Неймовірний Ель Класіко. Сім історичних фактів
Ель-Класико – одне із самих відомих футбольних протистоянь у світі. Більше глядачів перед екранами збирають тільки фінали Ліги чемпіонів і баталії чемпіонату світу. Напередодні чергового 252 офіційного побачення «Рела» та «Барселони» поглиблюємося в історію Ель Класіко і знайомимо вас із пов’язаними з ним 7 цікавими фактами.
101 ПРОТИ 98
«Реал» з «Барселоною» провели між собою 251 офіційний матч. 101 звитягу здобули мадридці, 98 – каталонці. Ще 52 зустрічі завершилися внічию. По забитим голах попереду знову таки «Реал» – 419 проти 412.
Перший Ель-Класіко відбувся в далекому 1902 році у грі на честь коронації Альфонсо XIII. Тоді у півфіналі перемогла «Барселона» – 3:1. У ХХ столітті частіше перемагав «Реал», але вже в новітній історії «Барселона» почала стрімко скорочувати розрив і у 2019 році навіть вирвалася вперед за кількістю перемог. Втім, завдяки серії із чотирьох виграшів у 2020-2021 роках Мадрид знову повернув собі лідерство.
Перший Ель-Класико (1902 рік)
РЕАЛ – БАРСЕЛОНА 11:1
Найбільша перемога в історії протистояння сталася в розпалі Другої Світової війни в 1943 році у півфіналі Кубка Короля. Вважається, що в ті непрості часи диктатор Франко симпатизував «Реалу», і каталонці або самі вирішили лягти під суперників, аби уникнути неприємностей, або були змушені зробити це під тиском та погрозами влади. Найбільша перемога в чемпіонаті Іспанії також належить «Реалу» – у 1935 році мадридці розтрощили «Барсу» з рахунком 8:2.
У наші часи розгроми в матчах Ель Класіко трапляються набагато рідше, і влаштовує їх зазвичай «Барселона». Остання крупна перемога «Реала» (4:1) датована 2008 роком, після якої «Барселона» встигла оформити вже 6 розгромів мадридського клубу.
26 М’ЯЧІВ МЕССІ
Найкращим бомбардиром в Ель-Класико залишається Лео Мессі. На рахунку аргентинського генія – 26 голІв. Кріштіану Роналду не вдалося обійти легендарного Альфредо Ді Стефано – у них по 18 м’ячів, далі з 15 голами йде Рауль.
Також Мессі разом із Хайме Ласкано, Сантьяго Бернабеу, Пауліно Алькантаро і Ференцем Пушкашем є автором двох хет-триків в історії протистояння. Більше всього асистів (14) теж на рахунку Мессі. Крім того, Лео належить рекорд за кількістю матчів між «Барсою» та «Реалом» – 45. Аналогічної позначки досягли Серхіо Рамос та Серхіо Бускетс. І вже сьогодні останній може вийти на чисте перше місце серед гвардійців Ель Класіко.
16 ЕЛЬ КЛАСІКО ЗА 2 РОКИ
Напевно, ви пам'ятаєте період, коли матчі між «Барселоною» і «Реалом» просто набридало дивитися. Не тому, що команди грали нудно, навпаки – у складі суперників тоді виблискували Мессі з Роналду, а каталонці, які показували найкращі зразки «гвардіольської» тікі-таки доводили свою перевагу над мадридськими принципами Моурінью.
У 2011-13 роках команди зустрічалися в рамках Ла Ліги, Кубку, Суперкубку Іспанії. Ліги чемпіонів. Із 16 квітня 2011-го по 2 березня 2013-го відбулося 16 Ель Класіко – раніше такого не було ніколи! Ну або можна виділити період з 16 квітня по 3 травня 2011 року – 4 матчі за 18 днів! Звичайно, навіть у заядлих прихильників обох клубів трапився невеликий «передоз»...
120 ТИСЯЧ ГЛЯДАЧІВ
Рекорди Ель Класіко за відвідуваністю ставилися в ті часи, коли на трибунах можна було не тільки сидіти, але і стояти. Так, 21 квітня 1960 року на «Сантьяго Бернабеу» зібралося 120 тисяч уболівальників, щоб побачити перемогу «Реала» в першому півфінальному матчі Кубка чемпіонів.
1960 рік. «Реал» проти «Барселони»
Трошки менше глядачів прийшло на матчі Кубку Іспанії на початку 1997 року, коли спочатку «Барселона» виграла на «Камп Ноу» 3:2 (105 тисяч), а потім у матчі-відповіді на «Сантьяго Бернабеу» була зафіксована нічия 1:1 (110 тисяч).
Зараз нові рекорди в Іспанії неможливі – з’явилися строгі регламентні норми, та й стадіони зменшили свою місткість. Хіба шо «Реал» з «Барселоною» зберуть аншлаг на національному Стадіоні «Першого Травня» у Північній Кореї…
До речі, вже була озвучена ідея провести одне з майбутніх Ель Класіко в Китаї чи США. Проте ці країни випередила Саудівська Аравія, яка вже двічі приймала матчі розіграшу Суперкубку Іспанії. Утім, до рекордів справа не дійшла. У 2022 році Ель Класіко зібрав 35 000, у січні 2023-го – 57 340.
650 МІЛЬЙОНІВ ТЕЛЕГЛЯДАЧІВ
Саме така аудиторія із 185 країн світу зібралася біля екранів, аби поспостерігати за Ель Класіко 23 квітня 2017 року. Тоді «Барселона» перемогла з рахунком 3:2. Такі підсумки комерціалізації топових європейських матчів. Ту гру спеціально поставили на не самий зручний європейський час, аби азіатські телеглядачі (в більшості з Китаю та Японії) зробили свою касу.
39 «ЗРАДНИКІВ»
Мова, зрозуміло, про футболістів, які встигли пограти в обох іспанських грандах. 23 змінили «Барселону» на «Реал», 16 – «Реал» на «Барселону». В число «зрадників» потрапили Роналдо, Хав’єр Савіола, Бернд Шустер, Георге Хаджі, Роберт Просинечки, Луїс Енріке, Самюель Это’О.
Но, напевне, найбільший резонанс спричинили переходи Мікаеля Лаудрупа та Луїша Фігу. Португалець на прес-конференції розповідав, що не збирається залишати «Барселону», а наступного дня був помічений на медогляді в «Реале». Звісно, під час найближчого Ель Класіко з трибун «Камп Ноу» в півзахисника летіло все підряд, включаючи свиню голову.
Щодо данця, то він у 1994-95 роках примудрився виграти два Ель Класіко підряд з рахунком 5:0. У першому випадку у складі «Барселони», а в другому – «Реала». Плакати з написом «Іуда» на тому таки «Камп Ноу» красномовно свідчили про ставлення каталонських фанів до перебіжчика.
Проте зараз всі ці історичні моменти відходять на другий план. «Реал» приймає «Барсу» на «Бернабеу» в першому півфіналі національного кубку, і всі думки тренерів – Карло Анчелотті та Хаві Ернандеса – спрямовані на цей, наразі найголовніший для них матч.
2 березня 2024 12:37