Сьогодні 8 вересня 2024 р.

Переворот у «Юве»: що накоїв Аньєллі і до чого тут Роналду?

Никита ЧЕРНЯК

Андреа Аньєллі було соромно розповідати двоюрідному братові Джону Едканну, що йому не вистачило грошей на клуб, і він вирішив приховати від нього інформацію.

У листопаді 2022 року генеральний директор «Ювентуса» Мауріціо Аррівабене забив на сполох, заявивши, що якщо поточний баланс буде представлений на генеральному зібранні клубу, то виявиться предметом розслідування прокуратури. Звістка дійшла Елканна, який викликав Аньєллі на килим.

«Андреа, важке фінансове становище клубу більше не є стійким».
«Але ми завжди йшли на ризик, і правління завжди було проінформовано про це».
«Так, але ти сказав, що ризик стосувався тільки спортивного спрямування. Але збрехав. Було проведено цілу низку фінансових операцій».
«Що ж, так. Я часто використовую приріст капіталу: якщо ринок впаде, так тому і бути».
«Андреа, ти маєш подати у відставку».

Клубні збори акціонерів було перенесено з 23 листопада на 27 грудня. Журналіст Il Giornale Тоні Дамаскеллі пояснював: «Якби рада директорів з'явилася на зборах акціонерів 27 грудня, після перенесення початкової листопадової дати, з таким негативним балансом, злочин був би повторений, і усій раді директорів загрожував би арешт. Щоб уникнути цього, єдиним рішенням було піти в відставку, представити новий баланс, з новою радою директорів, що і робить Джон Елканн, призначивши спочатку нового генерального директора, а потім і нового президента».

У чому конкретно звинувачують «Ювентус»?
У шахрайстві.

Ще навесні спортивний суд Італії виправдав «Ювентус» у справі хибного приросту капіталу. Наразі претензії до клубу є виключно у туринської прокуратури, яка звинувачує «Ювентус» у хибній фінансовій звітності, маніпулюванні ринком, шахрайських деклараціях з використанням рахунків-фактур з неіснуючих транзакцій, приховування збитків та в намальованому прирості капіталу.

Ви запитаєте: яке відношення ці фінансові справи мають до спортивної складової? Пряме. «Ювентус» – публічна акціонерна компанія, акції якої торгуються на біржі. Отже, клуб зобов'язаний дотримуватись правил фінансового ринку; махінації з акціями вважаються кримінальним злочином. Якщо буде доведено, що будь-які порушення давали клубу перевагу на полі, туринський клуб очікують на санкції аж до пониження в класі.

І так, якби «Юве» не торгував своїми акціями на фондовій біржі, прокуратура не розслідувала б всі ці порушення.

Що таке приріст капіталу?
Plusvalenza (приріст капіталу) – прибуток, отриманий від продажу гравця по відношенню до його залишкової вартості на момент набрання контракту чинності. Простішими словами: плюсваленца – це різниця між ціною продажу футболіста та його балансовою вартістю.

Насправді лазівку з плюсваленцею використовують багато клубів. Можна сказати, «Ювентусу» певною мірою не пощастило, що туринська прокуратура відкрила розслідування, а неаполітанська щодо «Наполі» чи міланська щодо «Інтера» чи «Мілана» – ні. Але це мало що змінює. Яке прокуратурі до цього діло? «Ювентус» останні роки зловживав фінансами, покриваючи збитки грошима з повітря.

У липні 2021 року Массіміліано Аллегрі у розмові зі спортивним директором клубу Федеріко Керубіні прямо сказав, що літній трансферний ринок 2020 року для «Юве» був «лайном», оскільки він мав лише одну мету – приріст капіталу. Тоді «Ювентус» та «Барселона» провернули подвійну угоду щодо Міралема П'яніча та Артура Мело: боснієць вирушив на «Камп Ноу» за 60 мільйонів євро, а бразилець прибув до Турину за 76 мільйонів. За підсумками цієї угоди «Юве» опинився у плюсі, оскільки у клубній бухгалтерії виручена сума за П'яніча пішла у графу «Прибуток 2020 року». Гроші на придбання Артура розподілилися рівномірно на 5 років контракту гравця – щороку до 2025 року «Юве» мав виплачувати «Барсі» 15,2 мільйона євро.

У цьому випадку «Ювентус» спеціально завищив ціну на гравця, оформивши фіктивний приріст, що робити заборонено. Колишній спортивний директор «Юве» Фабіо Паратічі вважав, що довести наміри подібних фікцій «важко, якщо взагалі можливо», адже футболіст коштує стільки, скільки за нього пропонують. У цьому конкретному випадку всю контору «спалив» Аллегрі.

Сам собою метод приросту капіталу поодиноких випадках не є забороненим. Стосовно «Ювентуса» відкрили розслідування, тому що клуб систематично використав метод плюсваленци кілька років поспіль, і тим самим не лише проводив махінації у фінансовій сфері, а й обходив правила фінансового фейр-плей. У бухгалтерії клубу утворилася діра, яку Аньєллі та Паратічі заткнули фіктивним приростом.

Федеріко Керубіні зазначав: «Наше порочне коло запустилося з Роналду. Гроші від Погба ми витратили на дві клаусули – Ігуаїна та П'яніча. У березні говорили про приріст капіталу в 300 мільйонів. Клянуся, я прийшов додому, і мені було зле від однієї думки про це. Безглузді покупки, недоцільні вкладення (Кулушевські), надмірне використання приросту капіталу. Паратічі одурманив ринок».

