Найкращий бомбардир Європи – хто він?
З початку сезону Віктор Дьокереш забив 32 голи, знищив «Манчестер Сіті» у Лізі чемпіонів і тягне Швецію, як Златан.
Дивовижна траєкторія, звісно.
Чотири роки тому в Дьокереші розчарувались «Брайтон» і «Суонсі», а вже в січні за нього боротимуться усі найбільші світові топи.
Не треба бути Фабриціо Романо, щоб це знати.
Дьокереш, що в минулому сезоні забив 43 голи за «Спортинг», на старті поточного вже наколотив за клуб і збірну 32. Він найкращий бомбардир Європи просто зараз.
Тим часом Рубен Аморім, що розкрив його повною мірою, на тижні очолив «МЮ»; клаусула Віктора – 100 млн. євро, а кому в АПЛ не потрібен елітний центрфорвард? Хіба «МанСіті» – і то в Голанні вже дехто розчарувався.
Це буде яскраво, не пропустіть! Запасайтесь попкорном, але ще канонічніше – фіш-н-чіпс, бо дія проходитиме в Британії.
Ну, а поки ловіть деякі деталі.
***
Нюанс перший – він дійсно з угорців. Прізвище не бреше.
До Швеції виїхав ще дід Дьокереша, а батько Штефан народився майже на полярному колі, в Стугуні.
Досі в тих суворих краях живе дехто з його родини.
У 2019-му угорці зв'язалися з Дьокерешем щодо збірної; він вислухав, та як і Себастьян Нанасі, і Антон Салетрос вибрав Тре Крунур. Неймовірно – троє мадярів в збірній Швеції!
Дитиною Дьокереш бігав у «Аспуддені» в Стокгольмі, де тренували серед інших його батьки. Тоді це була школа на 400 людей, зараз – на 1400, бо аматорський клуб володіє 1% прав на вихованця.
Директорка Ханна Бергандер вдячна, але хотіла б зустрітися особисто: «Деякі наші діти були на матчі збірної Швеції з Естонією, він віддав їм свою футболку, а потім побалакав з ними. Футболка тут, але я з ним контакту не маю. Хотілось би, щоб він нас відвідав».
Це слабке місце Дьокереша – відсутність публічного образу; його ще належить створити.
Як-не-як, до 25 років Віктор був майже ніким.
Після «Аспуддена» – школа «Броммпойкарни». Найкраща в Швеції, тут вчилися Аугустінссон, Гвідетті й Бергваль, але ви це вимовите? За світовими мірками – задвірки.
Дьокереш і Аманда Нільден
В поколінні Віктора зіркою школи був Деян Кулушевскі, а його навіть брати не хотіли.
«Коли я привіз його в 14 років, директор академії сказав, що він слабкий», – каже скаут Девід Еклунд. «Але я запевнив, що він забиватиме голи. Це те, що він вміє робити – ногами, головою, як завгодно. Хоча зіркою не був».
Щоб не здатися, Дьокереш черпав силу й натхнення в невдачах і зневірі своїх тренерів. Навіть зараз голи він святкує в «наморднику».
«Вони не помічали мене, поки я був без маски» – цитата Бейна, одного з ворогів Бетмена.
То Дьокереш за зло? Ні, у «Броммі» визнають, що він впертий, але не підлий і доволі товариський.
У клубі він зустрічався з Амандою Нільден, що згодом заграла в «Ювентусі» й «Тоттенгемі», а ще тут здружився із Ісаком Лідбергом – той зараз грає в другій Бундеслізі, але викликається до збірної. Зіркам можна більше, ніж простим смертним.
***
Нюанс номер два – Дьокереш вже грав в Англії.
«Бромму» шерстять на предмет талантів, а він забив 21 гол в 50 матчах, і «Брайтон» дав мільйон.
Що було далі?
Трохи в молодіжці бігав, трохи в орендах. «Суонсі» – взагалі повз касу. «Санкт-Паулі» бачив у Дьокереші лівого вінгера, де він навіть досяг успіху, але викупити не змогли – як справжні комуністи, клуб вічно на мілині.
Де-факто врятував кар'єру Дьокерешу менеджер «Ковентрі» Марк Вільямс у 2021-му – він взяв шведа серед зими, і той не вразив, забив лише три голи. «Жоден фанат не хотів його викупляти», – пригадує репортер Клайв Ікін, але Вільямс наполіг – і «Брайтон», як тоді думав, позбувся баласту за 1,2 млн.
Що було ще далі?
Вже в першому повноцінному сезоні з «Ковентрі» Дьокереш забив 17 голів, у другому – 21.
З його допомогою клуб вийшов до фіналу плей-оф за місце в АПЛ проти «Лутона», де все вирішила серія пенальті. Дьокереш свій удар забив, а от Фанкаті Дабо підвів, і до еліти піднялися «Капелюшники».
Виграй тоді «Ковентрі» – ймовірно, швед давно вже грав би за якийсь гранд.
