та й набрав лише 547 хвилин ігрового часу.
Таку статистику можна назвати повним провалом. Але Йовичевич має право сподіватися на дві речі. По-перше, на мотивацію самого Петряка, в якого має зіграти самолюбство. По-друге, просто є усвідомлення того, що Іван не опинився в комфортних умовах після переходу. Зіркою чемпіонату Угорщини Петряк став у ролі лівого вінгера, він робив в середньому майже 0,5 результативних дій та забиваі в середньому майже 0,25 гола за матч, і це на дистанції більше ста ігор, яка відкидає будь-які розмови про випадковість. А які шанси у вихованця Зорі були виграти конкуренцію у Мудрика?
На правому фланзі Петряк не такий успішний, та й є кому закривати цю позицію в «Шахтарі».
Втім, ренессанс Петряка хоча б у рамках УПЛ не виглядає очевидним розвитком ситуації.
Мар'ян Швед та Олександр Зубков
Травми цих виконавців сильно вдарили по атакувальному потенціалу «Шахтар»я наприкінці осені. Зубков і Швед насамперед схильні до дій на правому фланзі. Однак існують варіанти, за яких і Олександр, і Мар'ян матимуть місця в основі. І мова не тільки про те, що Швед здатний зіграти центрфорварда.
Йовичевич напевно розглядає обох як реальних кандидатів на місце лівого вінгера. Насамперед, Зубкова, оскільки Швед має мінімальний і невдалий досвід гри на цій позиції. Олександр теж не виблискував зліва – що саме в «Шахтарі», що взагалі. Але у нього хоча б є три і голи чотири асисти у 20-ти матчах у ролі лівого вінгера. Використовували його в цьому амплуа і в донецькій команді. Ми вже звикли до того, що у «Шахтаря» на флангах атаки діють інвертовані вінгери, але, як кажуть, можливі інші варіанти.
Георгій Судаков
У Судакова із характеристик інвертованого вінгера для лівого флангу є лише права ударна нога, тобто схильність до зміщувань у центр.
Однак Георгія вже пробував у цій ролі Йовичевич. Центр півзахисту «Шахтаря» укомплектований досить непогано, тим більше хоча на рівні УПЛ свою ефективність продемонстрував Дмитро Криськів. Судаков, займаючи формально позицію на лівому фланзі, фактично буде додатковим півзахисником для розіграшів у центрі з Бондаренком, Криськівим, Назариною чи Степаненком, а бровка звільниться для підключень Богдана Михайличенка або Віктора Корнієнка, який одужує після травми.
Зрештою, використовує ж Хаві в ролі фальшивого вінгера Гаві. Подібна роль іноді була в «Барселоні» та збірній Іспанії у Андреса Іньєсти. Та й Федеріко Вальверде, який нерідко грає в «Реалі» в атаці праворуч, це не профільний вінгер. Згадаймо і Кевіна де Брюйне, який у «Манчестер Сіті» формально іноді виходить на фланзі атаки.
Зміна ігрової структури
Не йдеться про те, що Ігор Йовичевич перейде на схему 3-4-3 або 3-5-2, хоча й подібні експерименти виключати не можна. Наприклад, у такій формації органічніше виглядатиме Ярослав Ракіцький – партнери по обороні замаскують брак швидкості у ветерана, водночас «помаранчево-чорні» отримають додаткового плеймейкера-захисника, а Михайличенко (або Корнієнко) – більшу свободу в атаці. Але це саме можливі винятки з правил, так як і для Йовичевича, і для «Шахтаря» вже років 20 подібні ігрові модулі просто не характерні.
Частково про цей варіант ми згадали, розглядаючи Судакова як потенційного кандидата на роль лівого вінгера.
За Михайла Мудрика структуру гри «Шахтаря» в атаці логічно заточили саме під Мудрика – і як індивідуально найсильнішого футболіста команди, і як можливість максимально його розпіарити, щоб вигідно продати. Якщо ж його в складі вже немає, то й вигадувати треба щось нове.
Це означає, що «Шахтар» або значно зменшить акцент в атаках на лівий фланг, або зміниться роль Богдана Михайличенка, який вінгера не гратиме (досвід має, але маленький і не вражаючий), але в плані підключень в атаку проявив себе за осінь-2022. непогано – 1+4, у тому числі два асисти у двох матчах з «Реалом». Нагадаємо, що Шахтар ще не викупив його контракт у «Андерлехта», що має додатково мотивувати вихованця «Динамо».
Не варто забувати і про Лассіну Траоре. Представник Буркіна-Фасо восени очікувано виглядав набагато гірше за себе самого періоду до серйозної травми. Але й такий Траоре у 17 матчах забив три голи та зробив три асисти. Якщо Лассіна повністю відновить кондиції, команда в атаці сміливо може грати на нього. Адже і африканець вміє грати на команду і не схильний зосереджуватися на особистій статистиці.
19 січня 2023 13:05