Огляд ЗМІ. Листопадова посмішка долі
Упевнені й вельми ефектні перемоги двох головних команд України – національної та молодіжної – забезпечили позитивний фон футбольно-інформаційного тижня, досить насиченого важливими подіями, як на полі, так і поза ним.
ЗБІРНА УКРАЇНИ: РІДНІ СТІНИ ПРАГИ
Ситуація у відбірній групі чемпіонату Європи-2024 складається так, що поєдинок останнього туру між збірними України та Італії перетворюється фактично на стиковий – за друге місце, яке дає право потрапити в фінальний турнір напряму. Втім, перед цим протистоянням підопічним Сергія Реброва треба було ще не втратити очок у зустрічах із Північною Македонією та Мальтою. Македонці, між тим, і самі ще плекали надії втрутитися в суперечку за одну з путівок на Євро-2024.
Варто нагадати, що перший матч цих суперників розпочався для українців жахливо, вони поступалися – 0:2. Врешті решт удалося не тільки зрівняти рахунок, а й навіть вирвати перемогу, але наразі головний герой гри у Скоп’є – Віктор Циганков – через травму не в змозі був допомогти команді. Як і ще один лідер колективу Андрій Ярмоленко, що тільки-но переніс операцію й вибув щонайменше на чотири місяці.
Зазвичай під час спарених матчів більш глибокий аналіз дій української команди вітчизняна преса проводить за підсумком двох ігор. Ось і цього разу по гарячих слідах доводиться оперувати значною мірою описом перипетій поєдинку в Празі та емоціями авторів.
«Балканці мали кілька небезпечних моментів, але нам дуже допоміг гол Георгія Судакова, котрий півзахисник «Шахтаря» забив з рикошетом від суперника. Після цього грати стало значно легше, адже вже македонці мусили йти вперед, а тому відкривали чимало вільних зон. Втім, такий результат висів на волосині практично до самого фінального свистка, аж коли Олександр Караваєв з дуже далекої відстані використав помилку Дімітрієвскі і поставив крапку в цьому матчі», – констатує Ігор Цвик (Sportanalytic.com, 14.10.23).
Окрім Судакова, що записав у власний актив дебютний гол у національній збірній, журналісти відзначають відмінні дії голкіпера «синьо-жовтих» Трубіна. Той кілька разів урятував команду від неминучих, здавалося, голів.
«Оказалось, что сборная Северной Македонии умеет остро атаковать, – підкреслює Terrikon.com (14.10.23). – В двух эпизодах в течение одной минуты нашу команду выручил Анатолий Трубин. Да и вообще в период между двумя забитыми мячами вратарь украинской сборной проявил себя во всей красе. Так что нет ничего удивительного, что именно его болельщики выбрали игроком матча».
Поєдинок проходив на зустрічних курсах, досить видовищно. Згідно з показником xG (очікувані голи), українці переграли опонента більш ніж утричі 2,50 – 0,77. Однак македонці явили собою дуже й дуже гідного опонента, до останніх хвилин долю матчу важко було передбачити, про легку перемогу й мови не могло йти. Завершальний відтинок обіцяв бути нервовим для нас. Усі питання зняв гол свіжого Караваєва – удар киянина здалеку оглядачі в один голос кваліфікують як окрасу зустрічі.
«Під кінець Ребров різко укріпив захист, випустивши Сватка і Караваєва замість Судакова і Мудрика. Граючи в три центральні захисники, українці фактично не дозволили нічого зробити суперникам, а на останніх хвилинах Караваєв забив просто шедевральний гол! – віддає належне авторові маленького дива Влад Миренко (Footclub.com.ua, 14.10.23). – Зайнявши позицію лівого вінгера, динамівський універсал і в обороні дуже допоміг, і в цьому епізоді проявив себе феноменально: обіграв на бровці суперника і, помітивши необачний вихід Димитрієвськи з воріт, закинув тому м’яча за комір».
Не стримує захоплення й Тарас Котів із порталу «Футбол 24».
«І що витворяє джокер Реброва! Караваєв накрутив візаві на лівому фланзі, а потім ледь не з центра поля закинув за комірець Дімітрієвскі, який вийшов надто далеко з воріт, намагаючись прочитати гру з виходом Яремчука по центру. Ребров – геній моменту! Засмутив лише безглуздий вчинок Зінченка, який вилетів на поле святкувати і отримав за це жовту. Однак Сашка можна десь і зрозуміти. Магічний трюк Караваєва – це екстремальна насолода», – ділиться почуттями журналіст (Football24.ua, 14.10.23).
