Нова ера «ПСЖ», спроба Де Дзербі підкорити Францію
Франція розпочинає писати нову главу своєї історії без світових зірок і з надією на те, що якимось дивом клуби зможуть вижити.
Перед стартом сезону у Ліги 1 з'явився мовник. Тепер матчі буде показувати DAZN за дуже скромні 500 млн. Ця сума нижча навіть від тієї, що клуби отримували на початку нульових. А казати, у скільки разів вона менша за ту, яку отримує АПЛ – непристойно. Що ж, це нові реалії, в яких доведеться звикати жити.
Попри прогнозовані маленькі доходи, влітку декілька французьких клубів витрачали кошти так, наче ніякої кризи у Лізі 1 не існує. Це пов'язано з бажанням одних забезпечити собі участь в єврокубках, бо тепер стаття доходів від гри на євроарені суттєво впливатиме на бюджет, і з перебудовою інших, оскільки низка команд влітку змінила наставників. На папері виглядає все дуже цікаво. Загалом французькі команди витратили понад 500 млн., у перспективі ця сума зросте до 600 млн. євро. Щоправда, ще ніхто (а саме «ПСЖ») не здійснив трансфер 100-відсоткової зірки. Можливо, це відбудеться в останні хвилини трансферного вікна.
Повернення двох легенд, або Новачки сезону
Сезон тому «Анже» вилетів з Ліги 1, вигравши лише чотири матчі. Враховуючи фінансові проблеми клубу, переслідування власника Саїда Шабана правоохоронними органами через справу про домагання і продаж лідерів, здавалося, що «анжуйці» надовго затримаються в Лізі 2. Утім, їм вдалося за рік повернутися в еліту. У «Анже» скромний бюджет, один із найменших в Л1, тому й амбіції доволі стримані. Тренує команду Александр Дюже, який працював до призначення лише асистентом, тому для нього підйом у найвищий дивізіон – велике досягнення і важке випробування. У Лізі 2 «біло-чорні» були домашньою командою і на Раймон Копа набрали 43 бали, що дозволило фінішувати другими. Головними посиленнями можна вважати Алевіна з Клермона та Аолу зі «Страсбура». Обидва досвідчені і будуть допомагати команді зберегти місце в Лізі 1. Ймовірно, «Анже» – один із претендентів на виліт.
Крістоф Пеллісьє зробив те, що вміє найкраще – допоміг «Осеру» швидко повернутися в еліту одразу після вильоту. Бургундці виграли Лігу 2. Команда Пеллісьє мала найкращу атаку і другий найкращий захист. «Осер» знає, що здобутки в Лізі 2 ніщо порівняно з тим, що чекає на них в Л1. Звісно, що у всіх новачків одна мета – закріпитися, бо навіть з кризою через телевізійні права, в еліті дохід значно більший.
А ось третій новачок має амбіції куди більші. «Сент-Етьєн» вилетів з Л1 у сезоні 2021/22 разом з «Бордо». Жирондинці геть позбулися професіонального статусу, а ось «зелені» змогли вилізти з кризової ями і повернутися через стики в еліту. Історичний клуб, який завше буде асоціюватися з Мішелем Платіні, повернувся на своє місце. Після «ПСЖ», «Сент-Етьєн» – найтитулованіша команда Франції з 10 чемпіонствами. Щоправда, зараз ніхто не говорить про те, щоб відібрати корону у Катару, але нові власники мають високі цілі. Так, ультрас «зелених» можуть радіти, бо після років очікування Каяццо та Ромеро нарешті знайшли наступників. Канадський бізнесмен Ларі Таненбаум викупив клуб, а керуватиме всім Іван Газідіс, знайомий нам по роботі з «Міланом».
Попри амбітність, яка полягає не тільки у збереженні в Л1, а у повернені «зелених» до єврокубків, безрозсудно ніхто кошти не витрачає. «Сент-Етьєн» не став чекати краху «Бордо» і викупив за шість мільйонів Зуріко Давіташвілі. У його активі 8 голів і 8 передач у 37 матчах L2 минулого сезону, а ще ми пригадаємо його виступ на Євро у складі збірної Грузії. Крім того, Олів'є Далль’Ольо отримав безкоштовно Юніса Абдельхаміда. Ветеран Реймса вирішив ще кілька років пограти, і він зі своїм досвідом стане великим підсиленням для оборони. А до кінця трансферного вікна очікується ще чотири трансфери: воротар, лівий захисник, півзахисник і дев’ятка. Але не варто забувати, що в академії клубу завжди можна знайти талановитого гравця і, можливо, нас чекає нове відкриття.
