Сьогодні 19 вересня 2024 р.

Новий Клубний чемпіонат світу. Хто з учасників – найдорожчий?

Артем РОССІНСЬКИЙ

Уже влітку наступного року ми побачимо оновлений формат Клубного чемпіонату світу – 22-й розіграш отримає нові правила. Стане більше клубів і більше ігор – відтак, більше крутих гравців та більше гучних імен. Хто ж із них найдорожчий? Яку збірну найкоштовніших футболістів можна зміксувати?



Про футбольні гроші й поговоримо в цьому матеріалі.

У лідерах – європейські клуби

Очікувано, УЄФА та її футбольна конфедерація – найдорожча на планеті. Тут – топові гравці, саме тут продовження своєї кар’єри бачать представники Азії, Америки чи Африки. Тут збираються такі склади команд, що інколи навіть глибокий резерв дуже конкурентоспроможний. Тому не дивно, що п’ятірку найдорожчих клубів нового КЧС уклали саме європейські гранди із купою трофеїв:

undefined

  
За версією Тransfermarkt, одразу три клуби на планеті мають вартість у понад мільярд євро! «Манчестер Сіті», «Реал» і «ПСЖ» пробили цю стелю та, за тенденцією, не впадуть нижче цієї позначки. Запрошувати когось до такої зони дуже легко – поруч за цінниками «Баварія» та «Челсі". Елітний пул грошовитих учасників КЧС відірвався від переслідувачів – на понад 300 мільйонів нижче «Інтер», «Боруссія» Д, «Бенфіка» та «Порту».

Є і перший представник від Франції – можливість отримав «ПСЖ». Але вже цього літа відбудеться і дуже коштовний трансфер – із клубу піде Мбаппе та забере свої десятки мільйонів до мадридців. Цікаво, чи зможе тоді «Реал» у цьому рейтингу обійти «Сіті»? Без парижан – усі інші з таблиці щонайменше раз вигравали золото КЧС.

Найдорожчі команди, які поки не потрапили на турнір, – солідна компанія: «Арсенал», «Ліверпуль», «Барселона», «Тоттенгем», «МЮ», «Астон Вілла»... Змінитися ситуація може вже цього літа, коли будуть відомі результати Ліги Чемпіонів та оновиться спільний рейтинг. У рейтингу цінників теж стануться зміни, бо неєвропейські команди (про які далі) випадуть із топової десятки.

Цікаве порівняння – «Окленд» із Нової Зеландії, наразі найдешевший з усіх. Певні, ви мало що чули про цю команду, її загальна вартість ледь сягає п’яти мільйонів євро. Відчуйте розрив у класі – це у 250 разів менше, ніж найдорожчий клуб «МанСіті»! Якщо вони перетнуться в одній групі – це буде крутий перфоманс фінансової різниці.

Що там з іншими конфедераціями?

Першим не від УЄФА за вартістю йде саудівський «Аль-Хіляль». Про команду чимало фанатів футболу почули минулого літа після трансферного шаленства із переходом величезної кількості зірок до Саудівської Аравії. Клуб коштує 242 мільйони євро і в загальному рейтингу це тільки 48-ме місце, забезпечене Неймаром, Кулібалі, Митровичем та іншими відомими гравцями. Але у рейтингу найдорожчих клубів не від Європи – саудити лідер. Загалом п’ятірка виглядає так:

undefined

  
Жодна із цих команд не може похвалитися золотом турніру. Так, вони були учасниками фіналів, але виграти вирішальну зустріч не змогли. Та й взагалі – тільки «Інтернасьйонал», «Сан-Паулу» та двічі «Корінтіанс» тримали у руках медалі вищого ґатунку. Поки що трійка переможців не від Європи ще не потрапила навіть до розширеного складу учасників. Усі інші наявні команди не мають трьох цифр в оцінці від Тransfermarkt.

Срібні чи бронзові медалі маловідомі нам клуби здобувають складно: на цих п’ятьох, що лідери за вартістю, назбираємо лише 5 медальних комплектів, а «Монтеррей» взагалі не знає смаку фіналів. Клубний чемпіонат світу та домінація європейських команд співіснують останні 11 років поспіль. Потрібна надмотивованість інших конфедерацій, аби зі збільшеною кількістю учасників розіграш не перетворився на нову ЛЧ від УЄФА.