«Загалом кажучи, збірна України виглядала доволі солідно за виключенням хіба кількох моментів. Було помітно перевагу наших футболістів над своїми опонентами, а ще тренерський штаб прийняв правильні рішення щодо стартового складу. Анатолій Трубін у воротах рятував, Артем Довбик у нападі створював та нагнітав, а Матвієнко та Забарний в центрі захисту практично не привозили. І це при тому, що практично всі експерти перед матчем переконували, що Україна точно пропустить. Так чи інакше, а сьогодні наша команда здобула перемогу на класі, що дуже приємно констатувати. Тепер всі зусилля – на Мальту, а потім треба чекати листопада», – резюмує враження від перемоги над Північною Македонією Ігор Цвик (Sportanalytic.com, 14.10.23).
Так, першу третину стратегічного завдання збірна України виконала. А завершальний крок вона має зробити в німецькому Леверкузені 20 листопада. Якщо вдасться фінішувати в таблиці вище за італійців, Ребров і його команда пакуватимуть валізи на фінал. Якщо ні, залишатиметься надія здобути одну з трьох путівок на Євро-2024, які розігруватимуться в березні наступного року за підсумками Ліги націй-2022/23.
МОЛОДІЖКА: НА ЧЕРЗІ – АНГЛІЙСЬКИЙ ІСПИТ
Якщо відбірний цикл першої збірної добігає кінця, то молодіжна команда свою кваліфікацію до Євро-2025 тільки розпочала: у Люксембургу дружина 21-річних українців, керованих іспанським фахівцем Унаї Мельгосою, здобула другу поспіль перемогу – 3:0.
«Молодіжна збірна України розпочала шлях на новий великий турнір – чемпіонат Європи-2025 року – з мінімальної перемоги над збірною Північної Ірландії. Досягти позитивного результату в тому матчі було непросто. Українська команда не виглядала переконливо в атаці, а в обороні припускалася помилок, які, на щастя для нас, британці не використали», – нагадав Sport.ua (12.10.23).
Без певних ігрових проблем не обійшовся й наступний поєдинок: гості забагато метушилися й атакували переважно через центр, звідки пробити ешелоновану оборону Люксембургу було важкувато. Втім, перевага українців у класі все ж відчувалася.
«Підопічні Мельгоси спокійно контролювали м’яч, а відповідно й саму гру. Люксембург повинен дякувати своєму голкіперу, який виручив після ударів Брагару, Бражка, Очеретька і Краснопіра», – відзначає Football24.ua (13.10.23).
Саме форвард київської «Оболоні» Краснопір відкрив рахунок, давши змогу партнерам заспокоїтися, розкріпачитися й підтвердити статус однозначного фаворита пари.
«Мельгоса вдався до замін: спочатку Ярмолюк замінив травмованого Очеретька та посилив центр поля. Це дозволило діяти активніше та більше пресингувати суперника, і тут варто відзначити зусилля Краснопіра. А коли ігрова перевага стала очевиднішою, іспанський коуч випустив одразу трьох свіжих гравців з акцентом на атаку. І цей підхід спрацював – В’юнник прийняв передачу від Волошина та холоднокровно пробив у дальній кут воріт Люксембургу», – читаємо у звіті Любомира Сірського (Ua-football.com, 12.10.23).
Заміни Мельгоси цього разу спрацювали, але українцям варто попрацювати над браком у роботі з м’ячем, зазначає автор. Бо задум із комбінаційним футболом справді гарний, а від іспанського тренера чекають саме таких дій його підопічних.
«У другому таймі «червоні леви» змушені були більше думати про атаку, що призвело до утворення вільних зон у їх захисті, чим скористалися українці, які забили ще двічі, – аналізує гру Сергій Ситник (Footboom1.com, 12.10.23). – Відмічу вдалі заміни у виконанні тренерського штабу. Зіграли два «джокери»: перевагу подвоїв В’юнник, який ледь не першим дотиком переправив м’яч у ворота після пасу Волошина, а вже у компенсований час масну крапку поставив Квасниця, якому асистував той же В’юнник».
«Загалом кажучи, це була перемога на класі, а ще хочеться сподіватися, що наші доклали рівно стільки зусиль, скільки було потрібно, адже вже в понеділок Україна зіграє проти Англії, – зазирав у недалеке майбутнє Ігор Цвик (Sportanalytic.com, 13.10.23). – Єдине, що не сподобалося – це велика кількість жовтих карток у нашої команди, причому левова їх частка була отримана вже в останній фазі матчу. Для чого було гребти стільки попереджень у матчі, котрий складався цілком спокійно?»
