Perfetto, Roberto! Як італієць підкорив АПЛ і вивів «Брайтон» у єврокубки
Багато хто справедливо перебуває під враженням чергового чемпіонства «Манчестер Сіті» – Хосеп Ґвардіола провів майстер-клас Мікелю Артеті та тепер всерйоз претендує на требл. «Блакитним місяцем» легко захоплюватися, та ми поговоримо про більш приземлені, але також важливі речі – феномен «Брайтона» Роберто Де Дзербі.
Якщо на якусь секунду забути про існування «містян», то проект, збудований колишнім керманичем «Шахтаря», є одним із найпривабливіших в англійській Премʼєр-лізі.
«МЮ» з самого початку пророкували топ-четвірку, «Ньюкасл» отримав солідну фінансову підтримку, «Ліверпуль» завжди змагався за найвищі місця. А «Брайтон»? Трохи більше 50 мільйонів євро, витрачених на трансфери – все одно скромно, до того ж у вересні пішов Грем Поттер – людина, завдяки якій механізм «чайок» запрацював. Де Дзербі бережно підхопив напрацювання та забезпечив шостий рядок – історичний вихід до Ліги Європи заслуговує на прискіпливу увагу.
Де Дзербі підкорив підопічних внутрішніми якостями
Одна справа, коли тренер приходить у колектив, де відчувається нестабільна атмосфера – після змін на містку, як правило, відбувається сплеск. Зовсім інший випадок, коли потрібно довести, що ти кращий, ніж попередник – а це надзвичайно важко.
Ніхто ж не сумнівався в потенціалі Поттера, він був уособленням команди, її творцем. Гравці «Брайтона» не бастували проти призначення Роберто, але, як зізнався Адам Лаллана, ніхто й гадки не мав, із ким доведеться працювати. Й це теж проблема – як встановити авторитет? Італійця хвалили на батьківщині, чекали в Україні, мигцем бачили в Лізі чемпіонів, однак на Туманному Альбіоні знали через те, що він покинув «Шахтар» унаслідок повномасштабного вторгнення росіян. Тож була необхідна хімія, правильні інструменти впливу на футболістів.
Адам Лаллана пояснив, чим підкорив новоспечений менеджер.
«Навіть якщо він погано розмовляє англійською, а я не знаю італійської, ми зрозуміли одне одного. Спочатку нам було важко, тому що нас покинув Поттер – ми були четвертими в таблиці, а гравці не любили змін. Я пам’ятаю, як Де Дзербі відразу доніс речі до групи, як прагнув, щоб все змінилося швидко, як передав свою пристрасть і любов до футболу. Це зайняло трохи часу, але я думаю, що ми все одно адаптувалися дуже швидко, з відкритим розумом і готовністю почути те, що він мав сказати. Роберто є особистістю, він створює почуття, як майже між батьком і сином».
Якщо Грем сприймався авторитаристом (власне, він мав право себе поводити у подібній манері), то Де Дзербі постав живішим, експресивнішим і гнучкішим. Із цим погоджується Алексіс Мак Алістер – півзахисника запитали, завдяки чому «Брайтон» пробився в єврокубки. «Різниця була в Роберто». Й у нас немає причин не вірити чинному володарю кубка світу.
Денні Велбек не залишився осторонь:
«Роберто має величезний вплив. Це нелегко, тому що раніше в нас був хороший менеджер. Але Де Дзербі неймовірний із хлопцями, роздягальнею та всіма, хто навколо клубу. Його харизма та пристрасть – ви бачите лише двадцять відсотків того, що бачимо ми. Ми спостерігаємо це у всьому, що він робить: це радість працювати прямо зараз».
Суміш дисципліни, віри, наявність амбіцій, маніакальної жаги до досконалості та стержня (не кожен зможе відмовитися від послуг Леандро Троссара та вийти правим із ситуації) – все це засвідчило неабиякий характер. Не дивно, що за Де Дзербі слідували виконавці (одразу пригадуємо Марлона), та й зараз кількість поціновувачів його таланту виросла в рази. Хосеп Ґвардіола та Юрген Клопп аби кому респектувати не будуть.