А так – на нього вийшов «Спортинг», де Угу Віана явно націлився на реноме «нового Луїша Кампуша». Та й потім, як міг клуб Чемпіоншипа відхилити 10-мільйонну пропозицію?
Ніяк.
І що далі?
Разом з Віаною та Рубеном Аморімом Дьокереш вивів «Спортинг» на абсолютно інший рівень лише за сезон.
***
Нюанс номер три – головний у їхньому тріо все ж Аморім.
Спеціалісти кажуть, що він новий тактичний гуру Європи. Його стиль фізичний, виснажливий, не для всіх. Разом з тим до Рубена «Леви» востаннє вигравали Прімейру в 2002-му, а з ним – 2 титули за 3 сезони.
3-4-3 від Аморіма стали одкровенням навіть для Гвардіоли, чий «МанСіті» доволі ганебно поступився 1:4.
«Манчестер Юнайтед» пощастило з новим тренером.
Що ж до Дьокереша, то він не переграв, а розмазав, знищив Ерлінга Голанда. Поки швед оформляв хет-трик, норвежець навіть пенальти не забив.
«Я лише намагався робити все те саме, що завжди, але з поправкою на вищий рівень», – Віктор каже, як є. Він відчув зону, рванув туди, а у «Сіті» захищався один Джамай Сімпсон-Пусі.
Це смішно – Пусі проти монстра.
Дьокереш не марнує шансів. 3,36 удару за матч – це лише 11-те місце в Прімейрі. Вже три сезони поспіль у нього більше голів, ніж xG. На пас не скупий, минулого сезону віддав 10 гольових. Зі зростом 187 см та статурою бика до нього складно підібратись в стиках; до всього швидкість у шведа вище середньої.
Дехто писав, що це його фінти в штрафному переконали Пепе завершувати в 41.
«Є гравці, що визначають гру команди. Дьокереш з таких. Він робить нас гострішими в будь-який момент. Його чудові фізичні дані особливо показові наприкінці матчів», – каже Аморім.
«Ковентрі» грав на контратаках, але «Спортинг» частіше домінує. Рубен впорався – навчив Дьокереша, як грати і з щільними оборонами теж. Тепер він не просто стовп, але атакує по всій ширині поля, зміщується на обидва фланги, заграє партнерів.
Що б не робив суперник – йому складно.
8,7 дій з м'ячем у штрафному за 90 хвилин від Дьокереша – рекорд Прімейри. На веденні чи завдяки партнерам, але він знаходить позиції, звідки реально вколотити гол.
Без м'яча не імітує, а пресингує. Було навіть, що обікрав Антоніу Сілву з «Бенфіки» прямо в штрафному.
Недоліки? Буває, робить зайві зміщення, коли корисніше бути біля воріт. Також він не майстер довгих пасів, як Кейн, і стіночок, як Суарес. І вже точно не дриблер на носовому платку, як Агуеро – щоб сяяти на повну, Дьокерешу треба простір. Як би не старався Аморім, він лишається зброєю, заточеною під контргру.
***
Нюанс трансферний – знаєте, чому його досі не купили?
Бо влітку «Спортинг» хотів ті самі 100 млн, що й зараз.
При тому в Дьокереша була травма коліна – як виявилось, нескладна, але тоді ніхто не знав. Крім того, один сезон в Прімейрі – ну що це? Тим паче, португальції розкручують геніїв та неліквід однаково часто і натхненно.
Тому-то гранди й не спішили, придивлялися.
Розгром «Ман Сіті» сигналізував про завершення режиму очікування; тепер все більш-менш ясно.
«Леви» вже змирилися, що Віктор піде. В Лісабоні жартують, що єдина надія на «Королеву квітів» – місцева мильна опера, чия зірка Інеш Аг'яр рік тому з'їхалася з Дьокерешом.
«Ну, якщо вона його втримає тут – я лише за», – сміявся якось Аморім. Зараз преса переконана, що Рубен захоче ключову деталь «Спортинга» собі на «Олд Траффорд».
Хто ще?
«Арсеналу» давно треба центрфорвард, з Каєм Гаверцом у цій ролі титули недосяжні. У «Челсі» є Ніколас Джексон, але він ніколи не був на рівні Віктора. Дарвін Нуньєс у «Ліверпулі» грає в ідентичному стилі, але забиває 1 момент із 7. Навіть «Барселону» приплітають, бо Левандовському вже 36.
Нюансів ніяких нема. Клаусула підйомна для ринку – отже, Дьокереш зможе вибирати майбутнє сам.
Тим часом в Швеції очікують, що він замінить Тре Крунур Златана, і тут теж є піпдйом – підйом на рівень в Лізі націй. Вчора, поки писався цей текст, Дьокереш відвантажив Азербайджану 4 голи.
Далі буде.
Ну, а поки чекаємо січня, нових покерів та іміджевих проєктів. Інтерв'ю, публічність; слізний текст для Players` Tribune – Віктору пора вживатися в роль суперзірки. Ясно, що незвично, але такі правила. В кінці кінців, сам винен – ніхто не змушував забивати аж так багато.
20 листопада 2024 13:42