Сьогодні 18 жовтня 2024 р.

«Золото» з першої спроби. Найкращі дебюти на ЄВРО

«Футбольний клуб»

Цього літа збірна Грузії під керівництвом Віллі Саньоля вперше в історії зіграла на ЄВРО – і по-справжньому вразила всіх, пробившись до 1/8 фіналу. Згадуємо найуспішніших дебютантів фінальних турнірів європейської першості.

ВИГРАЛИ ЄВРО З ПЕРШОЇ СПРОБИ

1960: СРСР
1964: Іспанія
1968: Італія
1972: ФРН

Перші чотири чемпіонати Європи виграли дебютанти, але варто зазначити, що тоді у фінальній стадії грало лише чотири команди, тому в наші дні їх досягнення виглядають трохи скромнішими. Всього 17 збірних узяли участь у першому чемпіонаті Європи, що проходив за системою плей-офф, як і ЄВРО-1964. Переможець ЄВРО-1960 збірна СРСР провела на шляху до фінального турніру лише два матчі – в 1/8 фіналу. Суперник команди СРСР у чвертьфіналі Іспанія знялася з турніру.

Після тріумфу радянської збірної свої перші титули на рідній землі завоювали команди Іспанії й Італії, а 1972-го була першою збірна ФРН на чолі з супербомбардиром Гердом Мюллером. У півфіналі німці здолали господарів турніру бельгійців.

ДІЙШЛИ ДО ФІНАЛУ ЄВРО З ПЕРШОЇ СПРОБИ

1960: Югославія

На шляху до фінальної стадії югослави переграли за сумою двох зустрічей Болгарію та Португалію. В півфіналі команда Югославії створила справжню сенсацію, здолавши на «Парк-де-Пренс» господарів турніру французів із рахунком 5:4. Цей матч, як і раніше, залишається найрезультативнішим за всю історію фінальних стадій ЄВРО. Перемога югославів тим більше дивовижна, що на 62-й хвилині вони поступалися з рахунком 2:4.

У фіналі югославам пощастило менше. Вони вийшли вперед після удару Мілана Галича, але потім дали збірній СРСР зрівняти рахунок. На 113-й хвилині вирішальний гол забив Віктор Понєдєльнік.

Вельс (2016)

До 1976 року включно в фінальній стадії грали чотири збірні, тому потрапляння в фінальний турнір гарантувало участь у півфіналі. Ті, хто програв у 1/2 фіналу, потім сперечалися за третє місце.

У зв'язку з цим досягнення португальців у 1984 році виглядає особливо вражаюче. Для виходу до півфіналу їм потрібно було подолати бар'єр групового етапу, де вони поділили очки з чинними чемпіонами з ФРН та іспанцями, а потім обіграли з рахунком 1:0 іншого дебютанта – Румунію. В 1/2 фіналу команда Фернанду Кабріти зустрічалася з господарями на чолі з Мішелем Платіні та поступилася у додатковий час – 2:3.

Швеція 1992-го отримала путівку в фінальну стадію на правах господарів, але зуміла вийти в півфінал із групи, де також грали Англія, Данія та Франція. В півфіналі шведи поступилися німцям – 2:3.

Зрештою, на ЄВРО-2016 уразила збірна Вельсу. Валлійці досить впевнено вийшли з групи, після чого обіграли в плей-офф Північну Ірландію й – сенсаційно – Бельгію. В півфіналі команда Кріса Коулмена поступилася португальцям, які згодом узяли трофей.