Сьогодні 22 грудня 2024 р.

«Манчестер Сіті» нарешті збудував потужну академію. Вона дає і талантів, і гроші

Олексій СЛИВЧЕНКО

«Городяни» хотіли стати беззаперечно кращими в Англії і, схоже, їм це вдалося…

Починаючи з 2008 року, коли «Манчестер Сіті» обзавівся заможними власниками з Об'єднаних Арабських Еміратів, цей клуб у футбольній Європі прийнято вважати грандом, який віддає перевагу підписанню готових та зіркових футболістів, здатних з ходу допомагати вирішувати завдання виняткової складності. Нині мало хто згадає, що практично одразу ж після приходу до клубу еміратські інвестори заявляли про важливість побудови сучасної та якісної юнацької академії. Зокрема, наближені до шейха Мансура люди давали зрозуміти – розвиток молодих футболістів матиме вирішальне значення для стратегії створення команди-переможця та стабільного майбутнього клубу.

Так, для миттєвого сходження на вершину були потрібні серйозні інвестиції у склад, проте зараз, коли «Сіті» справді став гегемоном в англійській Прем'єр-лізі, настав час оцінити якість роботи клубної академії, яка всі ці роки зовсім не стояла на місці.

НЕМАЄ МАЙБУТНЬОГО – НА ПРОДАЖ

У травні цього року голова ради директорів «Манчестер Сіті» Халдун Аль Мубарак заявив: «У вікових групах від 8 до 23 років у клубі перебуває понад 200 гравців, і 85% із них – це місцеві хлопчики. Коли ви оцінюєте рекорди та успіхи у кожній віковій групі, то маєте розуміти, що для цього ми розвиваємо місцеву базу талантів. З іншого боку, проблема залишається в тому, що у цих хлопців немає чіткого шляху в першу команду. Скажімо прямо – конкуренція та вимоги, що панують у колективі Гвардіоли, для багатьох із цих молодих гравців просто недосяжні».

Тим самим керівник клубу побічно визнав, що в «Манчестер Сіті» не бачать нічого поганого у тому, щоб продавати непідходящих для першої команди юних талантів в інші клуби. Наприклад, у 2019 році «городяни» погодилися відпустити валлійського правого вінгера Раббі Матондо у «Шальке», який запропонував за гравця 8 мільйонів фунтів. А у нинішнє трансферне вікно манчестерський клуб наторгував футболістами академії вже майже на 30 мільйонів фунтів. Три ключові угоди, які принесли «Манчестер Сіті» гарну суму на молодих гравцях – це продаж 20-річного воротаря Гевіна Базуну та 18-річного опорника Ромео Лавії до «Саутгемптона», а також перехід 18-річного центрхава Дарко Г'ябі в «Лідс».

Базуну останні два сезони зарекомендував себе з кращого боку, виступаючи на правах оренди за «Рочдейл» та «Портсмут», а Лавія був важливим футболістом для «Манчестер Сіті» U-18 та U-21. Багато хто з британських аналітиків сходилися на думці, що обидва гравці здатні через кілька років нав'язати конкуренцію і пробитися до першої команди, але пропозиції, які цього літа отримав «Манчестер Сіті» від «Саутгемптона», змінили всі плани. За Базуну, чия оціночна вартість складає 4,5 мільйони фунтів, було сплачено практично втричі більше – 12,6 мільйонів, а за Лавію «святі» віддали взагалі вшестеро більше, аніж оціночна вартість – 11,07 мільйонів проти 1,8.

Потрібно сказати, що «Саутгемптон» не бездумно викидав гроші, адже Базуну встиг минулого року дебютувати за національну збірну Ірландії, й наразі має за плечима вже 10 матчів у її складі. Що стосується Лавії, то він поки що грає за молодіжку Бельгії, зате встиг провести 2 поєдинки за першу команду «Манчестер Сіті», досягти чого тому ж Базуну так і не вдалося.

