«Наполі» та решта. Підсумки першого кола Серії А
В плані забитих м'ячів перше коло Серії А сезону 2022/23 розчарувало. 2.59 в середньому за матч – суттєве падіння порівняно з попередніми шістьма сезонами, коли двічі навіть забивали понад три.
Розчарували й головні історичні гранди. Втім, Рим та Бергамо побудували дуже симпатичні команди, завдяки цьому влаштувавши божевільну боротьбу за 2-4 місця. А перше міцно втримує «Наполі», що провів чудове коло.
«Наполі»
«Наполі» грає у власній лізі. Найкращий і за очками, і за забитими, і за пропущеними (46:14). І за ударами по воротах, і за володінням м'ячем, і за точністю передач. 50 очок в першому колі – його клубний рекорд. Лише дві команди з 1994-го року до нього набирали стільки, ніхто з того року не набирав перевагу в 12 очок над другим місцем за підсумками першого кола (!).
При цьому легкими можна назвати лише чотири матчі з 19-ти. «Монца», «Сассуоло», «Торіно» та «Ювентус». Навіть 5:2 у Вероні та 4:1 у Кремоні насправді далися нелегко. Але в результаті зібраність, міць, впевненість в собі перемагала. І найпотужніша лава запасних. На її рахунку 13 голів. Власне, неаполітанці демонстрували міць, домінування, впевненість, відчуття неминучості перемоги, властиві «Ювентусу» у його найкращі часи.
Колишній воротар команди Джованні Галлі, останній до 2023-го року, з ким вона забивала п'ять м'ячів «Юве» (в Суперкубку-1990, потім 32.5 роки навіть чотири не забивала), заявив, що найбільше відчув силу цієї команди якраз у єдиному програному матчі ліги – «Інтеру». «Наполі» не втрачав своєї організованості, не панікував, грав з головою. Саме цей матч я вважаю ключовим на шляху до «Скудетто».
Герої? Найкращий бомбардир ліги Віктор Осімхен, що нарешті позбувся травм і гулянок і виглядає нестримним, сенсація ліги Хвіча Кварацхелія – Кварадона, спадкоємець Інсіньє і значно багатогранніший гравець, ніж Лоренцо (вже в перших турах голи обома ногами і головою, асисти з обох флангів). Блискуче поєднання у центрі поля потужного Ангісси, розпасувальника Лоботки і атакувального Зелінські. Залізний Кім в обороні.
Ну а головні герої – спортивний директор Крістіано Джунтолі, який влітку привів Кіма, Хвічу, Распадорі, Сімеоне на зміну начебто незамінним Кулібалі, Інсіньє, Мертенсу. І Лучано Спаллетті, який організував цих хлопців в суперкоманду. Коли потрібно – спокійний, коли потрібно – злий, мотивований, критикуючий. Не шукає заголовків та гучних заяв. Підводить тактику, стиль і себе під чесноти гравців, а не навпаки.
«Мілан», «Інтер», «Ювентус»
Другим іде «Мілан». Після 18-ти турів він взагалі йшов в темпі попереднього, чемпіонського сезону. З різницею в одне очко та один забитий м'яч. Проте настрій в його таборі занепадний. Почали «дияволи» сезон якраз дуже добре. Перемогли «Інтер» та «Ювентус», переграли «Наполі» за грою, хоча й поступилися за рахунком. Падіння почалося наприкінці жовтня. З того часу виграно лише три матчі з восьми, причому всі – зі слизьким рахунком 2:1.
Почала даватися взнаки втрата воротаря Маньяна, епідемія травм запасних, що змушувала перший склад грати постійно. Залізна оборона весни (два пропущені в 11-ти турах) зникла. Нині там прохідний двір та десяте місце у лізі. Олів'є Жиру та Тео Ернандес повернулися з Чемпіонату Світу фіналістами, але втомленими та розчарованими і січень провалили. Всі літні новачки жахливі. Втрачено свіжість, інтенсивність, пресинг – головні козирі команди.
Стефано Піолі взагалі визнає, що командної гри зараз немає, також проблему в психології. А йому постійно ставлять запитання про ситість гравців після Скудетто, про потребу в зміні тактики, тобто додавання третього опорника для балансу. Він все відкидає. І програє.