Де Дзербі запропонував цікаві тактичні ходи та довів їх доцільність на практиці
«Брайтону» зовсім трохи не вистачило, щоб вийти до фіналу Кубка Англії. В АПЛ були переможені «Челсі» (двічі), «Арсенал», «Ліверпуль» (теж двічі) та «Манчестер Юнайтед», схожа доля ледь не спіткала «Манчестер Сіті». Ці результати не виникли на порожньому місці – Де Дзербі добряче попітнів над тактикою та змусив її функціонувати з чіткістю годинника.
У той час, як Поттер схилявся до моделі з трьома захисниками, Роберто вдався до класичного малюнку 4-2-3-1, однак зробив його максимально незручним для суперників. «Чайки» не бояться брати ініціативу та знають, як діяти, коли конкурент віддає простір – у середньому команда фіксує 63% володіння. Доволі прикметно, що це четвертий показник в Європі – після «Сіті» (65,3%), «Баварії» (64,7%) і «Барселони» (64,2%). «Реал» і «Наполі», який тріумфував у Серії А, досягають меншого контролю.
Найголовніше, що гравці усвідомлюють, як трансформувати суху статистику в реальні дивіденди – це не бездумне катання м’яча (як частенько бувало в «Шахтарі» – прим.), а дії, майже завжди спрямовані на атаку. «Брайтон» не може похвалитися зірковим складом, але це не заважає створювати безліч небезпечних моментів – якийсь один точно «залетить». І ця частота зашкалює – активніше б’ють по воротах лише «Баварія» та «Реал».
Це підкреслив Ґвардіола:
«Зверніть увагу на те, що я скажу, тому що я переконаний у своїй правоті. Роберто Де Дзербі – один із найвпливовіших менеджерів за останні двадцять років. Жодна команда не грає так, як вони – це унікально. Коли він прибув до Прем’єр-ліги, у мене було відчуття, що його вплив буде великим, але я не міг очікувати, що він зробить це за такий короткий час. Він створює в середньому 20-25 моментів за гру. Він значно кращий за решту суперників, він монополізує м’яч у такий спосіб, якого я давно не бачив».
Де Дзербі змушує підопічних перебувати в постійній динаміці – Мак Алістер розповів, як тренер насварився в роздягальні під час перерви чвертьфіналу Кубка Англії з «Грімсбі Таун». «Брайтон» вів 1:0, однак Роберто лютував – хотів, щоб команда виклалася на полі та оформила розгром. Так і сталося – «чайки» планомірно тиснули та зафіксували 6:0 на табло. «Зазвичай я впевненіший із гравцями, коли ми виграємо», – пояснив італієць.
Де Дзербі навчив футболістів рухатися синхронно і це допомагає виплутатися навіть із найкритичнішої ситуації. Вміння шукати простір між лініями й одночасно вмикатися були поєднані з просуванням м’яча вперед – «Брайтон» не соромиться навісів/закидів, таким чином нерідко виходить із оборони й одразу переходить у фазу нападу.
Враженнями поділився Денні Велбек: «Усі мають бути синхронізовані. Де Дзербі не хоче, щоб ми робили занадто багато помилок, але він це допускає – адже знає, що ми люди та маємо право на помилку. Втім, кожний окремий футболіст точно знає, що повинен робити в своїй ролі. Навіть якщо ми опускаємося глибоко, то все ще прагнемо швидко атакувати. Це дивовижний, красивий стиль і він всім подобається. Є ще кілька елементів, які ми ще не продемонстрували, та ми прагнемо їх покращити на тренувальному полі та показати це безпосередньо в іграх».
Стратегія, пропагована Роберто, є сміливою, ризикованою та навіть авантюрною, вимагає холоднокровності й високого рівня інтелекту. Без сумніву, Де Дзербі – не єдина причина, чому «Брайтон» випробує власні сили на міжнародній арені (віддамо належне унікальній скаутській системі, яка допомогла укомплектувати обойму за копійки). Втім, треба визнати – за якихось вісім місяців фахівець безболісно замінив Грема Поттера та став зіркою. Невідомо, що чекає на Роберто в майбутньому, та поки він заслужено купається в променях слави.
1 червня 2023 11:50