Огляд ЗМІ. Новорічна спадкоємність
Упродовж періоду свят, що став таким собі містком із минулого року в новий, футбольні медіа продовжували підбивати підсумки 2024-го, публікуючи різноманітні рейтинги та результати плебісцитів.
Утім, із кожним днем настрій ЗМІ змінюється на більш робочий, а на перший план виходять новини суто спортивного штибу, серед яких уже вигулькнула справжня українська сенсація.
КРАЩІ І… НАЙКРАЩІ
За всієї умовності та суперечливості багатьох традиційних новорічних опитувань, важко ігнорувати наявність навіть тих референдумів, організатори яких не обтяжують себе дотримуванням чіткості й транспарентності під час визначення лауреатів. Так чи інакше, подібні конкурси залишають по собі слід в історії та статистиці, згодом даючи інформацію для роздумів дослідникам вітчизняного футболу.
Зокрема редакція сайту «Український футбол» вважає своє опитування спадкоємним до того, що свого часу проводилося однойменною газетою, а ще раніше – від 1969 до 1990 рр. – республіканським виданням «Молодь України». Наразі електронний «УФ» визначає найкращих тренера та гравця України.
«У цьогорічному опитуванні наші респонденти – президенти та тренери клубів, ветерани футболу, журналісти та навіть народні депутати України – назвали загалом 28 прізвищ номінантів. Серед них – вісім працюють чи працювали цього року в нижчих лігах, троє очолюють чи очолювали юнацькі команди, один – асистент головного тренера», – звітує видання (Ukrfootball.ua, 28.12.24).
Власне, вказана «збірна солянка» респондентів, яка поєднує профільних фахівців із випадковими персонажами (дехто з них – завсідники виключно скандальних хронік), змушує вельми скептично ставитися до підсумків опитування «УФ». І все ж...
Згідно з колективною думкою, торік найкраще за інших у тренерському цеху відпрацював Руслан Ротань. Наставник «Олександрії» та олімпійської збірної України випередив динамівця Олександра Шовковського та Юрія Вернидуба («Кривбас»). Наступні місця в чільній десятці посіли Сергій Ребров (національна команда України), Владислав Лупашко («Інгулець» і «Карпати»), Унаї Мельгоса (молодіжна збірна України), Віталій Пономарьов («Рух»), Маріно Пушич («Шахтар»), Олег Шандрук («Верес») і Юрій Максимов («Дніпро-1» і «Ворскла»).
Нагадаємо, на дебютному турнірі Олімпійських Ігор у Франції «синьо-жовті» не змогли подолати бар’єр групового раунду: перемога над Марокко, поразки від Іраку й Аргентини. З іншого боку, в чемпіонаті країни-2023/24 «Олександрія» фінішувала восьмою, а в поточному розіграші посідає друге місце, відстаючи на п’ять очок від київського «Динамо» (з яким у грудні провела обидві очні зустрічі – 0:0 і 0:3).
«Це не моя особиста нагорода, – зазначив лауреат «УФ» Ротань в інтерв’ю «Українському футболу». – Це заслуга всієї команди ФК «Олександрія», що плідно працювала протягом року... Поруч зі мною чудові помічники... Також відзначу хист і старанність усього персоналу команди. Дуже радий, що ми створили справжній колектив, у якому кожен чітко виконує свої функції» (Ukrfootball.ua, 30.12.24).
Референдум на звання найкращого футболіста року за версією «УФ» приніс перемогу лідерові захисту збірної України та англійського «Борнмута» Іллі Забарному. Колишній динамівець, котрий поповнив лави наших легіонерів АПЛ два роки тому, випередив сенсаційного найвлучнішого снайпера іспанської Примери Артема Довбика («Жирона», наразі – «Рома», Італія) та гравця донецького «Шахтаря» Георгія Судакова.
Топ-10 лауреатів доповнили Олексій Гуцуляк («Дніпро-1», «Полісся»), Володимир Бражко («Динамо»), Анатолій Трубін («Бенфіка», Португалія), Микола Шапаренко («Динамо»), Владислав Ванат («Динамо»), Андрій Лунін («Реал» Мадрид, Іспанія) та Олександр Назаренко («Полісся»).
Цікаво, що за весь чась опитувань, тобто, починаючи ще з далекого 1969-го, лауреатами року до Забарного ставали всього двоє гравців оборони – київські динамівці Анатолій Дем’яненко (1982 і 1985) і Ахрік Цвейба (1991).