У пресі з'явилася інформація, що «Ювентус» фіктивно завищив приріст капіталу на 3100%. Після оприлюднення цієї інформації до розслідування, підключився і УЄФА.

Якщо не можна, але дуже хочеться – то можна
Серйозні проблеми у «Старої синьйори» почалися, коли вона підписала Кріштіану Роналду – угоду, яку клуб в ідеалі не повинен собі дозволити. На момент підписання зіркового португальця туринський клуб закрив фінансовий рік зі збитками майже 20 мільйонів євро. З того часу дірка фіктивного приросту капіталу почала розростатися все сильніше, а тут ще й пандемія коронавірусу гримнула.

У перші дні Covid-19 б'янконері оголосили, що Роналду та інші провідні гравці втратили частину своєї зарплати, але насправді нападнику натомість платили зарплату в конвертах. І не лише йому.
В одному з перехоплених прокурорами телефонних записів Керубіні зізнавався клубному юристу Чезаре Габазіо: «Таємна угода з Роналду не має бути розкрита, бо якщо це станеться, вони вчепляться нам у горлянку і накинуться на аудиторів. І тоді нам доведеться провести фіктивну транзакцію».

Роналду отримав у конвертах 20 млн. євро.

Прокуратура почала викликати футболістів «Юве» на допит. Маттейс Де Лігт та Маттіа Де Шильо показали слідчим скріншоти з клубного чату «Ювентуса» в WhatsApp пандемійних часів. К'єлліні писав: «Остаточна пропозиція від правління: нам утримують зарплату за чотири місяці. Три місяці будуть оплачені, якщо нам вдасться завершити сезон; 2,5 місяці сплатять, якщо його зупинять. Для фондового ринку вийде повідомлення про те, що ми відмовилися від зарплати за чотири місяці. Нас просять не розповідати про деталі угоди в інтерв'ю».

Наступним на допит викликали самого К'єлліні. Джорджо повідомив прокурорам, що заробітна плата має розраховуватися по-різному для тих, хто залишить клуб у 2020 чи 2021 році. «Якщо я не продовжу грати у футбол у найближчі сезони, мені буде запропоновано роль посла клубу, яка також включатиме виплату заробітної плати, яку я мав отримати у квітні та травні 2021 року. Цей трирічний контракт повинен набути чинності, коли я завершу кар'єру, тож я ще не отримав цих грошей».

Колишнього тренера «Ювентуса» Мауріціо Саррі, якого звільнили в серпні 2020 року і який тепер очолює «Лаціо», також розповів, як клуб вчинив з ним після звільнення. «Я говорив з Фабіо Паратічі по телефону, тому що в той час ми були під замком [через пандемію]. Він сказав мені, що вже є угода з гравцями, і мені найкраще було б приєднатися до цієї угоди. Мені запропонували тільки чотиримісячну фіксовану заробітну плату з оплатою трьох місяців за контрактом наступного року».

Саррі турбувався про те, що станеться, якщо – а це справді сталося – його звільнять, і це було прийнято до уваги. «Зрештою було вирішено, що я матиму вихідний бонус на випадок, якщо мене звільнять», – зазначив Саррі.

Зі слідчими поспілкувався і колишній гравець «Юве» Пауло Дібала. «Я чітко пам'ятаю, що коли ми підписували угоду [про зниження зарплати], ми вже досягли домовленості з клубом. В одному ми відмовилися [від зарплати], в іншому отримали виплати за три місяці. По суті, у деякі місяці наступного сезону ми заробляли вдвічі більше».

Бухгалтерія «Ювентуса» не передбачала подібні витрати, Аньєллі та Паратічі довелося вдатися до чорної каси.

Кальчополі 2.0?
Телефонні перехоплення свідчать, що керівникам клубу було що приховувати.

Керубіні нібито визнав, що колишній спортивний директор «Ювентуса» Фабіо Паратічі зайшов надто далеко у власній інтерпретації «законності» завищеної вартості трансферів для збалансування бухгалтерських показників.

В інших перехопленнях фінансовий директор «Старої синьйори» Стефано Бертола проговорився: «Все так само погано, як у часи Кальчополі, але цього разу ми все самі у всьому винуваті». Федеріко Керубіні відповів: «З Фабіо [Паратічі] було неможливо домовитися. Поки поряд був Маротта, він його стримував... Він міг прокинутися та підписати когось на 20 мільйонів, і ніхто з цим нічого не міг вдіяти. Я йому кілька разів говорив: ми завищуємо...»

Тепер справа за прокуратурою. Їй збирати доказову базу та висувати конкретні звинувачення. А поки що Gazzetta dello Sport повідомляє, що ордер на арешт Аньєллі вже готовий.

5 грудня 2022 10:16







Коментарі


Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.

Реєстрація, Вхід



Поділитися

Італія, 3-й тур. Ювентус – Рома. Огляд матчу

 

02 вересня 2024 00:35

Італія, 3-й тур. Лаціо – Мілан. Огляд матчу

 

01 вересня 2024 08:51

Італія, 3-й тур. Інтер – Аталанта. Огляд матчу

 

31 серпня 2024 08:00