ЛЧ, 1/8 фіналу. Реал – Ліверпуль. Анонс матчу-відповіді
Після яскравої перемоги на виїзді «Реал» впевнено веде в рахунку проти «Ліверпуля» і є явним фаворитом на вихід до чвертьфіналу Ліги чемпіонів УЄФА.
«РЕАЛ» (Іспанія) – «ЛІВЕРПУЛЬ» (Англія)
Головне
Коли: 15 березня, початок о 22:00
Де: «Сантьяго Бернабеу», Мадрид
Що: матч у відповідь 1/8 фіналу
Перший матч: перемога «Реала» 5:2
Де дивитися: медіа сервіс Megogo
«Ліверпуль» програв «Реалу» у минулорічному фіналі, але вдало розпочав чергову зустріч із мадридцями. Дарвін Нуньєс забив уже на четвертій хвилині, а ще через 10 хвилин Мохамед Салах подвоїв перевагу господарів. Втім, ще до перерви двічі забив Вінісіус Жуніор, а гол Едера Мілітао та дубль Каріма Бензема у другому таймі забезпечили «Реалу» перемогу 5:2. «Ліверпуль» вперше стартував у двоматчевих єврокубкових поєдинках із домашньої поразки від закордонного клубу.
Червоні вперше пропустили у турнірах УЄФА чотири або більше м'ячів на своєму полі та лише вдруге пропустили п'ять голів у єврокубкових матчах загалом. Насамперед подібне трапилося у грудні 1966 року, коли «Ліверпуль» програв «Аяксу» 1:5.
На груповому етапі «Ліверпуль» зазнав на старті важкої поразки від «Наполі», після чого виграв п'ять матчів, але все одно залишився другим у групі А. Тим часом «Реал» здобув чотири перемоги при одній поразці та став першим у групі F, випередивши «Лейпциг» на одне очко.
«Реал» виграв два останні протистояння з «Ліверпулем»: у чвертьфіналі сезону-2020/21 та у вирішальному матчі минулого розіграшу. Але у «Ліверпуля» вистачало перемог у минулому.
Один із цих клубів втретє поспіль вийде до чвертьфіналу Ліги чемпіонів, і загалом у команд вражаюча статистика виступів до 1/8 фіналу.
«Реал» стане першим клубом, хто зіграє 300-й матч у основній стадії Ліги чемпіонів УЄФА.
Попередні зустрічі
Команди грали зовсім недавно – 28 травня на «Стад-де-Франс» у фіналі минулої Ліги чемпіонів. Єдиний гол Вінісіуса Жуніора на 59-й хвилині приніс «Реалу» 14-ту перемогу в Кубку європейських чемпіонів/Лізі чемпіонів, і при цьому іспанці вдруге здолали у вирішальному матчі «Ліверпуль».
Перед цим клуби зустрічалися також у фіналі – 26 травня 2018 року на київському НСК «Олімпійський». Тоді «Реал» Зінедіна Зідана переміг 3:1 і став першим клубом, який двічі завоював трофей по три рази поспіль. Біля керма «Ліверпуля», як і зараз, стояв Юрген Клопп. Бензема забив на 51-й хвилині, але всього через чотири хвилини Садьо Мане відновив рівновагу. Перемогу «Реалу» приніс дубль Гарета Бейла, який вийшов на заміну (64-а і 83-а хвилини). Валлієць особливо запам'ятався приголомшливим голом ударом у падінні через себе.
Продовжуючи тему фіналів, зазначимо, що 1981 року «Ліверпуль» Боба Пейслі обіграв «Реал» з рахунком 1:0. Єдиний гол у ворота команди Вуядіна Бошкова на паризькому «Парк-де-Пренс» за дев'ять хвилин до кінця забив Алан Кеннеді.
У сезоні-2020/21 «Ліверпуль» та «Реал» зустрілися у чвертьфіналі. «Реал» виграв удома 3:1, після чого команди зіграли по нулях на «Енфілді». На «Сантьяго Бернабеу» у мадридців відзначилися Вінісіус Жуніор (27, 65) та Марко Асенсіо. Єдиний м'яч «Ліверпуля» забив Мохамед Салах (51).