Іллю визнали найкращим і в редакційному конкурсі сайту «Чемпіон». Забарний залишив позаду того-таки Довбика, а також Анатолія Трубіна, Андрія Луніна й Віктора Циганкова.
«Амплуа Забарного, природно, не передбачає гольових дій, він їх і не робив цього сезону. Натомість стабільно та надійно прикриває оборонні редути своєї команди, – резюмує Кирило Стадниченко (Champion.com.ua, 28.12.24). – При цьому грає акуратно, отримавши всього дві жовті картки. У збірній України Забарний провів усі три матчі на Євро, а також грав навесні, в обох матчах плей-оф відбірного турніру та восени – у всіх шести матчах Ліги націй. Ні головний тренер національної команди Сергій Ребров, ні вболівальники зараз не представляють збірну без Іллі у стартовому складі».
Що стосується Судакова, він удруге поспіль святкував перемогу в опитуванні сайту «Збірна». Тут знову доводиться вказувати спадкоємність: ресурс підхопив організацію референдуму, започаткованого рівно 30 років тому газетою «Команда». На відміну від «розмитого» плебісциту «УФ», тут критерії досить чіткі – гравця року в УПЛ визначають футболісти й тренери клубів елітного дивізіону.
«У 30-му за ліком референдумі сайту «Збірна» проголосували 240 футболістів Прем’єр-ліги та 16 головних тренерів. За підсумками опитування перше місце посів півзахисник «Шахтаря» Георгій Судаков, – повідомляє Zbirna.com (27.12.24). – Він набрав 379 бали (49% від максимального числа). На перше місце Судакова поставили 92 особи, на друге – 43, на третє – 17. В сумі за одного з лідерів національної збірної України проголосували 152 респонденти – 59% від усіх».
На другому місці фінішував півзахисник «Полісся» Олексій Гуцуляк, на третьому – його одноклубник Олександр Назаренко.
Цікаво, що вболівальники «Шахтаря» в аналогічному клубному опитуванні поставили Судакова тільки на друге місце, головним героєм календарного року назвавши голкіпера гірників і національної збірної Дмитра Різника.
«Різник набрав майже вдвічі більше голосів, ніж Судаков, якого «коронували» в Україні за результатами референдуму сайту «Збірна», – підкреслює Dynamo.kiev.ua (30.12.24).
Звісно, скільки людей – стільки й думок. Але будь-яка з них значно цінніша, якщо підкріплена аргументами. Ось, скажімо, до яких висновків прийшов за підсумками 2024-го блогер Віктор Вацко.
«Я подивився на цифри «Динамо» в УПЛ-2024. І коли я подивився на ці цифри, то зрозумів, що не маю права не поставити на перше місце серед тренерів УПЛ Олександра Шовковського, – цитує журналіста Dynamomania.com (30.12.24). – Тому що найголовніше в роботі головного тренера будь-якого футбольного клубу – результат на табло. І результати Шовковського просто вражаючі: 33 гри в УПЛ цього року, з них 26 перемог, 6 нічиїх та 1 поразка. 84 очки».
Висловився Вацко й щодо найкращого, на його думку, гравця національної першості, віддавши цей титул хавбеку «Динамо» Миколі Шапаренку.
«Він на початку цього року як птах-фенікс постав із попелу. Видав дуже потужну весну, зробивши 4+6 за системою «гол+пас» у другому колі минулого сезону, – наголошує автор. – Він увірвався в національну збірну України, вигравши конкуренцію за місце в основі в центрі півзахисту. Влітку і восени Шапаренко взагалі став символом клубу.
Київське «Динамо» з Шапаренком на полі і без нього – дві різні команди. Це гравець, який створює гру «Динамо», він веде гру і диктує темп, забезпечує швидкість та динаміку, охоче грає з м’ячем і не ховається від нього. Цей рік став роком справжнього повернення Шапаренка у великий футбол після дуже страшної травми» (Dynamomania.com, 30.12.24).
Так, футбол – це, зокрема, й цифри, найбільш об’єктивна основа для порівнянь, найбільш неупереджений «свідок» тих чи інших досягнень. Статистики підрахували, що в осінній частині сезону-2024/25 найбільшу загальну аудиторію глядачів зібрали поєдинки «Динамо».
