Сьогодні 5 лютого 2025 р.

П'ять років Артети в «Арсеналі»: ключові моменти в лондонському клубі

Сергій ЗАВАЛКО

У грудні 2019 року Мікель Артета очолив «Арсенал». За 258 матчів біля керма фахівець здобув 153 перемоги й відновив лондонський клуб у званні претендента на чемпіонський титул. Іспанець завжди був стриманий у деталях розвитку проекту, але останній крок, безумовно, полягає у завоюванні великих трофеїв. Це стало б кульмінацією його п'ятирічної роботи.

Перші кроки Артети в якості головного тренера «канонірів» були драматичними американськими гірками, коли він мав справу зі складними ситуаціями, що виникли через пандемію коронавірусу в його першому сезоні, ініціював радикальну перебудову складу й зійшовся віч-на-віч із непереможеним «Манчестер Сіті» на чолі з Пепом Гвардіолою. Іспанцеві, як і його команді, є що згадати. Далі виділимо ключові моменти його перебування на цій посаді.

Серпень 2020: перемога у Кубку Англії

Ніщо не може підтвердити старання молодого тренера краще за трофей. У той час як тріумф «Арсеналу» у Кубку Англії 2017 року нагадував останнє «ура» для Арсена Венгера, перемога «канонірів» на «Вемблі» через три роки відчувалася як позитивний знак на майбутнє. «Каноніри» дрейфували в останні роки Венгера, і його наступник Унаї Емері не зміг зупинити цей спад. Артета почав змінювати цю траєкторію, прививши структуру та дисципліну, які дозволили йому стати першим тренером «Арсеналу», який виграв трофей у свій перший сезон біля керма після Джорджа Грема в кампанії-1986/87.

Вересень 2020: початок перебудови

Призначення Артети стало відображенням бажання відійти від автономії, яка, на думку багатьох у клубі, створила стагнацію за часів Венгера. Лондонці найняли 9 нових керівників відділів, у клубі з'явилися нові футбольні фахівці, а обов'язки між ними були поділені для створення нової структури.

Артета заявляв, що культура клубу потребує зміни на тлі побоювань щодо настрою в роздягальні та падіння стандартів, оскільки «Арсенал» скотився з четвірки найсильніших команд Англії до лав аутсайдерів. Керівництво підтримало тренера. Ці кроки були розроблені для зміцнення авторитету Артети перед тим, що згодом стане жорсткою та безкомпромісною перебудовою складу.

Січень 2021: відхід Озіла й не тільки

Після заяв про необхідність зміни культури «Арсеналу» Артета згодом почав сумніватися в характері декількох досвідчених гравців. Новини про сварку на тренуванні між Давідом Луїсом і Дані Себальосом просочилися в пресу. Тренер пообіцяв знайти «крота», попередивши, що «будуть наслідки».

Це був лише один із багатьох інцидентів, коли іспанець засумнівався у мотивації та бажанні своїх гравців, після чого він запросив схвалення у власників клубу, Kroenke Sports Enterprises (KSE), щоб «прибирати» футболістів на свій розсуд. Особу «крота» так і не було розкрито публічно, але в січні 2021 року Сократіс Папастатопулос і Месут Озіл стали першими з дев'яти гравців, включаючи скандального П'єра-Емеріка Обамеянга, контракти яких були розірвані протягом наступних кількох років.

Це було недешево – за інсайдерськими даними, Озіл отримав близько 90% з 7 мільйонів фунтів, належних йому за частину угоди, що залишалася, – і власники KSE в приватному порядку вважали це одним із найболючіших аспектів свого часу в клубі. Але це був ще один знак їхньої непохитної віри в Артету.

Серпень 2021: жахливий старт, великі витрати та важливі трансфери

«Арсенал» стартував у сезоні-2021/22 із трьох поразок поспіль, вперше в історії не забивши жодного голу. Але в середині цієї нестабільної кампанії до Лондона прибув хавбек Мартін Едегор, який із часом став одним із ключових гравців на «Емірейтс».

