Що з дисципліною, Патріку?..
Після того, як влітку на тренерському містку «Шахтаря» відбулося рокірування, внаслідок якого Патрік ван Леувен замінив Ігора Йовичевича, вболівальників гірників цікавило, як зміниться гра команди під керівництвом нового наставника.
Досить швидко нідерландський фахівець роз'яснив, що хоче бачити від своїх підопічних динамічний футбол, основним завданням якого будуть якісні атаки та, природно, голи.
«Ми хочемо грати у швидкий футбол, у комбінаційний футбол, а комбінації сприятимуть хорошим швидким атакам та голам», – сказав ван Леувен після спарингу із нідерландським АЗ, в якому «гірники» не змогли здолати опонента, натомість порадували вболівальників результативною грою (3:3).
Але після АЗ стався товариський матч проти грецького АЕКа, у якому для «гірників» все було вже зовсім неоптимістично – 0:5. Причому у тій грі сталася подія, яка в спарингах трапляється не так вже й часто – два вилучення: по одному у кожної команди. У стані гірників з поля був вигнаний молодий центрбек Данило Удод, котрий, на відміну від Нордіна Амрабата з АЕКа, побачив перед собою не пряму червону картку, а спершу другу жовту, за якою пішла вже й фатальна червона.
Тоді подумалося, що нічого страшного – мовляв, Удод занадто недосвідчений, і ван Леувен ще не встиг донести до молодого підопічного всі принципи гри та необхідність тримати себе в руках. Та й статус матчу не давав приводу для серйозної критики на адресу футболіста чи тренерського штабу, хоча певну інформацію для роздумів все-таки надав ще тоді.
І ось станом на поточний момент «Шахтар» провів уже п'ять поєдинків в сезоні-2023/24 української Прем'єр-ліги. Команда Патріка ван Леувена поки що не програвала у рідній лізі, але й очок вже встигла розгубити чимало. У стартових п'яти турах гірники набрали 11 пунктів, здобувши три перемоги (над «Металістом 1925», «Олександрією» та «Колосом»), а також двічі зігравши внічию (із «Вересом» та «Кривбасом»). При цьому, обидві втрати очок із далеко не грандами та навіть не топ-претендентами на місце у єврокубковій зоні (хоча колектив із Кривого Рогу за потенціалом цілком здатний туди забратися, враховуючи поточні проблеми у «Зорі», «Дніпра-1», «Олександрії» та «Ворскли») супроводжувалися вилученнями у складі «Шахтаря».
В матчі із «Вересом», який проходив у Рівному, наприкінці першого тайму пряму червону перед собою побачив Артем Бондаренко, котрий у центрі поля дуже грубо зіграв проти опонента, і достроково вирушив у роздягальню. У другому таймі, граючи у меншості, та ще й фізично «підсівши», донеччани не змогли втримати перевагу, і пропустили один м'яч, хоча поєдинок закінчувався під акомпанемент атак «Вереса», який вперше за 30 років не програв «Шахтарю» в офіційному матчі.
Проти «Кривбаса» у команди ван Леувена взагалі сталося одразу два вилучення. Спершу на 73-й хвилині червону картку перед собою побачив криворіжець Хомченовський, але «Шахтар» так і не зумів реалізувати чисельну більшість та вирвати перемогу (на той момент рахунок на табло був 3:3, і таким же він зберігся й після фінального свистка рефері). Цьому, зокрема, «посприяли» вилучення все того ж таки Бондаренка (Артем на старті сезону-2023/24 отримав аж дві червоні, хоча до поточного чемпіонату встиг зіграти в УПЛ аж 60 матчів і жодного разу не був вилучений з поля!), а також досвідченого Дмитра Чигринського, котрий заробив два «гірчичники».
Другу втрату очок у сезоні, а також чергові вилучення у складі своєї команди ван Леувен загалом сприйняв вельми гідно. Зокрема, нідерландський фахівець зазначив, що щодо вилучень Хомченовського та Бондаренка питань бути не може, а ось один із «гірчичників» Чигринського, як порахував Патрік, рефері міг би й не демонструвати – мовляв, це була зайва принциповість у виді спорту, який сам по собі є контактним.