До цього команди потрапили до однієї групи у Лізі чемпіонів-2014/15. «Реал» здобув дві перемоги, а Бензема забив три м'ячі: два в Ліверпулі, де мадридці виграли 3:0, і єдиний в Іспанії через два тижні.
«Ліверпуль» розгромив «Реал» із загальним рахунком 5:0 у 1/8 фіналу в сезоні-2008/09. У першому матчі в Іспанії команда Рафаеля Бенітеса здобула мінімальну перемогу, а на своєму полі забила чотири м'ячі без відповіді і завдала «Реалу» найбільшої поразки в Лізі чемпіонів.
Всього «Реал» та «Ліверпуль» провели 10 матчів (усі у Кубку чемпіонів/Лізі чемпіонів). У мадридців – шість перемог, у мерсисайдців – три. Різниця забитих та пропущених м'ячів – 16:10 на користь «Реала».
Факти про команди
«Реал»
«Реал» грає у Лізі чемпіонів 27-й раз. Це рекорд, який мадридці ділять із «Барселоною». При цьому «королівський клуб» виступав у групі 26-й раз поспіль, і за цим показником він одноосібний лідер. «Реал» завжди виходив до плей-офф.
Минулого сезону «Реал» виграв свій 14-й Кубок чемпіонів. Команда Карло Анчелотті посіла у групі D перше місце, набравши 15 очок (п'ять перемог у шести матчах), а у плей-офф по черзі вибила «Парі Сен-Жермен» (0:1 у гостях, 3:1 удома), чинного володаря трофею «Челсі» (3:1 у гостях, 2:3 вдома, додатковий час) та «Манчестер Сіті» (3:4 у гостях, 3:1 удома, додатковий час), після чого у фіналі був битий «Ліверпуль».
Карло Анчелотті став у підсумку першим тренером, який чотири рази завоював Кубок чемпіонів, обійшовши за цим показником Боба Пейслі та Зінедіна Зідана. Крім того, італієць – єдиний, хто п'ять разів виводив свої команди у фінал.
Бензема з 15 голами став найкращим бомбардиром Ліги чемпіонів-2021/22 (10 м'ячів припали на плей-офф). Він повторив досягнення Роналду, яке португалець у сезоні-2016/17 також встановив у лавах «Реала».
«Реал» у сезоні-2021/22 став чемпіоном Іспанії в 35-й раз і вдруге за три сезони. «Королівський клуб» вчетверте поєднав перемогу в національній першості з тріумфом у головному єврокубку. Насамперед це вдавалося йому в сезонах-1956/57, 1957/58 та 2016/17.
У серпні «Реал» виграв Суперкубок УЄФА, здолавши в Гельсінкі переможця Ліги Європи «Айнтрахт» (2:0). Голи забили Девід Алаба та Бензема. Мадридці вп'яте взяли трофей, зрівнявшись за цим показником з «Міланом» та «Барселоною».
«Реал» узяв гору в трьох перших матчах нового розіграшу – над «Селтиком» (3:0, у гостях) і вдома над «Лейпцигом» (2:0) та «Шахтарем» (2:1). У двох наступних матчах мадридці заробили лише очко, але завершили турнір у групі великою домашньою перемогою над «Селтиком» – 5:1.
«Реал» виграв у Лізі чемпіонів 12 з 21 останнього матчу на своєму полі (Н3 П6) та 11 з 14 останніх (Н1 П2).
У восьми розіграшах поспіль (з 2010/11 до 2017/18) «Реал» доходив до півфіналу або далі. У 1/8 фіналу ЛЧ-2018/19 «королівський клуб» поступився «Аяксу», а сезоном пізніше – «Манчестер Сіті». У двох наступних кампаніях «Реал» успішно долав першу стадію плей-офф. Його загальна статистика до 1/8 фіналу: В11 П8.
Бензема забив 18 голів у 24 матчах Ліги чемпіонів із англійськими клубами (це його найвищий показник, якщо порівнювати з іншими асоціаціями). У минулому розіграші таких голів було сім, що дозволило французу перевершити свій показник по забитих м'ячах у іграх із німецькими клубами (15). Бензема забив на «Енфілді» перші голи у цьому розіграші Ліги чемпіонів. У плей-офф минулого сезону він забив 12 м'ячів.