З поверненням «Сент-Етьєна» відроджується найкращий матч в Лізі 1 – з «Ліоном». Це класичне протистояння, яке у Франції часто називають просто Дербі, а ми звикли казати – дербі Рони. І вже одразу потрібно відзначати у календарі дати, бо це дійсно матч, який дарує неймовірні емоції.
Середнячки під загрозою
«Нант» вже кілька років балансує на грані вильоту і дивом команді вдається рятувати в останню мить своє становище. Біля керма Антуан Комбуаре, який вже двічі рятував команду. Посилилися «канарки» Абліном, Кадевере, Томасом, Лепенаном і Сентонзом. І досить непогано, враховуючи, що Вальдемар Кіта не любить сильно витрачати гроші. Нант сподіватиметься уникнути сценаріїв останніх сезонів. «Гавр» – один із клубів, що змінив тренера влітку. На заміну Люці Елснеру прийшов Дідьє Дігар, який керував «Ніццою «не так давно, а ще він грав за «Гавр» 20 років тому. Посилюватися нормандці майже не мали змоги, тому брали гравців з Ліги 2. Загалом «Гавр» у минулому сезоні зміг посісти 15 місце, а ось чи буде Дігар настільки фартовим, це покаже час.
Лоран Ніколлен, власник «Монпельє», ще на початку липня панікував через відсутність доходу від ТВ-прав, тому команда майже не змінилася, а у розпорядженні Мішеля Дер Закаряна будуть кілька перспективних молодих вихованців. І з обмеженою робочою силою «Монпельє» сподіватиметься не вилетіти з Л1. Щоправда, Ніколлен впевнений, що його команда зможе посісти 8 чи 10 місце. Чого чекати від молодшого брата «Челсі» «Страсбура» поки невідомо. По-перше, у середині передсезонної підготовки Патрік Війєра плюнув на все і подав у відставку. З Лондона до Ельзасу ешелонами відправляють гравців, які будуть набиратися досвіду у Франції. Ліам Росеньйор, 40-річний англієць, замінив французького техніка. Він ніколи не грав за межами Туманного Альбіону, не працював з іноземними клубами і призначення виглядає сумнівним. Як і все, що робить у «Страсбурі» Тодд Бьолі. Що ж, у минулому сезоні фанати ельзасців зрозуміли, що обіцянки власників «Челсі» – лише гучні слова.
«Тулуза» в цій компанії виглядає найбільш потужно. Карлес Мартінез Новель працює з командою вже не перший сезон і навіть продаж лідера Тейса Даллінга не вплине на модель гри. «Фіолетові» показували цікавий футбол, відкривали нові імена і продовжать це робити. «Реймс» починає нову еру під керівництвом Люки Ельснера. Фахівець продовжить курс, який розпочав Вілл Стілл. Попри відхід Річардсона, Абдельхаміда та Фоке, у шампанців залишився Тедді Теума. Крім того, клуб посилився Камарі Думбія та Седріком Кіпре, а ще можна розраховувати на Іто. Зміна тренера, можливо, дасть поштовх «Реймсу» до нових звершень. «Брест» у минулому сезоні став сенсацією, здобувши путівку в єврокубки. Ерік Руа з обмеженими ресурсами створив історію. Тепер на «піратів» чекає Ліга чемпіонів, але посилити склад під турнір чи навіть під новий сезон не вдалося. Тому Руа залишається з тими ж гравцями і сподіваннями, що його магія буде надалі працювати.
Претенденти на єврокубки
«Монако» та «Ренн» обрали стабільність. Тренери не змінилися, але команди втратили лідерів, а на їхнє місце пришли нові гравці. Стандартно від обох клубів очікують на боротьбу за зону єврокубків. «Монако» спробує знову отримати пряму путівку в ЛЧ, а ось «Ренну» після провалу у минулому сезоні поставлено за ціль повернутися на євроарену. Загалом у клубів є резерви для того, щоб бути на вершині.
Паулу Фонсеку на чолі «Лілля» замінив Бруно Женезіо. Французький фахівець має прізвисько «Бруно Пеп», бо двічі завдавав болю Гвардіолі. А тепер в його колекції є усунення Жозе Моурінью з кваліфікації ЛЧ. Є щось в Женезіо магічне. «Лілль» влітку продав Лені Йоро, а поповнили команду Тома Меньє, Манді і Ітан Мбаппе. У «догів» є все, щоб продовжити традицію останніх сезонів та пробитися до єврокубків, оскільки склад не змінився суттєво, а новий тренер, як і колишній, полюбляє атакувальний веселий футбол.