«Щодо червоних карток, суддя розцінив ситуації на полі як грубі підкати, і він має рацію. Я вважаю його рішення щодо VAR коректними. Щодо вилучення Чигринського, то вважаю, що однієї з двох жовтих карток не було. Загалом хочу сказати, що рефері мають враховувати: футбол – це контактний вид спорту, не треба слухати вигуки. І, на мою думку, зайвий шум створювали не фоли, а гравці, які втрачали контроль над м'ячем», – заявив ван Леувен у Кривому Розі.
Але на цьому підопічні Патріка не зупинилися: у п'ятому турі проти «Колоса» на виїзді команда нехай і здобула перемогу із рахунком 2:0, але знову догравала у меншості. Цього разу пряму червону перед собою за грубий фол на Богданові та після перегляду VAR побачив правий фулбек «гірників» Гіоргі Гочолеішвілі.
Враховуючи той факт, що результат цього разу для «Шахтаря», який грав у меншості, виявився позитивним, ван Леувен не був настільки пригніченим у післяматчовому спілкуванні з пресою, натомість раптом заявив, що вилучення Гочолеішвілі – це неправильне рішення рефері Романова.
«Це було неправильне рішення. До цього я бачив червону картку для «Колоса», коли вдарили по обличчю Сікана. Якщо гравця б'ють по обличчю, це червона картка. Суддя пояснив, що його вдарили несильно, але я не думаю, що має значення, чи сильний удар, чи слабкий», – зазначив нідерландець.
А далі ван Леувен спробував пояснити, чому ж на старті сезону у «Шахтаря» спостерігаються такі серйозні проблеми з дисципліною, а 4 червоні картки у 5 матчах УПЛ-2023/24 інакше охарактеризувати просто неможливо.
«Ми граємо у пресинг та хочемо швидко вигравати м'яч. Мабуть, Гіо не вистачило досвіду у цій ситуації, щоб ухвалити правильне рішення», – заявив ван Леувен у флеш-інтерв'ю.
Візуально «Шахтар» ван Леувена справді намагається якнайменше безцільно контролювати м'яч, та швидше переходити із оборони в атаку. Однак, що стосується безпосередньо пресингу, то тут коуч «гірників» все-таки суттєво перебільшує кореляцію цього компонента із зростанням кількості карток різних кольорів, які отримує команда.
Оцінивши середньоматчову статистику (саме цей показник робить порівняння досить коректним, навіть з огляду на початок сезону) за п'ять останніх років в УПЛ, можемо помітити, що на даний момент показник пресингу у «Шахтаря» один із найнижчих. Індекс PPDA, який характеризує інтенсивність пресингу команди, в поточному сезоні у гірників дорівнює 10,4 – це трохи вище, аніж у команди в сезоні-2019/20 (перший сезон Луїша Каштру), але помітно програє показникам команд, які створювали та вибудовували Роберто Де Дзербі (сезон-2021/22) та Ігор Йовичевич (сезон-2022/23).
Більше того, навіть не маючи можливості похвалитися найбільш інтенсивною роботою у пресингу за останні п'ять сезонів, команда Патріка ван Леувена робить в середньому значно більше фолів, аніж раніше в цьому аспекті було помічено за колективами Луїша Каштру, Роберто Де Дзербі та Ігора Йовичевича.
13,2 порушення за 90 хвилин в УПЛ – це один із найвищих показників у лізі на поточний момент серед усіх учасників, а за загальною кількістю фолів (66) «гірники» нині й взагалі займають другий рядок, поступаючись лише «Колосу», в якого 69 порушень правил у пасиві.
Саме тому до ван Леувена є цілком об'єктивні питання, ключове із яких й було винесене автором у заголовок цього тексту: «Що з дисципліною, Патріку?» І не варто забувати, що зараз ми ведемо мову суто про ігри внутрішнього чемпіонату, причому «Шахтар» не зіграв ще жодного матчу із командами, які в минулому розіграші фінішували в топ-5. А незабаром на «гірників» чекають не лише поєдинки проти «Ворскли», «Динамо», «Зорі» та «Дніпра-1», а й матчі Ліги чемпіонів, де, якщо на те буде воля жереба, доведеться зіграти проти «Реала», «Манчестер Сіті» або «Баварії». Чи варто говорити, із яким тиском доведеться зіткнутися підопічним ван Леувена проти грандів європейського футболу, і наскільки категоричними будуть рішення арбітрів навіть у відносно спірних ситуаціях, а не таких очевидних, як із недавнім вилученням Гочолеішвілі, обґрунтованість якого коуч «Шахтаря» чомусь так і не визнав…
30 серпня 2023 10:05