Бензема забив уже шість голів «Ліверпулю» у Кубку чемпіонів/Лізі чемпіонів – більше, ніж будь-хто.
Бензема повторив рекорд Ліонеля Мессі, забивши у 18-му поспіль розіграші Ліги чемпіонів. Він перший, хто забивав у турнірі в 19 різних календарних роках (2005-2023).
Статистика «Реала» у матчах з англійськими командами: В21 Н13 П16.
Статистика «Реала» у двоматчевих протистояннях з англійськими клубами: В11 П6. У плей-офф минулого сезону мадридці здолали «Челсі» (1/4 фіналу) та «Манчестер Сіті» (1/2 фіналу), хоча у двох попередніх кампаніях вибували після зустрічей з англійськими командами (від «Челсі» у півфіналі-2020/ 21 та від «Манчестер Сіті» в 1/8 фіналу-2019/20).
«Реал» грає у плей-офф Ліги чемпіонів проти представника Англії вшосте за сім сезонів (включаючи торішній фінал).
«Реал» зазнав лише четвертої домашньої поразки від представника Англії, коли поступився «Челсі» у першому матчі 1/4 фіналу ЛЧ-2021/22. Загалом у 21 домашньому матчі з представниками Англії «Реал» здобув 10 перемог при семи нічиїх. З останніх шести поєдинків із гостями з Англії мадридці вдома виграли лише два (Н2 П2). Остання перемога була здобута над «Манчестер Сіті» у півфіналі минулого розіграшу.
«Реал» виграв 35 із 37 єврокубкових протистоянь, у яких перемагав у першому матчі на виїзді. Найсвіжіший приклад – перемога над «Челсі» минулого сезону. Перед цим «Реал» здолав «Аталанту» в 1/8 фіналу ЛЧ-2020/21 (1:0 г, 3:1 д).
• Статистика «Реала» у серіях пенальті в турнірах УЄФА: В2 П2
5:6 з «Црвеною Зіркою», Кубок кубків-1974/75, 1/4 фіналу
3:1 з «Ювентусом», Кубок чемпіонів-1986/87, друге коло
1:3 з «Баварією», Ліга чемпіонів УЄФА-2011/12, 1/2 фіналу
5:3 з «Атлетико», Ліга чемпіонів УЄФА-2015/16, фінал
«Ліверпуль»
Минулого сезону «Ліверпуль» у 10-й раз дійшов до фіналу Кубка чемпіонів/Ліги чемпіонів та втретє – за останні п'ять розіграшів. Мерсисайдці не змогли взяти сьомий титул, поступившись у фіналі вчетверте і вдруге – «Реалу».
«Ліверпуль» 15-й раз виступає у Лізі чемпіонів. До фіналу команда доходила п'ять разів, вигравши турнір у 2005 та 2019 роках.
«Ліверпуль» у першому турі програв у гостях «Наполі» (1:4), але потім переміг у п'яти матчах, забивши 16 голів. У тому числі з рахунком 7:1 був обіграний «Рейнджерс», а з результатом 2:0 – «Наполі» у повторній зустрічі. Неаполітанці та мерсисайдці набрали по 15 очок, але перші очолили групу за рахунок переваги у особистих зустрічах.
До поточного сезону «Ліверпуль» ставав першим у групі протягом трьох розіграшів поспіль.
Нападник «Ліверпуля» Мохамед Салах – найкращий бомбардир поточної Ліги чемпіонів. Із вісьмома забитими м'ячами він на один гол випереджає Кіліана Мбаппе з «ПСЖ» та Вінісіуса Жуніора з «Реала». Салах забив у останніх шести матчах «Ліверпуля» у Лізі чемпіонів.
У сезоні-2021/22 «Ліверпуль» став другим у Прем'єр-лізі, відставши від «Манчестер Сіті» всього на очко. При цьому мерсисайдці обіграли по пенальті «Челсі» у фіналах Кубку Англії та Кубку англійської ліги.
На рахунку «Ліверпуля» 13 перемог у 17 останніх гостьових матчах Ліги чемпіонів (Н1 П3). Він виграв вісім із дев'яти останніх, поступившись лише на полі «Наполі».