Перше коло «Інтера» поділено на аж три частини. Жахливий початок з дірявою обороною (в результаті вона пропустила навіть більше, ніж «Мілан») та чотирма поразками у восьми турах. Екстрені наради з гравцями та тренером керівництва та навіть ультрас команди. Потім сім перемог у восьми матчах, покращення настрою. Статус єдиної команди у лізі, яка переграла «Наполі». А потім – лише одна перемога у трьох матчах за жахливої гри.
Втрата стрижню – Перішича, що пішов, бажаючих піти Шкріньяра і Де Фрая, травмованих Хандановіча, Лукаку і особливо Брозовіча – струсонула команду. Поки зрозуміли, як грати без Марцело – минув час. А у січні відволікли Кубки. Сімоне Індзагі знову довів свою силу як кубковий тренер. У Серії А ж знову довів, що не тягне. Розтринькуючи талант потужного складу.
«Ювентус» також почав погано, також повторював антирекорди клубу. Дві перемоги в семи перших турах. Массіміліано Аллегрі залишав стадіон у Монці в супроводі поліції, а вболівальники зовсім втратили віру в нього. Команда грала в пасивний нудотний футбол, тренер тасував склади та схеми, гравці постійно вилітали через травми. Ще й характеру не вистачало, неодноразово втрачалася перевага у рахунку.
Потім схема та склад стабілізувалися, почала проявляти себе молодь, яка бореться за клуб. Почав проявлятися характер з голами наприкінці. Вийшла серія з восьми перемог без пропущених. Хоча гра в атаці і не стала кращою, але оборона реально додала. Однак у вирішальний момент Аллегрі відмовився від молоді, помилився зі складом і провалився у Неаполі. Вперше з 1993-го року «Ювентус» пропустив п'ять м'ячів в одному матчі ліги.
Всі три гранди мають чималі клубні проблеми. «Ювентус» загруз в судах та скандалах, все його керівництво подало у відставку, у нього зняли 15 очок. «Інтер» в боргах, відчайдушно намагається повернути величезний кредит, бажає продати акції клубу. У «Мілані» змінився власник, при цьому попередній продовжує керувати в клубі. І обидва не хочуть витрачатися на трансфери. Паоло Мальдіні та Фредерік Массара мало не пішли.
«Лаціо» та «Рома»
Римські клуби не заможні. Їхні тренери на трансферному ґрунті сваряться зі спортивними директорами. Проте продовжують працювати і на другий рік своїх проектів суттєво додають. «Лаціо» з новим воротарем, новим центром оборони виглядає гармонійно. Його оборона друга у лізі, і це величезне покращення порівняно з попереднім сезоном. «Рома» пропустила лише на один м'яч більше, а в атаці її тягне Пауло Дібала.
«Лаціале» підводив характер проти «Лечче», «Салернітани», «Емполі», «Сампдорії». Там вони втрачали очки в дикій формі, а Мауріціо Саррі просто божеволів. Але дикості вже набагато менше, ніж останніми роками, а класні перемоги над «Інтером» (3:1), «Фіорентиною» (4:0), «Аталантою» (2:0), «Ромою», «Міланом» (4:0) запам'яталися більше. І ще часто без травмованого Чіро Іммобіле, який нині навіть не їхній найкращий бомбардир.
На команду Саррі це, щиро кажучи, не схоже. Навіть володіє м'ячем «Лаціо» не так багато, а по воротах б'є взагалі рідко. Натомість, загалом виглядає стабільно та потужно. І прагматично.
«Рома» точно схожа на команду Жозе Моуріньо. Її гру неможливо дивитися. Вона часто зупинялася на одному голі і була покарана за це. Поразка в дербі та 0:4 від «Удінезе» в мінус. Дібала та капітан Лоренцо Пеллегріні не завжди могли грати, Дзаньоло не завжди хотів. Моуріньо вигнав Ріка Карсдорпа, заявивши, що зрадив «Рому». Але загалом коло для неї, враховуючи 37 очок, повні трибуни та загальний ентузіазм, вельми позитивне.
«Аталанта»
Джан П'єро Гасперіні також сварився з керівництвом та деякими гравцями. Виносячи все на пресу. Бажав зменшити роздутий склад. Говорив про перехідний сезон, про побудову з нуля. Його слова про те, що «Аталанта»-2022/23 за рівнем взагалі не повинна потрапити до Єврокубків, дратували керівництво. Але вона нині дуже близька, повністю в грі. При тому, що активно залучає молодь. Скальвіні, Хойлунду, Околі, Соппі, Руджері 19-21.