Який склад можна зібрати із найдорожчих гравців?

Щоб було цікавіше, візьмемо по два гравці з кожної згаданої команди із кращим цінником. До такої двадцятки буде легко набрати гравців атакувальної лінії – ті ж Беллінгем, Голанн, Мбаппе, Вінісіус, Фоден, Мусіала, Кейн, Кайседо та Фернандез. Аж дев’ятеро футболістів у топових клубів демонструють незмінну роками систему Тransfermarkt – найбільші оцінки для гравців нападу. Тому навіть воротаря серед цих команд знайти неможливо. Чистий оборонець лише один – Хакімі від «ПСЖ».

Спробуємо пошукати когось для насичення захисних редутів у новому для багатьох футбольному світі – поза Європою. І «Аль-Хіляль» одразу дає нам ще двох футболістів для атакувальної схеми – Неймар і Невіш. Хоч бразилець знову травмований, опцією для заміни він підійде.

До грошовитої збірної від «Монтеррея» доєднаються Серхіо Каналес і Брендон Васкес, а також – Педро та Барбоса із «Фламенго». Усі четверо – чисті нападники. Коли здавалося, що доведеться віддати комусь не його позицію та нову роль, на допомогу Хакімі хоч якось прийде опорник «Флуміненсе» Андре. Другий представник трикольорових Аріас… черговий нападник і піде на фланг. А ще Ендрік від «Палмейраса», якого з літа забирає собі «Реал». Останнім у списку стане Рафаель Вейга – у дев’яти іграх забив уже 9 м’ячів. Звісно, ціни на всіх футболістів не футбольної еліти скромні, але потягатися з грандами Європи їм буде дуже цікаво.

Що за оновлений Клубний чемпіонат світу?

КЧС проводиться із 2008-го і цей розіграш стане 22-м. У ньому якісно оновили підходи до організації самих змагань, навіть назву – тепер це Mundial de Clubes FIFA. Замість семи буде 32 команди, кількість яких розподілена між міжнародними конфедераціями футболу. Найбільше – від УЄФА, одразу 12. Ще шість від Південної Америки та одна від Океанії. Збирають по чотири від Африки, Північної Америки та Азії. Перший новий КЧС влітку 2025-го прийматимуть у США, тому від Штатів буде додаткова команда для господарів.

Усього учасників буде 19, частково ми про них уже поговорили. Давайте перелічимо, скільки ще додасться клубів: чекаємо додаткові 4 команди з Європи, три – від Латинської Америки, одну – від Північної; ще по два колективи доєднаються від Африки та Азії. Єдиний учасник від Океанії відомий – той самий «Окленд Сіті».

Чимось це буде схоже на вже старий формат Ліги Чемпіонів – вісім квартетів по чотири команди на етапі груп. Далі – плей-оф до фіналу. Поменшало зустрічей на вирішальній стадії – бронзи більше не буде.

У чому перевага оновленого формату? Більші можливості. Окрім клубів від УЄФА чи КОНМЕБОЛ, ніхто не брав золото КЧС. Фіналісти були від усіх конфедерацій (окрім Океанії), але перевага Європи очевидна. Звісно, ті ж «Окленд» чи «Монтеррей» мають мало шансів проти кращих футболістів планети, однак європейські гранди не завжди викладаються на повну в додатковому турнірі (особливо, коли цей запланований влітку після традиційно виснажливих єврокубків і численних внутрішніх змагань).

Тому чи можливі сенсації? Звісно можливі! І ми їх дуже чекаємо.

8 квітня 2024 10:00







Коментарі


Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.

Реєстрація, Вхід



Поділитися

ЧС-2024 з футзалу. Україна – Ангола. Огляд матчу

 

18 вересня 2024 14:39

ЧС-2026. Кваліфікація. Парагвай – Бразилія. Огляд матчу

 

11 вересня 2024 10:04

Кваліфікація ЧС-2026. Бразилія – Еквадор. Огляд матчу

 

07 вересня 2024 12:18