Сьогодні 23 грудня 2024 р.

Чемпіонат Бельгії: новий сезон та нові правила для українців

Володимир ГРАБІЩЕНКО

Минулого вікенду пройшли матчі першого туру чемпіонату Бельгії, який вважається останніми роками, за рівнем представництва наших легіонерів, однією з «українських» першостей європейського континенту.

За рішенням федерації футболу Бельгії та Професійної Ліги країни нинішній чемпіонат стане останнім, що проводився за старою традиційною схемою, яка, до речі, стала зразком і прикладом для багатьох європейських країн, які не входять до великої п'ятірки футбольних грандів континенту.

Починаючи з наступного сезону і Жупілер Ліга (Д1), і друга ліга (Д2) скоротяться до 16 команд замість сьогоднішніх 18 зі збереженням плей-офф-1 для шести перших команд і плей-офф-2 для команд з шостого. по дванадцяте місце, але ліквідацією плей-офф-3 для команд-аутсайдерів. У зв'язку з цими змінами за підсумками першості, що стартувала, вищий дивізіон бельгійського футболу повинні будуть покинути відразу три клуби-невдахи, що має суттєво загострити боротьбу за виживання в Жупілер Лізі вже з перших її турів.

Вагомий стимул з'явиться і у команд другого дивізіону, адже в чемпіонаті 2023-24 років у вищу лігу можуть піднятися вже не одна, а одразу дві команди-лідера Д2, тоді як третя команда отримає право грати перехідні матчі з 14-м місцем. Д 1. Не дивно, що подібні зміни отримали потужну підтримку та схвалення практично всіх футбольних клубів країни, адже вони дають значно більше шансів та можливостей для клубів-середнячків пробитися до елітного дивізіону бельгійського футболу.

Невеликі новації торкнулися і кубка країни. Якщо раніше команди вищого дивізіону боролися за цей почесний трофей лише на стадії 1/16 фіналу, то тепер їм доведеться проводити кубкові матчі чи не на початковому етапі. Це дозволить футбольним фанатам провінційних клубів бути присутніми на поєдинку своїх улюбленців із найвідомішими командами країни, і, хто знає, може навіть стати свідками низки футбольних сенсацій.

Однак, на думку більшості футбольних фахівців, найважливішим рішенням цієї нової реформи стало включення молодіжних складів провідних клубів країни до другого дивізіону бельгійського футболу. Щоправда, поки що лише як експеримент на два сезони, а далі буде видно за результатами. Вже з цього сезону у Д2 зіграють молоді футболісти Брюгге (Club NXT), Андерлехта (RSCA Futures), Стандарда (SL16 FC) та Генка (JONG Genk), а у перспективі компанію їм можуть скласти й інші клуби, якщо рівень підготовки їхніх молодіжних команд досягне необхідних критеріїв. Граючи в такому юному віці на такому високому рівні, молоді футбольні таланти, напевно, отримають багатий футбольний досвід, зможуть максимально відшліфувати свою футбольну майстерність і зробити вагомий прогрес у своїй футбольній кар'єрі.

Серйозні зміни торкнулися фінансової сфери бельгійського футболу. Щоб уникнути дефіциту грошових коштів з усіма наслідками, що з цього випливають, починаючи з сезону-2023/24 клуби зможуть використати для покриття витрат у ході поточного сезону лише 90 відсотків свого офіційно заявленого бюджету, а з 2027 року – лише 70%. У разі порушення цього фінансового правила команда-порушник може втратити декілька завойованих у ході чемпіонату очок або отримати заборону на заявку гравців понад певний ліміт.

Істотні зміни у сезоні, що стартував, торкнуться і заробітних плат бельгійських футболістів. Якщо донедавна всі професійні спортсмени країни мали право на пільгове оподаткування, то відтепер, на вимогу міністра соціальної сфери Франка Ванденбрука, цьому пільговому режиму настав кінець. Раніше із заробітної плати футболіста як податки щомісяця вираховувалася фіксована сума в 942 євро, незалежно від рівня його зарплати. Відтепер кожен професійний спортсмен країни, як і всі інші категорії бельгійських трудівників, повинен буде платити до соціального фонду як податки близько 38 відсотків від своєї реальної заробітної плати брутто. Як конкретний приклад можна розглянути ситуацію з добре відомим українським любителям футболу голкіпером Брюгге Сімоном Міньйоле. Його річна заробітна плата у клубі становить 3,4 мільйона євро. Якщо до реформи бухгалтерія Брюгге щорічно виплачувала за нього як податки всього 11 тисяч євро, то тепер ця сума становитиме вже 1,3 мільйона на рік. Природно, що всі ці додаткові витрати ляжуть насамперед на плечі самих футбольних клубів.

Це нововведення міністра Франка Ванденбрука викликало дуже активну та дуже неоднозначну реакцію у бельгійському суспільстві. Якщо одні відверто раділи відновленій соціальній справедливості та закінченню епохи незаслужених привілеїв, то інші називали те, що трапилося, не інакше як трагедією бельгійського футболу, головними наслідками якої можуть стати як масові банкрутства клубів, так і масивний відтік футбольних зірок першої величини з Жупілер Ліги, що спричинить падіння і так вже посереднього рівня чемпіонату країни.