«Ліверпуль» вийшов у плей-офф вшосте поспіль і 11-й загалом. Подолала цю стадію команда вісім разів за двох вильотах. Обидва трапились у сезонах, коли команда була чинним чемпіоном – від «Бенфіки» у сезоні-2005/06 (0:1 у гостях, 0:2 удома) та від «Атлетико» у сезоні-2019/20 (0:1 у гостях, 2 :3 вдома).
Три останні розіграші Ліги чемпіонів і чотири з останніх п'яти закінчувалися для «Ліверпуля» поразками від клубів із Мадрида. У сезонах-2018/19, 2020/21 та 2021/22 мерсисайдці програвали «Реалу», а в 1/8 фіналу-2019/20 – «Атлетико».
Завдяки перемогам у минулому сезоні над «Атлетико» (на груповому етапі – 3:2 у гостях, 2:0 удома) та «Вільяреалом» (у півфіналі), статистика «Ліверпуля» у 19 останніх матчах проти іспанських клубів виглядає так: В6 Н3 П10, включаючи поразку від «Севільї» (1:3) у фіналі Ліги Європи УЄФА-2016.
Поразка від «Атлетико» в 1/8 фіналу ЛЧ-2019/20 стала для «Ліверпуля» першою у двоматчевих протистояннях у Кубку чемпіонів з іспанськими командами. У чотирьох попередніх червоні взяли гору. У сезоні-2020/21 «Ліверпуль» знову поступився дорогою представнику Іспанії – «Реалу». Його загальна статистика у двоматчевих протистояннях з іспанськими клубами в єврокубках: В10 П4.
Виграш у «Атлетико» у третьому турі минулого розіграшу поклав кінець семиматчевої серії «Ліверпуля» без перемог в Іспанії (Н1 П6). До цього червоні не перемагали в Іспанії з 2009 року, коли здолали у Мадриді «Реал» (1:0). Після виїзної перемоги над «Вільяреалом» у півфіналі ЛЧ-2021/22 загальна статистика «Ліверпуля» в Іспанії набула наступного вигляду: В9 Н5 П8. Крім того, червоні обіграли у Мадриді «Тоттенхем» у фіналі ЛЧ-2018/19.
Це лише другий випадок, коли «Ліверпуль» розпочав єврокубкове протистояння з домашньої поразки. Перший – дуель з «Челсі» в 1/4 фіналу ЛЧ-2008/09 (1:3 д, 4:4 г). Мерсісайдці також поступилися вдома «Лідсу» 0:1 у першому півфінальному матчі Кубка ярмарків-1970/71 (0:0 г).
• Серії пенальті «Ліверпуля» у турнірах УЄФА: В4 П1
4:2 з «Ромою», Кубок чемпіонів-1983/84, фінал
3:2 з «Міланом», Ліга чемпіонів-2004/05, фінал
4:1 з «Челсі» «, Ліга чемпіонів-2006/07, 1/2 фіналу
4:5 з «Бешикташем», Ліга Європи-2014/15, 1/16 фіналу
5:4 з «Челсі», Суперкубок УЄФА-2019
Зв'язки між командами та інше
Команди Анчелотті грали проти «Ліверпуля» 17 разів (В10 Н4 П3), у тому числі тричі у фіналах Ліги чемпіонів (у двох випадках він був тренером «Мілана»). У вирішальному матчі 2005 року міланці поступилися в Стамбулі у серії пенальті, хоча після першого тайму вели у рахунку 3:0, а двома роками потому взяли гору в Афінах – 2:1. Крім того, проти «Ліверпуля» Клоппа на груповому етапі Ліги чемпіонів під керівництвом Анчелотті грав «Наполі» – у сезонах-2018/19 та 2019/20 (В2 Н1 П1).
З 2009 по 2011 рік Анчелотті очолював «Челсі», вигравши в сезоні-2009/10 Прем'єр-лігу та Кубок Англії. Також італійський фахівець із 2019 по 2021 рік працював із принциповим суперником «Ліверпуля» – «Евертоном». У чотирьох матчах з «Ліверпулем» команда Анчелотті здобула одну перемогу за двох нічиїх та однієї поразки. Перемога 2:0 у лютому 2021-го стала для «Евертона» першою на «Енфілді» у Прем'єр-лізі з 1999 року.
