Навіщо Матвієнко «Брайтону» та навіщо «Брайтон» Матвієнку?
Роберто Де Дзербі таки був максимально наполегливий у бажанні приєднати до свого «Брайтона» добре знайомого йому Миколу Матвієнка. У результаті, «Шахтар», можливо, втратить одного з ключових виконавців, а «Брайтон», можливо, придбає... Кого ж придбає «Брайтон»?
Найважливішим перспективним аспектом цього трансферу є початкова затребуваність гравця. Де Дзербі знає кого хоче. За нього в «Шахтарі» Микола був головною ланкою в центрі оборони і виходив на поле завжди, коли міг фізично. Тренер цінував і його руйнівні якості, і позиційне чуття (нехай і небездоганне), а головне, мабуть – його творчий потенціал, його вміння «вирізати» довгий пас на партнера, що втікає вперед.
Окрім іншого, Матвієнко має чудовий вік. 26 років – час розквіту центрального захисника, і триватиме це може не менше 5 років (а на подальше «закладатися» жоден прагматично мислячий тренер не стане). Де Дзербі купує чудовий актив, і сам розуміє це, тому, як стверджують інсайдери на кшталт Ніколо Скіри, і наполягав із такою енергією на реалізації трансферу донецького захисника. Хоча скаутська служба Матвієнко не вела і цей варіант, судячи з наявної інформації, зустріла з прохолодкою.
Інтерес до Матвієнка породжує одну колізію. На початку сезону «Брайтон» орендував у «Челсі» 19-річного, теж лівоногого центрбека Леві Колвілла. Він непогано виглядав у ряді ігор, навіть привернув увагу головного тренера збірної Англії Гарета Саутгейта, але, по-перше, його оренда триває лише до кінця сезону (і незрозуміло, як по ньому вдасться домовитися далі), а по-друге, нещодавно він отримав травму, через яку вибув із ладу місяця на півтора, як мінімум. У цьому контексті купівля Матвієнка вже не виглядає зайвою розкішшю.
Ну, а без урахування Колвілла, «Брайтон» має трьох центральних захисників: 31-річного капітана команди Льюїса Данка, 28-річного Адама Вебстера та 22-річного нідерландського легіонера Яна Пола ван Хеке. З них останній – відвертий запасний, а решта двох на старті сезону були основною парою центрбеків, аж до середини листопада, коли Вебстер отримав травму. Тоді й настав час молодого Колвілла, про якого ми говорили раніше. Зараз Вебстер вже прийшов до тями, але начебто ще не зовсім – проти «Ліверпуля» його випустили в самому кінці, проти «Лестера» залишили на лаві запасних (грала пара Данк – ван Хеке).
У цьому пасьянсі місце Матвієнка неочевидне, але, швидше за все, Данка як авторитетного гравця Де Дзербі зі складу не прибере. Швидше за все, проглядається пара Данк-Матвієнко. Взагалі, категоричного посилення захисна лінія «Брайтона» начебто не вимагає, команда пропускає не так уже й багато (27 голів у 19 матчах) і діє без великих провалів. Після відновлення чемпіонату Англії був лише один випадок, коли «чайки» звалилися – але це все-таки був поєдинок з «Арсеналом» (2:4). А так, команда пропускає, як правило, не більше одного гола, а, наприклад, від «Ліверпуля» взагалі не пропустила (втім, той матч, що завершився з рахунком 3:0 на користь «Брайтона», сам Де Дзербі назвав аномально хорошим).
Майбутнє Матвієнка в «Брайтоні» зараз не передбачить ніхто, все залежатиме від суми факторів – як він зможе адаптуватися, як сприйме новий рівень змагання і так далі. Але очевидно, що перспективи досягти успіху в нього є. Це захисник класу явно вищий за середній, і в хороших руках робить свою справу дуже якісно. Як ідеальний приклад варто згадати тріумфальний виїзд «Шахтаря» до Лейпцигу минулої осені, де Микола став тіньовим героєм. Він перевершив партнерів за багатьма статистичними показниками, а його шикарні довгі передачі просто на шматки розривали оборону «биків». За такими виступами й оцінюють футболістів.
Матвієнко вже років зо два знаходиться на радарі західних клубів. Хто тільки не придивлявся до нього за цей час – «Наполі», «Мальорка», «Аякс», «Брентфорд», «Вест Хем». Дуже багато говорили про інтерес з боку «Арсеналу». У більшості випадків перешкодою ставали гроші – «Шахтар» хотів за свого кращого захисника стільки, скільки контрагенти дати або не могли, або не хотіли. Але в жодному з цих випадків не було такого палкого бажання придбати Матвієнка, як це ми спостерігаємо у випадку з «Брайтоном». Тому що ніхто не розумів так добре, як Де Дзербі, весь масштаб користі, яку можна отримати з цього гравця.
Для самого Миколи цей варіант бачиться якщо і не ідеальним, то дуже зручним для старту в західному футболі. Клуб, де він має всі шанси отримати ігровий час. Чемпіонат, за яким спостерігає весь світ. І наставник, про якого Матвієнко якось сказав: «Цей тренер схиблений на футболі. Він весь час у грі, кожен момент розбирає, все має бути ідеальним. Ми постійно залучені до цього процесу, і нам дуже цікаво працювати з ним. Він постійно прищеплює нам дух переможця». Для вихованця «Шахтаря» у цьому проекті все сходиться. І ми маємо право чекати тут позитивного результату. Якщо, звичайно, цей трансфер узагалі відбудеться.
28 січня 2023 11:05