Хороший, поганий, непомітний. Сезон українців на теренах АПЛ
Контракт Мудрика з «Челсі» діє до літа 2031 року. Забарний підписаний «Борнмутом» на найближчі п'ять років, Миколенко і Зінченко – до 2026 року. Українська присутність в АПЛ не має зменшиться, навпаки – можливо, у найближчому майбутньому більше шансів у «Брентфорді» отримуватиме Єгор Ярмолюк.
Проте, довгостроковість контрактів – єдине, що об'єднує всіх українських легіонерів в АПЛ. Олександр Зінченко, хоч і змінив клуб, але знову опинився в епіцентрі чемпіонських перегонів і був одним із найбільш обговорюваних гравців ліги. Як втім і Михайло Мудрик, щоправда, з негативного боку. Екс-вінгер «Шахтаря» став одним із символів хаотичної і бездумної трансферної політики «Челсі». Віталій Миколенко та Ілля Забарний не так помітні на загальнонаціональному рівні. Миколенко залишається безальтернативним гравцем на своїй позиції в «Евертоні», що, напевно, не добре ні для нього, ні для клубу. Ілля Забарний отримав ігровий час тільки в трьох останніх турах. Але його перспективи виглядають досить обнадійливими.
Ілля ЗАБАРНИЙ (Борнмут)
Кількість зіграних хвилин: 299 (24-й показник у клубі)
Матчі в старті: 3 (в АПЛ)
Забарний був одним із п'яти зимових новачків «Борнмута». Амбітна трансферна кампанія була проведена після переходу клубу в руки американського бізнесмена Білла Фоулі. «Я хочу, щоб «Борнмут» грав у Європі. Наша мета полягає в тому, щоб не переживати про виліт, ми хочемо піднятися в турнірній таблиці. Для цього потрібно посилити нашу команду, поліпшити стадіон, базу та інфраструктуру. Ми хочемо, щоб наш клуб став привабливим для футболістів», – сказав Фоулі в інтерв'ю The Athletic.
Історія порятунку «Борнмута» стала одним із найбільш недооцінених сюжетів ліги. Після трьох поразок у стартових чотирьох турах із загальним рахунком 16:0 багато хто пророкував виліт «Борнмуту», зокрема і його головний на той момент тренер Скотт Паркер, який прямо говорив, що з цим складом врятуватися практично неможливо. Після поразки 0:9 від «Ліверпуля» Паркер був звільнений, і його місце зайняв недосвідчений Ґарі О'Ніл. 40-річний тренер у підсумку зробив неможливе – «Борнмут» набрав 39 очок за кілька турів до фінішу і спокійно закінчив чемпіонат.
Забарний приєднався до «Борнмута» з травмою, а після свого відновлення залишався в запасі. О'Ніла можна зрозуміти. Ніхто в розпал боротьби за виживання не буде награвати в основі 20-річного новачка з іншої ліги, тим паче на такій відповідальній позиції. Однак щойно «Борнмут» вирішив усі питання, Забарний отримав місце в старті. Українець провів три матчі, і загалом залишив гарне враження.
Після поразки від «Крістал Пелес» О'Ніл сказав, що гра Забарного була єдиним позитивним моментом у діях його команди, а після матчу з «Манчестер Юнайтед» пресслужба «вишеньок» підготувала відео з успішними діями українця, серед яких були не тільки виграні єдиноборства, а й грамотна робота з м'ячем.
У двох із трьох матчах Забарний грав у парі з Маркосом Сенесі. Не буде великим сюрпризом, якщо наступного сезону так виглядатиме основний дует центрбеків «Борнмута».
Віталій МИКОЛЕНКО (Евертон)
Кількість зіграних хвилин: 2735 (четвертий показник у клубі)
Матчі в старті: 31 (30 в АПЛ)
«Ми не повинні довго радіти», – такий сентимент звучав у словах Шона Дайча і Джеймса Тарковскі після перемоги над «Борнмутом» в останньому турі. Порятунок «Евертона» став збігом багатьох обставин. Усе могло скластися інакше. Незабитий пенальті Маддісона в грі з «Лестером», самознищення «Лідса», фрікова перемога «Евертона» над «Брайтоном»... «Іриски» закінчили чемпіонат із 36 очками і 34 забитими голами. Їм пощастило, що в лізі знайшлися ще три команди, які були гіршими за них.
