Європа чи Саудівська Аравія: що далі чекає на Моурінью?
Синдром третього сезону знову став знаковим для Жозе Моурінью. Як уже бувало в інших клубах, у фахівця виникли проблеми у третьому сезоні на чолі «Роми», що призвело до його звільнення.
Після двох єврокубкових фіналів та виграного титулу очікувалося, що португалець як мінімум доопрацює до кінця сезону у римському клубі. Були чутки і про можливе продовження контракту. Але вийшло так, що Моурінью звільнили у розпал сезону, поставивши на його місце Даніеле Де Россі. Дуже сумнівне рішення «вовків», але вже прийнято.
Чи так було все погано в «Ромі» під керівництвом Жозе? Скоріше ні ніж так. Вже у першому сезоні фахівець виграв для римлян єврокубок. Можна скільки завгодно стверджувати про другосортність Ліги конференцій, але, наприклад, для Франческо Тотті це був значний трофей. Він був дуже радий за свій рідний клуб і для цьогорічної «Роми» перемогу в цьому турнірі справді можна вважати успіхом. «Вовки» перемогли на євроарені вперше з 1961 року! Минулого сезону римляни дійшли до фіналу Ліги Європи разом із португальцем – і це теж велике досягнення. Програти «Севільї» у фіналі зовсім не соромно.
У Серії А «Рома» двічі поспіль фінішувала на 6-му місці. В принципі нормально. Навряд чи римляни могли претендувати на Лігу чемпіонів з обмеженим бюджетом та великою кількістю травм. Примітно, що в поточному сезоні «вовки» мали шанси на потрапляння в топ-4. Перед відходом Моурінью «Рома» була всього за п'ять очок від зони ЛЧ, але Жозе все одно звільнили. Навряд чи без нього римляни зможуть вийти до Ліги чемпіонів та повторити минулорічний шлях у Лізі Європи. По-перше, «вовки» втратили фахівця з єврокубків. По-друге, у Де Россі дуже мало досвіду самостійної роботи.
Порівняно з минулим сезоном «Рома» мала очевидний спад. Римляни набрали на 9 очок менше, ніж за той самий відрізок у попередній кампанії, пропустили на 6 м'ячів більше та не дорахувалися трьох перемог. Показник очікуваних голів команди знизився із 1,51 за матч до 1,37. При цьому не можна сказати, що «вовки» мали дуже низьку результативність. «Рома» посідає 5-е місце в Серії А за кількістю забитих голів (34), випереджаючи «Фіорентину» та «Лаціо», які знаходяться вище в таблиці. А ось пропускали римляни багато – у середньому 1,19 голів за матч. Найгірший показник із елітних клубів лише у «Наполі».
Офіційною причиною звільнення Моурінью «вовки» назвали необхідність «перезавантаження» команди та покращення результатів. Але, згідно з інсайдерськими даними, справа була не тільки в цьому. Керівництво «Роми» непокоїло той факт, що у Жозе погіршувалися стосунки з гравцями. До списку футболістів, з якими конфліктував фахівець, потрапили Рік Карсдорп, Кріс Смоллінг, Леонардо Спінаццола, Ренату Саншеш та Лоренцо Пеллегріні. Це єдиний чинник, яким можна виправдати призначення Де Россі. Теоретично клубна легенда може налагодити атмосферу у команді та повернути їй єдність, але так виходить не завжди. Френк Лемпард це відчув на собі.
Як би там не було, «Рома» – це вже пройдений етап для Моурінью, хоча, безумовно, він вписав своє ім'я в історії клубу. Що чекає на Жозе далі? Для багатьох інтернет-користувачів відповідь одразу була очевидною: Саудівська Аравія. До того ж, фахівець сам заявляв про бажання попрацювати на Близькому Сході. Декілька джерел підтвердили інформацію про те, що практично відразу після виходу з «Роми» португалець вів переговори із саудівським «Аль-Шабабом». Сторони вже були близькі до домовленості, але Моурінью передумав і почав приймати поспішних рішень. Жозе вирішив почекати і, мабуть, правильно зробив.
Невже європейську кар'єру в одного з найкращих тренерів сучасності завершено? Називати португальця різними неприємними епітетами – це перебір. Моурінью продовжує приносити трофеї і це факт. Жозе вигравав титули у кожному клубі та міг перервати трофейну посуху «Тоттенхема», якби йому дозволили зіграти в Кубку ліги. Так, останніми роками футбол португальця не дуже привабливий, але він дає результат. Дієго Сімеоне практично всю кар'єру в «Атлетико» «сушив» матчі з топ-суперниками, а з слабшими грав уже з позиції сили. Моурінью робить так само. Але в Римі навіть для цього він мав обмежені ресурси.
За все літнє трансферне вікно «Рома» витратила 10 млн. євро – сміхотворна сума за нинішніми мірками. При цьому більш-менш себе виправдали лише Ромелу Лукаку та Еван Ндіка. Одного бельгійця з Пауло Дібалою мало на всю команду для досягнення величезних цілей. Хосеп Гвардіола відкрито визнає, що його успіхи в «Манчестер Сіті» безпосередньо пов'язані з якістю гравців, яких йому купує клуб. Склад «Роми» далекий від ідеалу, але навіть із ним Моурінью двічі дійшов до фіналу єврокубків. У римлян був спад, але в цьому не лише вина тренера. Через обмежені ресурси у «вовків» починалися великі проблеми, коли ключові гравці, яких і так небагато, потрапляли до лазарету.
Останній клуб, у якому Жозе мали нормальні ресурси – «Манчестер Юнайтед». І вони виграли три трофеї. Багато статусних тренерів кидають клуби після того, як вони не можуть задовольнити їхні запити щодо трансферів. Моурінью в «Ромі» працював із тими, хто був для нього доступним. Якщо португалець отримає у своє розпорядження пристойну європейську команду з достатніми ресурсами, немає сумнівів, що зможе досягти з нею великих цілей. Може Жозе вже не такий успішний, як раніше, але це, як і раніше, топ-тренер, якому не треба поспішати до Саудівської Аравії. Він ще може сказати своє слово у Європі.
За матеріалами footballhd
29 січня 2024 11:17