Сьогодні 22 грудня 2024 р.

Ефект Катару. Як ЧС-2022 вплине на січневе трансферне вікно

Олексій СЛИВЧЕНКО

Січень 2023 року в європейському футболі буде ще більш складним для роботи на трансферному ринку через проведення у Катарі фінальної частини чемпіонату світу.

Багато керівників клубів, тренерів та селекціонерів вважають, що січневе трансферне вікно значно поступається з точки зору можливостей своєму літньому «колезі». Все тому, що у середині сезону, коли ціни на пристойних футболістів злітають буквально до небес, а клубам дається всього лишень один місяць на ведення бізнесу, набагато простіше припуститися помилки, за яку згодом доведеться відповідати як перед інвесторами, так і перед уболівальниками. Й одні, й другі не проґавлять можливості висловити претензії в тому випадку, якщо у січні менеджмент їхнього клубу «зарядить у штангу» при спробі вирішити кадрові питання.

Січень 2023 року в європейському футболі буде ще більш складним для роботи на трансферному ринку через проведення у Катарі фінальної частини чемпіонату світу, яка раніше завжди проходила у літні місяці. Зазвичай на мундіалях запалюється одразу кілька «зірочок», за якими згодом вишиковується черга із претендентів, але завдяки літньому трансферному вікну, що розтягується за часом, скаутам і менеджерам раніше вдавалося дізнатися про «об'єкт домагань» значно більше інформації. Зараз доведеться діяти швидше з огляду на часовий цейтнот, через що ризик помилитися зростає в рази.

Потрібно визнати, що вдалі для того чи іншого гравця чемпіонати світу й раніше призводили до помилок з боку топових клубів. Наприклад, у пам'яті все ще виразно сидить історія 2002 року, коли після мундіалю у Японії та Південній Кореї, в «Ліверпуль» із «Ланса» за 15 мільйонів євро перебрався форвард національної збірної Сенегалу Ель-Хаджі Діуф, котрому так і не судилося засяяти на Туманному Альбіоні. Не менш показовою є й історія із переїздом з «Монако» до «Реала» за 75 мільйонів євро атакувального півзахисника Хамеса Родрігеса, який став найкращим бомбардиром фінальної частини ЧС-2014, але так і не знайшов себе згодом ні у Мадриді, ні у Мюнхені, де він грав на правах оренди за «Баварію», ні навіть у куди більш скромному «Евертоні», куди «бланкос» також на тимчасовій основі намагалися вигідно влаштувати свій проблемний кадровий актив.

Все це приклади того, як топові клуби погналися за зіркою того чи іншого футболіста, що раптово яскраво спалахнула на мундіалі, але в результаті лише втратили солідні гроші. Однак усі зазначені угоди відбувалися влітку, коли команди формуються під нового тренера, переформатуються, в них відбувається плановий процес зміни поколінь. Січневі угоди зазвичай зводяться до банального «затикання дірок», а тому тут все виглядає ще більш спонтанно та хаотично, аніж влітку. «Розігріті» неабиякою конкуренцією клуби, взимку готові ризикувати, але це для них і небезпечно.

Хто ж стане найбільш «ласим шматочком» на січневому трансферному ринку 2023 року з огляду на виступи у Катарі? Насамперед, варто виділяти два прізвища – нідерландця Коді Гакпо та португальця Гонсалу Рамуша. Обидва забили на ЧС-2022 по три м'ячі за свої національні команди, проте на клубному рівні виступають за грандів місцевого рівня, якщо так буде коректно висловитися на адресу ПСВ та «Бенфіки».

1245561508

 
23-річного Гакпо, який до чемпіонату світу у Катарі встиг наколотити 9 м'ячів та віддати 12 результативних передач у 14 поєдинках нідерландської Ередивізі, а також відзначитися 5 гольовими діями (3 голи та 2 асисти) у 5 іграх Ліги Європи-2022/23, преса останнім часом активно сватає у «Манчестер Юнайтед». Повідомлялося навіть, що сам Коді нібито дав усну згоду на переїзд на «Олд Траффорд», де згоден провести як мінімум найближчі п'ять років, що дозволить ПСВ виручити за свого гравця близько 60 мільйонів євро.