«Каноніри» підписали також захисника Бена Вайта й голкіпера Аарона Рамсдейла, оскільки «Арсенал» проводив політику підписання перспективних гравців, віком до 23 років. Вони закінчили 2021-й рік із найбільшими трансферними витратами в АПЛ. Крім того, Артета переконав тренера зі стандартів Ніко Говера перейти до нього з «Манчестер Сіті». З того часу лондонці забили більше голів із кутових, ніж будь-який інший клуб Прем'єр-ліги.

Серпень 2022: чергові новачки, прогрес Едегора й Сака

«Каноніри» не потрапили до Ліги чемпіонів за підсумками сезону-2021/22, після чого повернулися на трансферний ринок. Улітку «Арсенал» підписав Габріеля Жезуса та Олександра Зінченка з «Манчестер Сіті». Джерела ESPN повідомляли тоді, що «містяни» були готові розлучитися з цією парою гравців не лише тому, що на них стали менше розраховувати в клубі, а й тому, що вони не розглядали «Арсенал» як серйозну загрозу.

Це змінилося протягом сезону-2022/23, коли «каноніри» виграли 22 зі своїх перших 27 матчів у всіх турнірах, чим зарекомендували себе не тільки як претенденти на місце в топ-4, але й як головні суперники «Сіті» в боротьбі за титул. Багато в чому лондонцям допоміг стрімкий прогрес Едегора та Сака, як двох найяскравіших атакувальних талантів ліги.

Серпень 2023: рекордний трансфер в історії клубу

«Каноніри» продовжували атакувати трансферний ринок заради боротьби за титул. Улітку 2023 року вони встановили трансферний рекорд, підписавши Деклана Райса з «Вест Гема» за 116 млн. євро. Крім того, до «гарматників» перейшли Кай Гаверц із «Челсі» за 75 млн. євро й Юррієн Тімбер із «Аякса» за 40 мільйонів. Зміна в мисленні клубу була очевидною: настав час «Арсеналу».

Три підписання також продовжили зрушення у бік фізично міцнішого складу. Майстерність лондонців на стандартних положеннях досягнута багато в чому завдяки винахідливості Говера, але й тому факту, що «Арсенал» тепер сильніша та вища команда, ніж була на момент приходу Артети.

Жовтень 2023: перемога над «Манчестер Сіті» та заявка на трофеї

Артета успадкував погані результати «Арсеналу» проти найкращих команд Прем'єр-ліги, але із ним ситуація почала змінюватися. В листопаді 2020-го «каноніри» вперше за 14 років обіграли «Манчестер Юнайтед» на виїзді в рамках АПЛ. У травні 2021-го вони вперше за десятиліття перемогли на «Стемфорд Брідж». У січні 2023-го «гарматники» вперше за 8 років обіграли «Тоттенгем» на виїзді.

Вони регулярно програвали «Манчестер Сіті», але нарешті в жовтні 2023 року обіграли «містян» на «Емірейтс». Усі гравці, які вийшли на поле, об'єдналися, щоб подарувати Артеті першу перемогу в лізі над клубом, в якому він розпочав свою тренерську кар'єру. Перемога над «Сіті» мала не лише турнірне, а й символічне значення. Вона показала, що «Арсенал» може боротися з найкращими командами Європи та претендувати на великі трофеї. З того часу «каноніри» не завжди були стабільними, але завдяки Артеті вони знову стали поважною командою.

За матеріалами ESPN

28 грудня 2024 11:05







Коментарі


Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.

Реєстрація, Вхід



Поділитися

Англія, 22-й тур. Челсі – Вулвергемптон. Огляд матчу

 

21 січня 2025 09:00

Англія, 22-й тур. Евертон – Тоттенгем. Огляд матчу

 

19 січня 2025 21:27

Англія, 21-й тур. Манчестер Юнайтед – Саутгемптон. Огляд матчу

 

17 січня 2025 09:00