«Ми виконали гарну роботу, – підбив підсумки матчу головний тренер збірної України. – Гадаю, здебільшого ми діяли досить спокійно. У нас були моменти, щоб забити, і їх було більше, ніж у попередній грі проти Північної Ірландії. Можливо, лише в останній третині поля ми не були успішними, але зрештою, продовжуючи робити одне й те ж, ми забили» (Sport-express.ua, 13.10.23).
Із шістьма очками наша «молодіжка» очолює свою відбірну групу. Але вже наступний поєдинок стане важким і відповідальним іспитом – у Кошицях 16 жовтня на «синьо-жовтих» чекає домашня гра проти чинних чемпіонів Європи, молодіжної збірної Англії, яка в своєму першому матчі знищила Сербію з астрономічним рахунком – 9:1!
УЄФА: АГРЕСОРУ НЕМАЄ МІСЦЯ В СПОРТІ
До речі, Англійська футбольна асоціація виступила в ролі заспівувача протесту проти, м’яко кажучи, неоднозначного рішення УЄФА повернути у великий європейський футбол російські команди. Родоначальники гри оголосили, що в жодному разі не гратимуть із представниками країни-агресора, у відповідь на вердикт Європейського футбольного союзу допустити до змагань юнацькі колективи РФ. Згодом до англійців приєдналися представники ще десятка національних асоціацій Старого Світу – Литва, Латвія, Естонія, Польща, Швеція, Фінляндія, Данія, Норвегія, Ірландія та Румунія. Під таким тиском УЄФА змушений був розписатися в помилковості вердикту.
«Росії не буде дозволено брати участь у відбірних іграх чемпіонату Європи серед юнаків до 17 років цього місяця, повідомив у вівторок керівний орган європейського футболу УЄФА», – ретранслював «Інтерфакс» інформацію агентства Associated Press про чергове засідання виконавчого комітету футбольної інституції (Interfax.com.ua, 10.10.23).
Як зазначили в УЄФА, «цей пункт порядку денного було знято, оскільки не знайшлося технічного рішення, яке дозволяє російським командам грати».
Оновлення позиції відомства Александера Чеферіна викликало схвальну реакцію футбольної спільноти. Зокрема, рішення жодним чином не пом’якшувати дискваліфікацію росіян прокоментував президент Шведської асоціації футболу Фредрік Райнфельдт.
«Ми вважаємо, що неправильно дозволяти російським збірним брати участь у міжнародних турнірах, доки триває війна в Україні. Тому ми вітаємо те, що УЄФА вирішив не допускати до них російські збірні, як дорослі, так і юнацькі», – цитує Рейнфельдта Ua.tribuna.com (10.10.23).
Твердість скандинавів варто виокремити, адже одним із вагомих аргументів для УЄФА стала позиція Шведської асоціації: вона офіційно оголосила, що в будь-якому випадку заблокує участь Росії на чемпіонаті Європи U-17 серед дівчат, який прийматиме наступного року.
Своєю думкою з цього приводу поділився й Андрій Шевченко, колишній гравець і тренер збірної України, перший наш амбасадор платформи United 24, національного бренду для об?єднання зусиль міжнародних партнерів у підтримці України.
«Вітаю рішення УЄФА не розглядати допуск російських команд з футболу серед гравців до 17 років на міжнародні турніри. Вікова категорія немає жодного значення у питанні глобальної справедливості. Це маленький, але важливий крок. Дякую усім, хто був залучений до перемовин. Продовжуємо відстоювати інтереси України на міжнародній арені», – цей допис Андрія на своїй сторінці Facebook продублювали більшість вітчизняних спортивних видань (11.10.23, Xsport.ua, sport.ua, ua.tribuna.com, dynamo.kiev.ua, sport24.ua, footboom1.com, footclub.com.ua, pressing.net.ua та ін.).
Підтримав співвітчизника й колишній півзахисник збірної України Євген Левченко.
«Величезний респект усім тим країнам, які підтримали Україну і наважилися висловитися. Я сподіваюся, що в майбутньому у деяких ФА вистачить сміливості висловитися і бути менш політкоректними. Тільки разом ми зможемо змінити футбол на краще! FIFA, ваша черга!» – цитує його Xsport.ua (10.10.23).