Як тренер Анчелотті протистояв Клоппу 10 разів (В6 Н3 П2). «Реал» під керівництвом італійця завдав поразки дортмундській «Боруссії» Клоппа у чвертьфіналі тріумфальної для мадридців Ліги чемпіонів-2013/14 (3:0 у гостях, 0:2 удома).
Клопп чотири рази протистояв «Реалу» у сезоні 2012/13, коли тренував «Борусію». На груповому етапі німецький клуб переміг удома 2:1, після чого суперники зіграли в Іспанії 2:2. Команди знову перетнулися в півфіналі, і дортмундці пройшли далі, незважаючи на поразку 0:2 у матчі-відповіді в Мадриді. На своєму полі «Боруссія» перемогла 4:1, а всі голи у неї забив Роберт Левандовськи. У зустрічі-відповіді в рядах «Реала» відзначився Бензема.
Фабіньо провів сезон-2012/13 на правах оренди у «Реалі». За першу команду він зіграв лише один матч, а потім перебрався до «Монако».
Також грали в Іспанії:
Адріан («Бетіс», 1998-2013, «Алькала», 2008 оренда, «Утрера», 2009 оренда)
Тьяго Алькантара («Барселона», 2005-2013)
Діогу Жота у 2016-му перейшов із «Пасуша» до «Атлетико», але за першу команду мадридців так і не зіграв. У 2019-му він опинився у «Вулверхемптоні», раніше погравши за «Порту» та англійський клуб на правах оренди.
Грали в Англії:
Лука Модрич («Тоттенхем», 2008-2012)
Тібо Куртуа («Челсі», 2014-2018)
Еден Азар («Челсі», 2012-2019)
Дані Себальос («Арсенал», 2019-20
Модрич вісім разів грав проти «Ліверпуля» у складі «Тоттенгема» (В5 Н1 П2), забивши один м'яч – з пенальті на «Енфілді» у травні 2011 року (2:0).
Азар проти «Ліверпуля» провів 18 матчів, забивши єдиний гол «Лілля» (1:0) у першому поєдинку 1/8 фіналу Ліги чемпіонів-2009/10 (лондонці перемогли із загальним рахунком 3:1). У складі «Челсі» бельгієць протистояв «Ліверпулю» 16 разів, забивши шість голів (В5 Н8 П3).
Грали разом:
Тоні Кроос і Тьяго Алькантара («Баварія», 2013/14)
Девід Алаба і Тьяго Алькантара («Баварія», 2013-2020)
Тібо Куртуа, Еден Азар і Мохамед Салах («Челсі», 2014)
Тьяго Алькантара та Алаба у складі «Баварії» виграли Лігу чемпіонів-2019/20. У сезоні-2016/17 вони грали під керівництвом Анчелотті.
Партнери зі збірних:
Родріго, Вінісіус Жуніор, Едер Мілітао та Аліссон, Фабіньо, Роберто Фірміно (Бразилія)
Дані Карвахаль, Марко Асенсіо, Лукас Васкес, Дані Себальос, Начо і Тьяго Алькантара (Іспанія)
Орельєн Чуамені, Едуардо Камавінга та Ібраіма Конате (Франція)
Федеріко Вальверде та Дарвін Нуньєс (Уругвай)
Модрич реалізував свій удар у ворота Алісона у серії 11-метрових у чвертьфіналі чемпіонату світу-2022, коли Хорватія пройшла Бразилію по пенальті після нічиєї у ігровий час 1:1.
Орієнтовні склади
«Реал»: Куртуа; Карвахаль, Едер Мілітао, Рюдігер, Начо; Модріч, Чуамені, Кроос; Вальверде, Бензема, Вінісіус Жуніор
«Ліверпуль» : Аліссон; Александер-Арнолд, Конате, Ван Дейк, Робертсон; Хендерсон, Фабіньо, Байчетіч; Салах, Гакпо, Діогу Жота
За матеріалами офіційного сайту УЄФА
15 березня 2023 08:45