На Дарко Г'ябі «Манчестер Сіті» також зробив гарний бізнес. Цього хлопця «городяни» забрали до себе в академію у листопаді 2018 року з «Міллуолла», заплативши скромну компенсацію у 315 тисяч фунтів. Нині «Лідс» за трансфер хавбека виплатив «Манчестер Сіті» 5,22 мільйонів фунтів, чим не лише з лишком відбив усі витрати на придбання та підготовку футболіста, але ще й дозволив «городянам» непогано підзаробити.

Важливо відзначити, що у «Манчестер Сіті» чудово усвідомлюють – послуги деяких молодих гравців першій команді можуть бути не потрібними зараз, але в майбутньому необхідно мати перспективу повернення своїх вихованців, якщо ті покажуть видатний рівень прогресу в інших командах. Наприклад, у договорі з «Саутгемптоном» щодо Базуну «городяни» прописали опцію на зворотний викуп контракту голкіпера за суму, яку сторони не розголошували. Щодо Лавії «Манчестер Сіті» домовився зі «святими» на ще цікавішу формулу: у «городян» є опція щодо зворотного викупу гравця на 40 мільйонів фунтів, або ж манчестерці отримають 20% від суми наступного продажу футболіста, якщо вона відбудеться в інший клуб. Крім того, за наявною інформацією «Манчестер Сіті» влітку відпустив на правах вільного агента 19-річного центрбека Сі Джея Ігана-Райлі в «Бернлі», але зарезервував за собою права на 30% від наступного трансферу таланта, що може в майбутньому принести непогану суму.

В результаті на продажі своїх молодих гравців «Манчестер Сіті» цього літа акумулював 75% необхідних коштів, інвестованих у негайне підсилення першої команди у вигляді 40-мільйонного трансферу Калвіна Філліпса, яке знадобилося після рішення про відхід з клубу багаторічного лідера та капітана Фернандіньо.

ОРЕНДА ЯК ЕЛЕМЕНТ РОЗВИТКУ

Важливим елементом в управлінні клубом та академією є система оренди молодих футболістів для їх правильного розвитку, що відбувається внаслідок отримання регулярної ігрової практики. В «Манчестер Сіті» для цього побудовано цілу «екосистему», об'єднану під керівництвом материнської структури City Football Group, до якої входять клуби з низки країн по всьому світу.

Наприклад, у минулому році французький «Труа» викупив у «Флуміненсе» одного з ключових талантів академії цього клубу опорника Метіньо, на якого також претендував «Шахтар». Сезон-2021/22 19-річний талант провів у Франції, але так і не дебютував за першу команду, а зараз був відданий до бельгійського «Ломмела», де вже почав отримувати повноцінну ігрову практику. Обидва ці клуби входять до City Football Group, що в перспективі відкриває можливість для Метіньо та багатьох інших талантів опинитися в «Манчестер Сіті».

Щодо безпосередньо своїх «академіків», то «Манчестер Сіті» широко користується орендною практикою. Хорошими прикладами є 20-річний центрбек Тейлор Харвуд-Белліс, який минулий сезон на правах позики провів в «Андерлехті» та «Сток Сіті», а нині був відданий набиратися досвіду в «Бернлі», а також його ровесник Томмі Дойл, котрий грає на позиції центрального півзахисника. Він у першій частині минулого сезону грав за «Гамбург», а потім був відданий в оренду до «Кардіффа». У підсумку, окрім набутого досвіду виступів у першій команді, обидва ці гравці суттєво додали в оціночній вартості: Харвуд-Белліс «піднявся» з 2,7 до 6,3 мільйонів фунтів, а Дойл, який найближчий рік проведе у «Шеффілд Юнайтед», – з 900 тисяч до 2,25 мільйонів.

Одним із тих, кому в академії «Манчестер Сіті» пророкують гучний успіх та, ймовірно, навіть шлях Філа Фодена в основу, є 19-річний атакувальний хавбек Джеймс Макаті. До своїх років він уже провів 46 матчів у резервному турнірі АПЛ, в яких має просто визначну статистику – 26 забитих м'ячів та 16 результативних передач! Подейкують, що за хлопцем особисто наглядає Хосеп Гвардіола, котрий порадив керівництву віддати Макаті в оренду на сезон-2022/23, щоб дати можливість хлопцю проявити себе у дорослому футболі. В результаті Джеймс був орендований «Шеффілд Юнайтед», де вже на рівні Чемпіоншипу спробує довести, що розмови про його неймовірний потенціал небезпідставні.