Почала вона сезон грою як «Рома» або класичний «Ювентус». Нудно, від оборони, майже без пропущених, забитих та взагалі зацікавленості в її матчах. Абсолютно нічим не нагадувала «Аталанту» 2018-21 років. Потім почала нагадувати весну-2022, дуже багато пропускаючи і програючи щоразу. 2023-й рік також почала важко. Але потім побила купу рекордів, розгромивши «Салернітану» з рахунком 8:2. 3:3 в гостях проти «Ювентуса» також в плюс.
Вже починає здаватися, що повертається «Аталанта»-2018-21. «Аталанта», що вільно забиває. Точно вільно забиває новачок Адемола Лукман – другий бомбардир ліги з 11-ма голами.
Інші
У сезоні 2021/22 «Фіорентина» порушила гегемонію Топ-7 і вийшла у Єврокубки. Але гра на два фронти, як і втрата Душана Влаховіча, завадила їй. За володінням м'ячем вона друга, за ударами – третя. Реалізації немає. Немає характеру. Немає форвардів і реалізації і у «Торіно». Хоча він міцний. Всі властивості Івана Юріча. «Болонья» пережила дуже важкий період з хворобою Сініши Міхайловіча, його звільненням та смертю, і лише поступово отямилася.
«Удінезе» спочатку був сенсацією ліги. Здобув шість перемог поспіль, зокрема, виніс «Рому» та «Інтер». Навіть почали заявляти, що грає не в італійський, а в німецький або англійський футбол, настільки інтенсивний. Фабіо Капелло, Арріго Саккі закликали брати з команди Андреа Соттіла приклад. Але потім відбулися десять матчів поспіль без перемог. Все ж таки завдяки покаранню «Ювентуса» «зебретте» нині у зоні Єврокубків.
«Емполі» дивував інтенсивним футболом ще минулого сезону. Дивує і цього, хоча влітку змінив чимало кадрів. Власна талановита молодь, така сама взята в оренду у грандів плюс кілька досвідчених гравців вивели команду на дев'яте місце.
«Монца», «Лечче» та «Спеція» можуть бути задоволені. Вони грають в солідний футбол, стабільні. «Салернітана» незадоволена, оскільки влітку була чи не найактивнішою у лізі за придбаннями, але все ще близька до зони вильоту. Звільнила тренера. Але повернула його за два дні. Загалом її майбутнє здається світлим.
Майбутнє «Сассуоло» та «Верони» – команд Топ-11 в останні три роки – здається темним. Обидві втратили авторів більше двох третин своїх голів у попередньому сезоні та не спромоглися замінити їх. «Еллас» вже двічі змінив тренерів. «Сампдорія» на порозі банкрутства і команда все це проносить крізь себе. Грає непогано, але у вирішальний момент провалюється. І забила лише вісім м'ячів. «Кремонезе» також грає непогано, але так і залишився без перемог.
Найкращий гравець першого кола – Віктор Осімхен («Наполі»). Бізон
Прорив кола – Хвіча Кварацхелія («Наполі»). Кварадона
Розчарування кола – керівники «Ювентуса», «Мілана» та «Інтера». Заважали своїм командам
Найкращий воротар кола – Алекс Мерет («Наполі»). А його хотіли вигнати влітку
Найкращий тренер кола – Лучано Спаллетті («Наполі»). Побудував бездоганну команду
Збірна першого кола
Мерет («Наполі»), Ді Лоренцо («Наполі»), Кім («Наполі»), А. Романьолі («Лаціо»), Руї («Наполі»), Лоботка («Наполі»), Ангісса («Наполі») ), Зелінські («Наполі»), Лукман («Аталанта»), Осімхен («Наполі»), Кварацхелія («Наполі»)
Запасні: Вікаріо («Емполі»), Перейра («Удінезе»), Смоллінг («Рома»), Бремер («Ювентус»), Дімарко («Інтер»), Тоналі («Мілан»), Крістанте («Рома») , С. Мілінковіч-Савіч («Лаціо»), Леау («Мілан»), Дібала («Рома»), Дзакканьї («Лаціо»)
26 січня 2023 09:35