Віталій Миколенко був одним із незамінних гравців «Евертона». Не від хорошого життя. Орендований у «Спортинга» лівий вінгбек Рубен Вінагре з різних причин зіграв лише чотири матчі за «ірисок», з них два – після виходу на заміну в поєдинках АПЛ. Фактично Миколенку не було альтернатив.
Як оцінити перший повноцінний сезон українця в «Евертоні»? Це зробити непросто. Коли "іриски" чіплялися за очки, Миколенко був надійний у захисті, виконуючи блоки, підкати, перехоплення. Коли «Евертон» сипався, ексгравець «Динамо» багато помилявся, виглядав непередбачуваним і ненадійним.
Очевидно, що в тактичному плані Шон Дайч більше підходить Миколенку, ніж Френк Лемпард. У 4-3-3 Лемпарда Миколенку було доручено роботу на всьому фланзі, зокрема і в атакувальній третині. У підсумку українець опинився в трійці «Евертона» за кількістю кросів і прострілів у штрафний, але якість цих передач залишала бажати кращого. Сумарний показник «очікувані асисти» Миколенка склав лише 1.2. Критики і доброзичливці Миколенка сходяться в тому, що українець приносить мало користі в атаці.
Найкраще 24-річному захиснику вдавалося діяти на своїй половині поля. І тут він увійшов до трійки своєї команди за кількістю блоків, перехоплень і виносів. У чому-чому, але в байдужості українця точно не звинуватиш – він завжди готовий був кинутися під удар, до останнього боровся з будь-яким опонентом.
За Шона Дайча більше ігрового часу став отримувати лівий вінгер Дуайт Макніл, що дало змогу Миколенку зосередитися на тому, що він робить найкраще – оборонній роботі. Макніл зі своїми сімома голами і трьома асистами в підсумку став найкориснішим гравцем «Евертоні» в атаці. Ця пара добре доповнює один одного.
Роки бездумних витрат призвели до того, що фінансові можливості «Евертона» вкрай обмежені. При цьому Шон Дайч планує зробити чистку складу, зробивши акцент на швидкості, силі та енергії.
Продажі неминучі, зокрема «іриски» готові вислухати пропозиції щодо перспективного бельгійця Амаду Онана. Головна мета – це позиція центрфорварда. Потрібні й флангові захисники. Коулмен і Паттерсон на правому фланзі травматичні, у Миколенка знову немає конкурента.
Віталій Миколенко провів в «Евертоні» вже півтора сезони, але досі складно сказати, чи досяг він стелі свого потенціалу. Чи залишиться він хорошим оборонним фулбеком для команди другої половини таблиці або ж зробить свою гру більш різноманітною? Без якісного підсилення «Евертон» знову приречений на боротьбу за виживання. Як показує досвід останніх півтора сезонів, у такому середовищі Миколенко не виділяється ні в гіршу, ні в кращу сторони.
Михайло МУДРИК (Челсі)
Кількість зіграних хвилин: 751 (25-й показник у клубі)
Матчі в старті: 8 (7 в АПЛ)
Результативні дії: дві результативні передачі
Взимку, як влучно висловився один з оглядачів, «Челсі» пхав свого носа в кожну топ-угоду, і в підсумку саме «синім» дістався Михайло Мудрик, на якого довго претендував «Арсенал». Віце-чемпіон АПЛ зрештою за 24 млн євро підписав вінгера «Брайтона» Леандро Троссарда і бельгієць відзначився десятьма асистами та одним голом. Показники стомільйонного Мудрика (70+30)? Два асисти і жодного голу в 17 матчах.
Звичайно, такі порівняння несправедливі. «Ніхто не повинен оцінювати будь-якого гравця «Челсі» виходячи з того, як він провів останній сезон. Хаос був переважним", – пише у своєму матеріалі про Жоау Фелікса оглядач The Guardian Джонатан Вілсон. Ці слова можна застосувати і до Мудрика.