Підписанням Гакпо «Манчестер Юнайтед» спробує закрити щілину у атакувальних побудовах, що утворилася після досить несподіваного розірвання контракту із Кріштіану Роналду, який до старту ЧС-2022 наговорив багато зайвого про «червоних дияволів», що й поставило хрест на його кар'єрі в системі координат «Олд Траффорд». Інше питання, наскільки саме Гакпо підходить під стилістику та завдання, які існують у нинішньому «Манчестер Юнайтед»? Чи не надто багато довіри робить керівництво клубу Еріку тен Хагу, під якого влітку вже було виділено 240 мільйонів євро на підсилення складу, але видимого ефекту з покращенням результатів поки що так і не настало? Над цими питаннями босам «червоних дияволів» належить як слід поламати голову у найближчому майбутньому, але й надто затягувати із рішенням їм не можна, адже Коді банально можуть перехопити…

По Гонсалу Рамушу ситуація в чомусь досить схожа. Молодий форвард «Бенфіки» заявив про себе на весь голос зовсім нещодавно, а на чемпіонаті світу у Катарі довів, що готовий відповідати топ-рівню, хоча всі його три м'ячі були зафіксовані в поєдинку 1/8 фіналу проти Швейцарії (6:1), а в решті матчів нападник залишав поле без результативних дій. Однак той факт, що Рамушу під час турніру у Катарі вдалося замінити в стартовому складі збірної Португалії Кріштіану Роналду, причому одразу ж оформивши хет-трик, робить із вихованця «Бенфіки» дуже помітну фігуру, навколо якої також починають активно циркулювати трансферні чутки.

Примітно, що Рамуша, як і Гакпо, зараз активно сватають до «Манчестер Юнайтед». При цьому, «Бенфіка» готова розлучитися зі своїм талантом вдвічі дорожче, аніж ПСВ просить за свого. Зараз йдеться про 120 мільйонів євро, і якщо угода все-таки відбудеться, то «червоні дияволи» підуть просто на колосальний ризик у спробах замінити Кріштіану Роналду, й довести своїм шанувальникам по всьому світі, що рішення передчасно завершити співпрацю із португальською легендою було абсолютно вірним.

undefined

  

Цікаво й те, що влітку 2022 року імена Гакпо й Рамуша в тій таки британській пресі асоціювалися із переходами в менш статусні команди. Наприклад, Коді сватали до «Саутгемптона» або «Лідса», причому останній був дуже близький до того, щоб оформити угоду, але та так і залишилася у категорії гіпотетичних. Що стосується Гонсалу, то форварда «Бенфіки» ще до старту сезону-2022/23 планував підписати «Ньюкасл» - клуб із багатими власниками, але все-таки з амбіціями, які наразі поступаються тим, що має «Манчестер Юнайтед».

Менш ніж за півроку ситуація перевернулася, і ЧС-2022 у Катарі допоміг цьому. Не виключено, що до битви за Гакпо та Рамуша незабаром приєднаються інші топ-клуби з АПЛ – чемпіонату, де достатньо грошей, що дозволяє охочіше йти на ризик вже у січні. У будь-якому випадку і ПСВ, і «Бенфіка» намагатимуться максимально розкрутити потенційних покупців, використовуючи не тільки стандартні хитрощі для січневого вікна, що дозволяють набивати ціну (мало часу на пошук заміни, відсутність гравців на прикметі для цього тощо), а й також успіх своїх гравців на ЧС-2022 в Катарі.

Зіграти на останній обставині забажають і клуби, які мають у своєму складі футболістів «другого ешелону», але котрі також гучно заявили про себе на мундіалі. Одним із яскравих прикладів цього є 31-річний голкіпер «Севільї» Яссін Буну, який у лавах збірної Марокко створив справжню сенсацію, вибравшись до півфіналу чемпіонату світу. За чутками, на стража воріт вже претендує «Реал», проте «нервіонці» будуть готові відпустити Буну лише за 30 мільйонів євро, хоча два роки тому їм вистачило і 4 мільйонів, щоб купити воротаря у «Жирони».

Тож прийдешній січень обіцяє бути особливо жарким та божевільним в аспекті «трансферного карнавалу» на європейському ринку. Залишається лишень запастися терпінням, щоб уважно відстежити всі найцікавіші чутки та плітки, а також не впустити із уваги ключові подробиці майбутніх топ-переходів початку 2023-го…

20 грудня 2022 13:21







Коментарі


Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.

Реєстрація, Вхід



Поділитися

Усі фінали чемпіонатів світу (1930 – 2022)

 

31 грудня 2023 09:46

Енцо, Беллінгем, Гвардіол, Лівакович та інші. Куди перейдуть найкращі гравці ЧС-2022?

 

30 грудня 2022 14:05

Новий формат чемпіонату світу. Чого чекати?

 

30 грудня 2022 14:02