Чому б Міжнародній федерації футболу не наслідувати приклад Міжнародного олімпійського комітету, який у четвер наклав чергові санкції на Олімпійський комітет Росії.
«Таке рішення ухвалено у зв’язку з тим, що НОК Росії включив до свого складу олімпійські ради окупованих регіонів України – ДНР, ЛНР, Запорізької та Херсонської областей. Це є порушенням Олімпійської хартії. НОК Росії більше не може виконувати функції національного олімпійського комітету, а також не отримуватиме фінансування від МОК», – повідомляє Sport.ua (12.10.23).
Свою справу в процесі ізоляції РФ від міжнародних спортивних арен продовжує робити Комітет Верховної Ради України з питань молоді та спорту. На минулому тижні департамент представив на розгляд парламенту проект Постанови про Звернення Верховної Ради України до Міжнародного паралімпійського комітету щодо відновлення заборони участі спортсменів Російської Федерації та Республіки Білорусь у міжнародних спортивних змаганнях.
«У проекті Звернення Верховної Ради України, зокрема пропонується:
засудити допуск спортсменів країн-вбивць з росії та білорусі до міжнародних спортивних змагань, у тому числі Паралімпійських ігор 2024;
звернути увагу Міжнародного паралімпійського комітету на жорстокі та варварські дії збройних сил російської федерації у війні проти Української держави, спрямовані на геноцид Українського народу та повне знищення Української нації.
Крім того, у Зверненні зазначається, що російська федерація цинічно використовує національний паралімпійський рух як політичний інструмент. Російські і білоруські паралімпійці безпосередньо беруть участь у заходах на підтримку збройної агресії проти України або мовчазливо схвалюють загарбницьку політику кремля», – зазначено на офіційному сайті Комітету (Komsport.rada.gov.ua, 10.10.23).
У зверненні пропонується закликати Міжнародний паралімпійський комітет підтримати Україну, її громадян, у тому числі паралімпійців, і повністю заборонити участь спортсменів РФ та РБ у міжнародних спортивних змаганнях, зокрема, в Паралімпійських іграх 2024 року, до припинення збройної агресії російської федерації проти України, виведення військ з усієї міжнародно визнаної території України та вирішення питання компенсації Росією заподіяних Україні збитків.
АРБІТРАЖ УПЛ: НЕ ТІЛЬКИ ПРО VAR І ГОНОРАР
Поки найкращі футболісти України захищають честь держави у складі національних команд, керівники вітчизняних клубів продовжують виробляти спільну позицію в процесі покращення суддівства внутрішніх змагань. Наприкінці вересня обговоренню цього питання була присвячена зустріч президентів клубів вітчизняної Прем’єр-ліги. Другим кроком стала відеоконференція за участю топ-менеджерів елітних колективів і керівництва Комітету арбітрів УАФ, зокрема голови департаменту Лучано Лучі та головного експерта з арбітражу Ніколи Ріццолі.
«Сторони обмінялися думками стосовно якості арбітражу матчів чемпіонату України. Такі зустрічі дуже потрібні, маємо надію, що вони відбуватимуться на постійній основі, – охарактеризував саміт директор Української Прем’єр-Ліги Євген Дикий. – Колеги з Комітету арбітрів продемонстрували, яким чином відбувається аналіз усіх матчів УПЛ. Також клубами висловлено побажання, щоб робота Комітету арбітрів була більш відкритою. Попередньо досягнуто домовленості, що відеорозбір матчів, який проводиться Комітетом арбітрів, буде доступний на офіційних ресурсах Комітету» (Upl.ua, 11.10.23).
«Були присутні керівники клубів. Якщо керівного складу не було, то були присутні менеджери клубів вищої ланки, – поділився подробицями зустрічі виконавчий директор «Металіста 1925» Андрій Недєлін. – Також були присутні представники УАФ, віцепрезиденти. Були Лучано Лучі та Нікола Ріццолі. Зустріч, як всі розуміють, нестандартна. Вона проводилась уперше за багато років» (Ua.tribuna.com, 11.10.23).
Представники суддівського корпусу коментували та кваліфікували спірні рішення чи рішення арбітрів, які підлягають ретельному вивченню. Багато уваги приділялося роботі бригад ВАР. Висунуто кілька важливих пропозицій – зокрема, про публічне обговорення суперечливих епізодів після кожного туру. Така практика є у світі. В тій же Італії, в сусідній Польщі. Керівники українських клубів підтримують створення подібного медійного проекту на наших теренах.