А ще в академії «Манчестер Сіті» є такі таланти як 19-річний бразилець Кайкі, конкуренцію за якого «городяни» виграли минулого літа у «Шахтаря», підписавши таланта з «Флуміненсе» за 9 мільйонів фунтів, або ж його ровесник Ліам Делап, який вважається однією з головних бомбардирських надій усієї академії «Сіті». Перший вже був відпущений на правах річної оренди набиратися досвіду до португальського «Пасуш де Феррейри», де в нього плюс до всього ще й не буде мовного бар'єру, а ось другого було вирішено залишити в Англії…

Про неабиякий талант Делапа говорять цифри: у сезоні-2020/21 молодий форвард забив 24 м'ячі у 20 поєдинках резервного турніру АПЛ, а минулого – 8 голів у 10 матчах. Але потім Ліам зіткнувся буквально з «епідемією» травм, оговтатися від яких зумів лише до початку цього літа. Тепер у «Манчестер Сіті» розраховують, що Делап розкриє свій потенціал у «Сток Сіті», куди його віддано в оренду до 31 травня 2023 року, після чого форвард повинен буде повернутися і принести користь або основі «городян», або клубному бюджету, будучи вигідно проданим до іншого клубу.

ТРАПЛЯЮТЬСЯ І НЕВДАЧІ

Щоправда, не все так гладко навіть у, здавалося б, бездоганно побудованій структурі «Манчестер Сіті». Тут також трапляються промахи. І якщо хрестоматійні випадки з Джейдоном Санчо та Джеймі Байно-Гіттенсом можна винести за дужки, бо «городяни» зуміли залишити за собою відсоток від наступного трансферу гравців, і навіть встигли отримати 10 мільйонів фунтів за переїзд першого на «Олд Траффорд», то з нещодавнім від'їздом 19-річного нідерландського вінгера Джейдена Брафа не все так гладко.

Брафа, який встиг пройти школу «Аякса» та ПСВ, «Манчестер Сіті» підписав улітку 2018 року, але в лютому 2019-го юний вінгер отримав травму, через яку вилетів на 5 місяців, а навесні минулого року серйозно пошкодив коліно, залишившись без футболу на довгі 470 днів. В результаті, незважаючи на те, що Джейдену раніше видавалися колосальні аванси, в «Манчестер Сіті» дійшли висновку про певну проблемність цього гравця. Вплинули на це і вимоги Брафа щодо умов нового контракту, які в стані «городян» визнали неприйнятними. Ситуацією, як і у випадках з Санчо та Байно-Гіттенсом, знову скористалася дортмундська «Борусія», яка фактично увела Брафа безкоштовно вільним агентом. Однак, якщо в майбутньому Джейден зуміє «вистрілити» так само яскраво, як і Джейдон, то за нього «Манчестер Сіті» отримає лише гроші за механізмом солідарності ФІФА, і нічого більше.

Ще більш серйозним ударом по академії «Манчестер Сіті» цього літа став відхід Джо Шилдса. Цей 35-річний фахівець розпочинав кар'єру у 2008 році в «Крістал Пелас» як скаут молодіжних команд. Через два роки його переманив «Фулхем» на аналогічну посаду, але ще через 12 місяців Шилдс повернувся до «склярів», ставши головним скаутом молодіжних команд. З літа 2013 року Джо працював у «Манчестер Сіті» – спочатку скаутом молодіжних команд, а із 2018-го – головним скаутом молодіжних команд.