«Ланс» влітку запросив на місце Франка Еса талановитого тренера Вілла Стілла, який став відкриттям з «Реймсом» і кілька сезонів підтримував клуб на хорошому рівні. У «Лансі» завдання будуть більш серйозними. Всі звикли на Півночі, що команда бореться за зону єврокубків і робить це, демонструючи привабливий футбол. «Ланс» розвантажив свій склад, скинувши баласт, але й гучних трансферів не було. Можливо, лише перехід Маланга Сарра можна виділити, бо ім'я відоме, але це все. Якщо у перший сезон Стілл не залетить зі своєю командою у єврокубки, то, як мінімум, стежити за перебудовою буде цікаво.
Коли Джим Реткліфф купив частку «Манчестер Юнайтед», були побоювання, що про «Ніццу» забудуть. Але призначення Франка Еса демонструє зворотне. Звісно, що, як і більшості клубів, «орлятам» довелося продати лідерів Тюрама і Тодібо, але підписали за ці кошти Жонатана Клосса і Тангі Ндомбеле. Загалом саме прихід Франка Еса вселяє надію, що «Ніцца» продовжить розвиватися і рухатися до зони єврокубків.
Марнотратство Олімпіків і чемпіон
«Ліон» і «Марсель» влітку начебто змагаються за те, хто витратить більше грошей на нових гравців.
«Ткачів» врятував від провалу П'єр Саж, який на той час був без ліценції. Здавалося, що Саж пробуде на чолі команди лише до кінця сезону, але керівництво вирішило інакше. Наставник «Ліона» зумів отримати диплом і тепер клуб не буде платити за нього штрафи. Влітку Текстор витратив понад 130 мільйонів євро, але переважно в цю суму входять викупи минулих оренд. А головний трансфер «Ліон» вкрав у «Монако». Додому повернувся Жорж Мікаутадзе і спробує знову довести, що він гідний носити футболку «ткачів». Склад у Сажа виглядає на папері привабливо і це може бути заявка на боротьбу за зону Ліги чемпіонів.
«Марсель» вчергове затіяв перебудову. Останнім тренером, якому вдалося протриматися кілька сезонів на чолі команди, був Віллаш-Боаш, а потім почався цирк з постійними змінами. Звісно, що така нестабільність погано вплинула на команду, яка у минулому сезоні пролетіла повз зону єврокубків.
Спробувати змінити все у провансальців спробує Роберто Де Дзербі. Для «Марселя» це неочікуване призначення, оскільки італійцем цікавилися кілька топових клубів, як Баварія, наприклад. Під екс-тренера «Шахтаря» зібрали влітку команду, знову змінивши склад на 90%. «Марсель» витратив близько 90 млн. євро, а головними новобранцями стали Мейсон Грінвуд та Ельє Ваї. Перший непогано виступав у минулому сезоні в Ла Лізі, а останній провалився в «Лансі». Але за обох віддали значні суми.
У Де Дзербі не тільки завдання повернути «Марсель» в єврокубки, а й задовольнити вибагливих фанатів провансальців класною грою і результатами.
Нова ера «ПСЖ»
Кіліан Мбаппе покинув Париж і тепер на чемпіона Франції чекає нова глава, яка буде писатися без багатомільйонних гравців. У складі «ПСЖ» багато зірок, але вони не такого калібру як Мбаппе, Мессі чи Неймар. Так, є Доннарумма, Маркіньйос, Дембеле, але порівняти їхній вплив і медійність зі старим тріо неможливо.
Останніми роками тенденція така, що Луїш Кампуш скуповує талановитих футболістів по всій Європі і привозить їх у Париж. Влітку парижани виграли боротьбу за португальця Жоау Невеша, який легко має вписатися в систему Луїса Енріке. Крім цього, є ще захисник Віліан Панчо і має прийти Дезіре Дуе.
Раніше однією з проблем «ПСЖ» було те, що під зірок доводилося підлаштовувати гру, але тепер у Луїса Енріке розв’язані руки. Іспанський фахівець може виліплювати з команди свою скульптуру, не озираючись на одного або двох футболістів.
У минулому сезоні Opta давала 55% на чемпіонство парижан, зараз – 79%. Дійсно, конкурентів у «ПСЖ» немає і чемпіонство на 99% у кишені, але із сильнішим складом столичний клуб програвав титул, а це дає можливість помріяти.
Ліга 1 в цьому сезоні буде цікавою як ніколи, бо у важкі часи клуби все більше залучатимуть до перших команд гравців з академії, а там може знайтися «новий Мбаппе» чи навіть «новий Зідан». А Мессі в Лізі 1 вже є. «Страсбур» підписав талановитого хлопчину з «Діжона» Раяна Мессі, який встиг пограти в Л2 і наробити галасу у збірній Франції U-17.
16 серпня 2024 15:28