Серед пропозицій клубів – зробити публічними рейтинги арбітрів і підвищити кращим суддям гонорари – як метод боротьби з корупцією.
«Бо ми сьогодні не знаємо, які виставляються оцінки. Відповідно, нам хочеться, щоб ми також знали, які це оцінки, і далі вже формувати рейтинг арбітрів, – прокоментував ідею президент «Вереса» Іван Надєїн. – Можливо, розбивати суддів на декілька груп, щоб було видно, хто на якому рівні працює. Відповідно, клуби готові доплачувати якісь премії арбітрам, які отримають найкращі оцінки. Це був би певний стимул» (Dynamomania.com, 12.10.23).
Проте, керівники Комітету арбітрів не підтримують такий підхід.
«Арбітри у полі, за словами куратора Лучі, отримують 39 тисяч гривень за один матч. Арбітри VAR – 6 тисяч гривень, – наводить цифри журналіст Ігор Семйон (Sport.ua, 12.10.23). – Тому переведення на VAR, а не повне відсторонення, на думку Лучі, є достатнім покаранням, оскільки призводить до чималих фінансових втрат.
При цьому сам Лучі також визнав, що арбітри VAR не несуть жодної відповідальності. Тобто, якщо ти помилився, був переведений на VAR, і в наступному матчі (вже на VAR) теж помилився – спокійно забереш свої 6 тисяч гривень, а вся відповідальність впаде... на арбітра в полі».
Із цілою низкою запитань і побажань щодо покращення суддівства виступив на своєму офіційному сайті «Кривбас». Зокрема, позначаються наступні аспекти. Чи є можливість зараз отримати інформацію про оцінку арбітра, яку поставив інспектор матчу? Чи є система штрафів і покарань у арбітра після незадовільної оцінки? Хто контролює рішення та оцінку інспектора? Якими критеріями користуються при призначенні арбітрів? Які фактори впливають на підвищення або пониження арбітра в класі? Чи можуть арбітри давати коментарі після матчів? Чи є механізм, який захищає арбітрів від обвинувачень в упередженому суддівстві?
І щодо кожного пункту – відповідна пропозиція від ФК «Кривбас».
«Всі ці пропозиції направлені до Комітету арбітрів, ми готові до створення робочих груп у рамках яких обговорювати запропоновані нововведення і більш детального роз’яснення нашої позиції, – обґрунтовує криворізький клуб свою позицію. – Усі пункти, а особливо останній, потребують більш детального обговорення і пояснення усіх деталей та нюансів. Впевнені, що ці зміни підуть на користь не тільки всім клубам, а і суддівському корпусу та всьому українському футболу в цілому. Дуже хотілося б шукати можливості розв’язання нагальних проблем, а не відмовки» (Fckryvbas.com, 12.10.23).
До слова, віцепрезидент «Кривбасу» Артем Гагарін також вважає, що зустріч із керівництвом Комітету арбітрів – крок уперед. Утім, у його оцінках щодо настрою кураторів арбітражу присутній певний скепсис.
«На конкретне питання, хочуть самі представники комітету арбітрів змін чи ні, ми відповіді так і не почули, – цитує функціонера «Трибуна». – Сподіваємося, що вони теж зроблять якісь висновки... Будемо дивитися, як це зміниться. Але ми всі потребуємо змін і більшої відкритості» (Ua.tribuna.com, 11.10.23).
Незважаючи на воєнні реалії життя нашої держави, футбол продовжує залишатися важливим чинником суспільного життя. Зовсім не зайвим тому підтвердженням – фото з передової, де наші бійці в окопах дивляться трансляцію матчу Україна – Північна Македонія.
Важливість цю підтвердив і наставник національної команди Сергій Ребров у інтерв’ю Радіо «Свобода».
«Нашому народу потрібна допомога. Не тільки воїнам, але і людям, які постраждали від російської агресії. Тому ми робимо усе, що від нас залежне, щоб допомогти нашим людям, щоб допомогти ЗСУ, – каже Сергій Станіславович (Radiosvoboda.org, 13.10.23). – Я вважаю, що спорт – це і є політика. У світі та в Європі багато людей знають і поважають людей, які заслужили повагу в спорті. І я не знаю, хто більш популярний – політики чи спортсмени, які зробили щось для своєї країни. Дуже важливо, що коли триває війна, то немає спорту поза політикою. Усі повинні згуртуватися та протистояти агресору».
16 жовтня 2023 19:00