«У середньому за іграми киян спостерігав 2231 глядач, – ділиться «бухгалтерією» Sport.ua (26.12.24). – Друге місце за відвідуваністю посіли «Карпати» – 1 637, третє – «Шахтар» – 1 518. Найменша кількість уболівальників була присутня на іграх «Чорноморця» (в середньому – 306), ЛНЗ (571) та «Зорі» (652)».
У рідних стінах найбільшу підтримку мали «Карпати» (у середньому – 2 163), «Динамо» (1 984) та «Верес» (1 864), найменшу, якщо не брати до уваги «Чорноморець», чиї ігри в Одесі з відомої причини проходили при порожніх трибунах, – «Інгулець» (278), ЛНЗ (305) та «Колос» (521). У гостях найбільшу кількість глядачів зібрали «Динамо» (у середньому – 2 583), «Шахтар» (2 034) та «Полісся» (1 308), найменшу – «Чорноморець» (649), «Верес» (656) та «Зоря» (746).
Треба зважати, що ці показники «затиснуті» рамками місцевих військових адміністрацій, котрі регулюють квоти на відвідування трибун футбольних матчів. Утім, і з урахуванням цієї обставини, цифри «Динамо» вельми показові!
ЛОНДОНСЬКИЙ ТУМАН
Зазвичай під Новий рік формуються не лише рейтинги найкращих, але й сортування протилежного напряму.
На жаль для нас, один із гравців збірної України потрапив до символічної збірної найгірших гравців англійського чемпіонату. Впливовий ресурс Football Transfers включив до команди розчарувань Михайла Мудрика.
«Ми намагалися не обирати виконавців, які з якихось причин практично не грали у Прем’єр-лізі цього сезону, але просто не можемо ігнорувати Михайла Мудрика, – пояснили свою позицію автори рейтингу (ретрансляція – Sport.ua, 5.01.25). – Ті, хто думав, що кошмар українця в «Челсі» вже не може стати гіршим, помилялися – наприкінці 2024 року його тимчасово відсторонили від футболу за порушення антидопінгових правил».
Навряд чи колишнього півзахисника «Шахтаря» розрадить той факт, що поруч із ним у антирейтингу згадуються зіркові Філ Фоден і Кайл Вокер («Манчестер Сіті»), Маттейс де Лігт, Бруну Фернандеш і Маркус Решфорд («Манчестер Юнайтед»). Тим більше, що допінгова справа підвішує над найближчим майбутнім талановитого українського футболіста великий знак питання.
Як відомо, у пробі «А» спортсмена виявили мельдоній. Мудрик і «Челсі» заперечують причетність до вживання гравцем допінгу. Михайло пройшов поліграф, який оцінив відповіді на чесність дуже високим відсотком. Попереду відкривання проби «В». Якщо й там виявиться заборонена речовина, Мудрика можуть дискваліфікувати на значний термін.
«Факт відкриття проби «В» може вплинути на остаточне рішення щодо санкцій, – цитує спортивного юриста Іллю Скоропашкіна сайт Expres.online. – Але ключовим чинником залишаються дії самого спортсмена – наскільки він сприятиме з’ясуванню обставин порушення й допомагатиме антидопінговим організаціям у розслідуванні...
Очевидно, що у випадку з Мудриком йдеться або про помилку органів допінг-контролю, або про ненавмисне потрапляння забороненої речовини в організм спортсмена. Причини можуть бути різні: неправильне маркування вітамінів чи ліків, порушення норм їх виробництва чи зберігання, вживання забруднених продуктів, помилки медичного персоналу або навіть диверсії третіх осіб тощо...» Expres.online (26.12.24).
«Смачна» з точки зору хейтерів і хайперів тема, звісно, обростає різного роду інсинуаціями: дехто готовий підвищити власні рейтинги за рахунок футболіста, котрий свого часу був придбаний англійським «Челсі» за вражаючу суму.
«Що зараз найголовніше? Зрозуміти механізм потрапляння допінгу. Потім вже будемо дивитись, що це може означати для Михайла. Будь-які спекуляції на цю тему є абсолютно недоречними, – застерігає від поспішних вердиктів і звинувачень коментатор Setanta Sports Дмитро Джулай. – Розслідування повинно встановити, як саме цей препарат опинився в організмі футболіста. Далі вже звісно питання – де це сталося? Клуб, збірна, чи люди з оточення, персональні тренери... Тоді вже можна робити висновки» (Dynamomania.com, 29.12.24).