Поки футбольні клуби країни підраховують потенційні збитки від нововведення та ламають голову у пошуку можливого виходу із ситуації, політики та фінансисти продовжують дискусію щодо цієї реформи у бельгійській пресі досі.

Щоправда, на початку літа ця тема раптом різко пішла на другий план. А це сталося після публікації чергового проекту уряду Бельгії, який забороняє публічну рекламу казино, парі онлайн та інших азартних ігор. Якщо врахувати той факт, що у 12-ти з 18-ти клубів Жупілер Ліги саме ці фірми є одними з головних спонсорів, то заборона на їхню рекламу клубами рівносильна хіба що удару нижче за пояс. Ось чому футбольне лобі країни зробило все необхідне, щоб скасувати чи максимально загальмувати процес ухвалення цього проекту парламентом Бельгії. На сьогоднішній день їм це вдалося, але дискусії та обговорення в уряді з цього питання не припиняються. А це означає, що одного прекрасного дня бельгійський футбол може чекати на новий, ще потужніший фінансовий удар.

Скільки українців зіграє у Жупілер Лізі?
Якщо вірити офіційному футбольному довіднику, випущеному в Бельгії до початку цього сезону, то на суд бельгійським любителям футболу будуть представлені лише п'ять українських легіонерів: Едуард Соболь (Брюгге), Богдан Михайличенко (Андерлехт), Мар'ян Швед (Мехелен), Олександр Драмбаєв (Зюйн-Варегем) та Микола Кухаревич (Левен). Останній, незважаючи на численні повідомлення про його повернення з оренди до французького Труа, таки був представлений Левеном як гравець основного складу команди на поточний сезон. Більше того, він навіть вийшов на поле на 63-й хвилині матчу у стартовому поєдинку його клубу проти Кортрейка та допоміг своїй команді здобути першу гостьову перемогу – 2:0.

У першому турі чемпіонату пройшов своє бойове хрещення і Олександр Драмбаєв, який відіграв у складі свого нового клубу 83 хвилини і отримав за свою першу гру досить високу для дебютанта оцінку 6,5 балів із 10-ти. А його команда здобула цілком заслужену перемогу над одним із аутсайдерів минулого чемпіонату Сереном – 2:0.

З українських легіонерів лише Мар'ян Швед відіграв у складі Мехелена весь матч, але на жаль, не допоміг своїй команді уникнути поразки на своєму полі від амбітного та агресивного Антверпена – 0:2.

У матчі Брюгге проти Генка Едуард Соболь вийшов на поле лише на 63-й хвилині на заміну своєму нинішньому головному конкуренту – нідерландцю Мейєру. Він активно допоміг команді переламати перебіг поєдинку та обіграти гостей із мінімальною перевагою – 3:2. Втішно, що наш земляк отримав за гру оцінку в 6 балів, а його конкурент за місце в основі – лише 5.

Після відходу в Монако колишнього наставника Брюгге Філіпа Клемана Соболь зненацька втратив місце в основному складі команди. Новий наставник клубу нідерландець Альфред Шредер віддав перевагу канадцю Б'юкенену, а Едуарда випускав лише зрідка на заміну. Хочеться вірити, що новий тренер Брюгге Карл Хуфкенс гідно оцінить гру українського легіонера та поверне його до основного складу команди.

У стартовому турі Жупілер Ліги не взяв участь лише Богдан Михайличенко. Його не виявилося навіть у заявці команди на гру. Новий наставник Андерлехта Феліс Маззу, як і Венсан Компані, схоже, більше не бачить місця для Михайличенка у складі його команди, віддаючи перевагу українцеві іспанцю Серхіо Гомесу, який став минулого сезону з 12-ма передачами найрезультативнішим чемпіонату. Якщо вірити інформації з бельгійської преси, то Михайличенко найближчим часом має залишити Андерлехт та змінити його на новий клуб. Який? Це поки що залишається загадкою, а відповідь на неї намагатимемося відшукати в агента Богдана Олега Ящука.

Найцікавіше, що в тому ж футбольному довіднику Жупілер Ліги до початку сезону-2022/23 лише два українські футболісти вказані як базові гравці основного складу команди. Це Мар'ян Швед та Олександр Драмбаєв. Інші ж розглядаються лише як гравці резерву. Втім, все це може бути простою формальністю. Реальну відповідь на запитання хто є хто ми, безсумнівно, дізнаємося лише у розпалі сезону.


26 липня 2022 18:57







Коментарі


Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.

Реєстрація, Вхід



Поділитися

Звернення Президента України Володимира Зеленського наприкінці 859-го дня повномасштабної війни

 

01 липня 2024 20:30

Звернення Президента України Володимира Зеленського наприкінці 810-го дня повномасштабної війни

 

13 травня 2024 20:50

Звернення Президента України Володимира Зеленського наприкінці 791-го дня повномасштабної війни

 

24 квітня 2024 23:02