У липні Шилдса покликав до себе «Саутгемптон», де молодий фахівець отримав престижну посаду головного скаута клубу. Для нього це неймовірний ривок нагору в кар'єрі, а для «Манчестер Сіті» – суттєва пробоїна в молодіжному сегменті клубу. «Городяни» дуже хотіли зберегти Шилдса, який допоміг залучити до їхньої академії багатьох талановитих гравців – наприклад, уже згадуваних вище Джейдона Санчо, Ліама Делапа, Ромео Лавію та Гевіна Базуну. Разом із Шилдсом до «Саутгемптона» перебирається суттєва база напрацювань фахівця, яка тепер може допомогти «святим» перехопити низку талановитої молоді, не кажучи вже про нові ідеї…

ЗАГАЛОМ СИТУАЦІЯ СПРИЯТЛИВА

Підбиваючи підсумки, можна сказати, що загалом у молодіжному секторі «Манчестер Сіті» ситуація зараз більш ніж сприятлива. Жоден клуб не домінував у молодіжних змаганнях в останні сезони так, як це вдавалося «городянам». За останні два сезони команди U-23 та U-18 здобули чемпіонські титули у своїх вікових категоріях. У попередній кампанії до них приєдналися команди U-16 та U-17. Успіх був також доповнений перемогою у молодіжному Кубку Англії в 2020 році. Така здатність до підтвердження титулу кращої команди на молодіжному рівні вражає, особливо з огляду на природну змінюваність гравців та тренерів. Але найважливіша відмінність усіх юних тріумфаторів «Манчестер Сіті» – це гра за моделлю першої команди, яку розробив і культивує Хосеп Гвардіола.

І якщо про гравців ми поговорили, то питання змінюваності тренерів також варто порушити, хоча б мимохіть. Перед початком сезону-2020/21 «Манчестер Сіті» U-18 очолив іспанець Карлос Вісенс, а команду U-23 – італієць Енцо Мареска. Через рік із 18-річними почав працювати Бен Уілкінсон, а з 23-річними – Браян Баррі-Мерфі. Обидва залишаються на своїх посадах і понині, а ось Вісенс з літа минулого року пішов у асистенти Гвардіоли в першу команду, тоді як Мареска на кілька місяців повернувся до Італії, щоб попрацювати з «Пармою», звідки був звільнений у листопаді. 5 липня 2022 року Енцо Мареска повернувся до системи «Манчестер Сіті» у ролі ще одного асистента Хосепа Гвардіоли у першій команді. Це говорить про те, що академія «городян» виховує не лише молодих гравців, а й нових тренерів. Їхня робота у структурі «Сіті» не залишається непоміченою, як для самого клубу, так і для його конкурентів. Про болючий відхід Шилдса ми вже писали, а до нього варто додати від'їзд 51-річного директора академії «Манчестер Сіті» Джейсона Уілкокса, який ледь не відбувся. Інтерес до нього кілька місяців тому активно проявляв «Ньюкасл», але в результаті фахівець таки вирішив залишитися на посаді, яку займає майже п'ять років.

Очевидно, що після приходу в «Манчестер Сіті» еміратські інвестори хотіли бачити в клубі академію за проектом барселонської «Ла Масії», що випускає безліч сильних гравців, у тому числі і для першої команди. Важко сказати, чи спрацював повністю початковий план арабів, але прямо зараз в «Манчестер Сіті» справді найкраща академія в Англії, яка має чітко побудовану структуру, що чудово працює. Цього літа «городяни» нарешті почали отримувати і по-справжньому серйозні доходи від продажу своїх юних талантів, і далі ситуація повинна для них тільки покращуватися, адже в юнацьких командах «городян» повно вундеркіндів з Англії та практично всіх куточків земної кулі. А це означає, що скоро ми побачимо тих, хто піде як шляхом Джейдона Санчо, так і тих, кому пощастити стати новим Філом Фоденом.

29 серпня 2022 13:00







Коментарі


Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.

Реєстрація, Вхід



Поділитися

Англія, 17-й тур. Астон Вілла – Манчестер Сіті. Огляд матчу

 

21 грудня 2024 19:21

Кубок Англійської ліги, 1/4 фіналу. Тоттенгем – Манчестер Юнайтед. Огляд матчу

 

20 грудня 2024 09:27

Кубок англійської ліги, 1/4 фіналу. Арсенал – Крістал Пелас. Огляд матчу

 

19 грудня 2024 08:58