Не доводиться сумніватися: Мудрик отримає належний юридичний супровід у найближчі місяці. Сподіваємося, й сам футболіст, і його команди готові до будь-якого вердикту спортивно-медичних дисциплінарних органів. Отже, ситуація вже навряд чи кваліфікується як сенсаційна.
ЛЬВІВ: РЕВОЛЮЦІЯ ЧИ ЕВОЛЮЦІЯ?
А ось повідомлення в останній день року про злиття в один клуб львівських «Карпат» і «Руху» викликало в українському медіа-просторі справді вибуховий ефект.
«На офіційних сайтах клубів «Карпати» та «Рух» з’явилися повідомлення про об’єднання двох клубів. Це станеться з сезону 2025/26, а поточний чемпіонат команди дограють окремо», – підсвітив інтригу Footboom1.com (31.12.24).
Ідеологи об’єднання апелюють до великих футбольних традицій та амбіцій Львова – міста де зародився український футбол, де починали свій спортивний шлях багато відомих гравців та тренерів, де вболівальники завжди прагнуть бачити свою команду серед претендентів на найвищі нагороди.
«Львів вартий більшого – Клубу, який буде стабільно боротись за лідерські позиції в українському футболі та достойно представляти нашу країну в європейських клубних змаганнях, – ідеться в офіційній заяві «Карпат» і «Руху» під слоганом «Великому місту – велику команду!». – Така мета у наш непростий час потребує нестандартних дій та рішень. Власне тому засновники та керівники обидвох клубів вирішили об’єднати зусилля задля розвитку футбольного клубу «Карпати».
У зв’язку з таким рішенням футбольний клуб «Рух», починаючи із сезону 2025/2026 років, надалі зосередиться на підготовці юних талантів на базі створеної Академії, а також початковій адаптації до дорослого футболу для подальшого їх залучення до команди «Карпати».
Впевнені, що синергія наших потенціалів, активів та напрацювань призведе до збільшення кількості якісних футболістів європейського рівня, які приноситимуть справжню славу львівському футболу» (Fckarpaty.org.ua, Fcruhlviv.com, 31.12.24).
Подібні новини не визрівають спонтанно, за якусь добу. Вочевидь, на затвердження цього футбольно-політичного рішення знадобилися не одна консультація, не одна зустріч на відповідному рівні. Й на те, що робилося все в обстановці секретності, вказує бодай факт, що напередодні на офіційному сайті «Руху» вийшло розлоге інтерв’ю головного тренера команди Віталія Пономарьова, де не було ані натяку на завтрашню інформаційну «бомбу».
«Цього року команда провела досить якісну роботу, – зазначав наставник «Руху». – Футболісти значно спрогресували, адже у попередньому сезоні ніхто не очікував, що «Рух» боротиметься за єврокубки. Так, ми не змогли туди потрапити, але до останнього туру наймолодша команда УПЛ конкурувала з лідерами чемпіонату.
«Рух» у 2024 році розкрив багатьох футболістів, які добре проявили себе на рівні УПЛ та демонстрували прогрес. Багатьох наших гравців викликають у молодіжну збірну України, троє гравців «Руху» представляли країну на Олімпійських Іграх у Парижі, Олексій Сич дебютував у складі національної збірної України. Команда якісно попрацювала і це заслуга всіх гравців, тренерів, працівників та керівництва клубу» (Fcruhlviv.com, 30.12.24).
Стратегічний хід, що, на перший погляд, цілком корелюється з умовами, в яких виживає вітчизняний футбол у воєнну добу, має бути відповідно оформлений. Наразі з ініціативою львів’ян керівні органи ознайомлені лише через ЗМІ.
«На даний момент ми не отримали жодного офіційного звернення від клубів на адресу Української Прем’єр-Ліги щодо інформації на сайтах ФК «Карпати» та ФК «Рух» про наміри об’єднатися по завершенні сезону-2024/25», – прокоментували ситуацію в офісі УПЛ (Dynamo.kiev.ua, 02.01.25).
Усім зрозуміло: ця новина – про ситуацію, що не має зворотної сили, справа хіба що за технічними аспектами. Шкода, що нові нюанси цілком можуть вплинути на перебіг чемпіонату України. Вже відомо, що провідні гравці «Руху» наразі проходять перегляд у таборах інших команд (найбільше – в «Карпатах») й, отже, весняну частину першості «чорно-жовті» дограватимуть поки неідомо яким складом...