Зараз легко говорити, що «Челсі» переплатив за Михайла Мудрика. Мовляв, футболіст, за якого платять десятки мільйонів фунтів, повинен демонструвати свою якість тут і зараз, незважаючи на загальну нестабільність команди. Але якщо минулий сезон «Челсі» став випробуванням для таких майстрів як Стерлінґ, Маунт, Кулібалі, Фелікс, то чи мав Мудрик шанс? «Челсі» мав чотирьох тренерів по ходу сезону, і задіяв в АПЛ 32 футболісти. У такому середовищі дуже складно знайти стійкість гравцеві, для якого, по суті, це був тільки другий повний професійний сезон у кар'єрі.
За всіх пом'якшувальних обставин, все ж Мудрик своїми діями на полі давав достатньо приводів для критики. Попри те, що українець за своїм ігровим часом посідає місце в третьому десятку, він став одним із лідерів команди за такими сумнівними показниками, як згаяні гольові моменти (п'ять) і втрати м'яча після його отримання (29). Тільки 13 із 39 спроб обводок були успішними. Мудрик іноді міг вражати своєю швидкістю, але якісно завершувати атаки йому не вдавалося.
Новий тренер Маурісіо Почеттіно почне роботу з «Челсі» з чистого аркуша. Тривалість контракту Мудрика та його потенціал не матимуть значення, якщо український футболіст не зробить достатньо, щоб вразити нового тренера. «Челсі» очікує ще один складний сезон, і не варто очікувати різкого прориву від Мудрика.
Олександр ЗІНЧЕНКО (Арсенал)
Кількість зіграних хвилин: 2396 (десятий показник у клубі)
Матчі в старті: 28 (26 в АПЛ)
Результативні дії: один гол, дві результативні передачі
Олександр Зінченко вперше у своїй кар'єрі зіграв понад 2000 хвилин в одному сезоні, вперше понад двадцять матчів чемпіонату починав у старті. Його трансфер в «Арсенал» справив величезний вплив на лондонський клуб, який був дуже близький до першого чемпіонського титулу за останні 19 років.
Сезон закінчився для «Арсеналу» великим розчаруванням, хоча і друге місце можна вважати величезним досягненням, враховуючи очікування до старту сезону. Трансфер Зінченка був зустрінутий сприятливо, але знову ж таки не всі передбачали, наскільки важливим стане українець в ігровій моделі «Арсеналу».
Низка експертів занесли Зінченка до символічних збірних сезону, зокрема це зробили Джеймі Каррагер і статистична компанія Opta.
Показники Зінченка справді вражаючі. У середньому за 90 хвилин він виконав найбільше передач (64), передач на половину поля суперника (38) та в останню третину (26), і виконав найбільше дотиків (92) серед усіх футболістів «Арсеналу», які зіграли щонайменше 1000 хвилин у сезоні. Зінченко взяв участь у 16 голах «Арсеналу», тільки у чотирьох футболістів цей показник вищий. І це при тому, що українець пропустив 11 матчів.
В «Арсеналі» Зінченко продовжував діяти в гібридній ролі лівого захисника / центрального хавбека. Цей тактичний тренд став одним із найбільш обговорюваних в АПЛ минулого сезону і впродовж сезону все частіше використовувався іншими командами ліги.
Іноді Зінченко і зовсім опинявся на протилежному фланзі. Як не згадати його гольову передачу на Сака в матчі проти «Евертона».
Крім усього іншого, в минулому сезоні Зінченко забив свій перший гол в АПЛ, підключившись до розіграшу кутового в грі проти «Астон Вілли».
Трансфер Зінченка призвів до маргіналізації Кірана Тірні. Очікується, що шотландський фулбек покине «Арсенал» влітку.
Сезон Зінченка не був бездоганним. Коли «Арсеналу» доводилося тривалий час захищатися на своїй половині поля, позиція українця здавалася найбільш вразливою. Дуелі один в один залишаються його слабкою якістю. Іноді Артета вчасно міняв його на Тірні, іноді запізнювався з цією заміною, як у матчі з «Ліверпулем». Однак ніхто не сумнівається в тому, що Зінченко приносить більше користі, аніж шкоди команді, і його місце в старті наступного сезону не буде під питанням.
6 червня 2023 17:48