Утім, докладний аналіз – попереду. У перших коментарях емоційність бореться з обережністю, а визначити кінцевий результат цієї дуелі зможе лише якась конкретизована інформація, що на неї з нетерпінням чекатимемо.
«Ідея скласти львівського футбольного Вольтрона витала галицькими Палестинами вже давно, – розмірковує Sportanalytic.com (01.01.25). – Серед деяких фанів поважного віку побутувала опінія, що об’єднання двох посередніх команд в одну принесе позитивні зміни львівському футболу. Втім, це абсолютно суперечить ключовим ринковим законам, де здорова конкуренція є основною умовою майбутнього успіху. Футбол тут не виключення».
«Тривалий час клубну академію «Руху» вважали чи не найкращою в Європі, називали справжньою кузнею футбольних талантів. І те, що цей проект нині можна порівняти з перерваним польотом, змусить тих вітчизняних меценатів, які були готові вкласти великі кошти в розвиток футбольної інфраструктури, підготовку зміни, добре все зважити, перш ніж дати свою згоду», – вважає експерт Олег Федорчук (Sport.ua, 01.01.25).
А ось, скажімо, Мирон Маркевич вбачає в майбутньому об’єднанні позитивні сторони для обох клубів.
«З’явився унікальний шанс створити в цей непростий час у Львові боєздатну команду зі своїх вихованців, з якою б рахувалися не тільки в Україні, – зазначив він. – «Рух» не зникне з всеукраїнської футбольної мапи... буде залишатися кузнею футбольних талантів» (Sport.ua, 01.01.25).
Як кажуть, поживемо – побачимо...
ІНШІ АСПЕКТИ ФУТБОЛЬНОГО ЖИТТЯ
«Динамо» вийшло з відпустки. Вже 5 січня рано вранці команда вирушила на тренувальні збори до Туреччини, а за день до виїзду гравці зібралися у столичній клініці «Добробут», де пройшли планове медичне обстеження.
Разом із іншими підопічними Олександра Шовковського, що 2 січня відзначив 50-річний ювілей, до берегів Босфору відправився і 20-річний потенційний новачок – захисник Богдан Слюбик, який має досвід виступів за юнацькі та молодіжну збірні України. За підсумками перегляду «Динамо» ухвалить рішення щодо доцільності підписання контракту із ним.
«У поточному сезоні Богдан провів 6 матчів у складі «Руху» в УПЛ. Іще 29 ігор він записав у свій актив у минулому чемпіонаті України, відзначившись 4 голами та заробивши 5 попереджень. До речі, вперше Слюбик зіграв на професійному рівні 9 жовтня 2022 року, вийшовши на заміну в матчі саме проти «Динамо» (Fcdynamo.com, 04.01.25).
Григорчук прийняв ЛНЗ. Черкаський ЛНЗ оголосив про початок співпраці з Романом Григорчуком. На посаді тренера той замінив Андреса Карраско.
«Зараз у Григорчука вирішальний етап кар’єри, – вважає Сергій Циба, автор Sport.ua (26.12.24). – Робота із ЛНЗ покаже його тренерський рівень. У Черкасах є всі можливості для побудови боєздатної команди. Є непоганий склад, є можливість посилювати команду. Є такі потрібні для Григорчука амбіції. Потрібно тільки показати тренеру свою кваліфікацію. Успішність роботи в Черкасах покаже істинний рівень тренера Григорчука».
Підготовка збірної України до плей-оф. Як стало відомо Sport.ua, головний тренер національної збірної України Сергій Ребров найбільше підтримує варіант з проведенням домашнього матчу плей-оф Ліги націй з Бельгією 20 березня в іспанській Мурсії.
«У випадку позитивного підсумку переговорів з іспанцями, тренерський штаб збірної України також буде вести перемовини з УПЛ, щоб по можливості на один-два дні перенести матчі 20-го туру чемпіонату за участю «Шахтаря» і «Динамо» (базова дата – 20 березня), щоб Сергій Ребров міг залучити якомога більше збірників для проведення короткотермінового етапу підготовки в Мурсії», – повідомляє Sport.ua (03.01.25).
6 січня 2025 17:15